Ubezpieczenie samochodu w leasingu - koszty, zakres i odpowiedzialność

Leasing i ubezpieczenie to połączenie kosztowne, ale dające szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Firma leasingowa będzie wymagała od klienta wykupienia OC, AC i NNW, czyli pełnego pakietu polis. To znacznie zwiększy koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu. Czy wobec tego taka forma finansowania auta się opłaca? Kto ubezpiecza auto w leasingu - leasingodawca czy leasingobiorca?

Spis treści:

  1. Kto ubezpiecza auto w leasingu?
  2. Zakres ubezpieczenia auta w leasingu - kto go określa?
  3. Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu
  4. Wady i zalety ubezpieczenia samochodu w leasingu
  5. Czy warto brać auto w leasing?

Kto ubezpiecza auto w leasingu?

Leasing to wygodna forma finansowania zakupu samochodu. Polega na zawarciu umowy między dwoma stronami: leasingobiorcą (czyli osobą korzystającą z auta) oraz leasingodawcą (czyli firmą leasingową). Samochód nie staje się twoją własnością - pozostaje własnością firmy leasingowej. Ty posiadasz prawo do jego użytkowania przez określony czas, za co oczywiście płacisz w ratach leasingowych. Po zakończeniu umowy możesz go wykupić za określoną wcześniej cenę. W ten sposób można tanio kupić dobre i stosunkowo młode auta. Nie ma obowiązku kupna auta, którym jeździłeś w leasingu. Wyjątkiem są sytuacje, w których popisana umowa narzuca ci taki obowiązek.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu wykupuje osoba, która korzysta z pojazdu. Niestety leasingobiorca często nie ma wpływu na to, w jakiej firmie kupi ubezpieczenie. Firma leasingowa może mieć podpisaną umowę o współpracy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym i zawarcie umowy ubezpieczenia z tym ubezpieczycielem może być warunkiem otrzymania auta w leasing.

Zakres ubezpieczenia auta w leasingu - kto go określa?

Kiedy ubezpieczasz własne auto, sam określasz, jak szeroki zakres będzie mieć polisa poza obowiązkowym OC. Jeśli weźmiesz auto w leasingu, będziesz musiał dostosować się do wymagań firmy, która jest właścicielem pojazdu. Ponieważ w leasing oddawane są auta nowe albo dwu, trzyletnie, to często warunkiem leasingu jest wykupienie całego pakietu ubezpieczeń: OC, AC, NNW, a niekiedy nawet assistance.

Firma leasingowa może wymagać też wybrania stałej sumy ubezpieczenia AC, czyli na kwotę odnoszącą się do wartości samochodu w momencie wykupywania polisy. Stała suma nie uwzględnia zużycia eksploatacyjnego i jest droższym wariantem AC. Kolejną rzeczą, jaka będzie wymagana, to zawarcie w umowie z ubezpieczycielem warsztatowej metody naprawy pojazdu. Przygotuj się też na zniesienie udziału własnego w szkodzie.

Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu

Wysokość składki OC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym zależy od kilku czynników. Za ubezpieczenie nowego albo stosunkowo młodego auta zapłacisz ok. kilkaset złotych rocznie. Wszystko zależy od tego, czy masz na koncie bezwypadkową jazdę, w jakim jesteś wieku i czy posiadasz zniżki OC.

Za AC oraz rozszerzenie NNW zapłacisz kolejne kilkaset złotych. Łącznie za ubezpieczenie samochodu w leasingu możesz zapłacić średnio 1000 - 2500 zł rocznie. Można ten koszt rozbić na raty, ale sumarycznie staje się jeszcze większy.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - wady i zalety

Niekwestionowaną zaletą leasingu jest fakt, że w stosunkowo niskiej cenie możesz używać samochodu, który normalnie byłby dużo droższy. Płacisz tylko raty leasingowe i dopiero po skończeniu umowy decydujesz, czy chcesz wykupić auto od firmy leasingowej czy nie. Nie zaciągasz więc kredytów i pożyczek na zakup drogiego auta, ale możesz jednocześnie takim autem jeździć.

W razie kłopotów na drodze masz szeroki zakres ubezpieczenia, ponieważ tego wymaga umowa z firmą leasingową. O ile podczas płacenia składek jest to bolesne dla kieszeni, o tyle podczas kolizji czy wypadku może uratować cię od poważnych problemów finansowych.

Niestety leasingodawcy pozostawiają klientom mały wybór w zakresie ofert ubezpieczeniowych. Narzucają im konkretne wymagania i firmy, przez co może się okazać, że mocno przepłacasz za ochronę OC, która przecież wszędzie jest taka sama. Dlatego szukając oferty auta w leasingu sprawdź, czy dana firma pozwala na samodzielny wybór ubezpieczyciela - choćby z listy kilku konkretnych towarzystw.

Czy warto brać auto w leasing?

Jako osoba, która tylko korzysta z samochodu na określonych przez leasingodawcę warunkach nie ponosisz ryzyka kredytowego. To firma, która oficjalnie jest właścicielem auta bierze na siebie wszystkie związane z tym formalności i zagrożenia. Z umowy leasingowej można zrezygnować - nie w każdym momencie, ale w miarę szybko (najczęściej po upływie dwóch lat). Po zakończeniu umowy możesz odkupić auto z leasingu od firmy leasingującej w atrakcyjnej cenie.

Z drugiej strony cały czas musisz mieć świadomość, że użytkujesz auto, które nie jest twoje. Nie decydujesz o zakresie ubezpieczenia, a w razie kradzieży i tak musisz dotrzymać umowy i płacić raty leasingowe. Do tego dochodzi obowiązek wykupienia OC, AC i NNW. Jeśli źle obliczysz swoją sytuację finansową, raty i inne koszty samochodu w leasingu mogą cię przytłaczać. Dlatego decyzję o wzięciu auta w leasing należy podjąć po głębokim namyśle.

Skontaktuj się z nami