Ile kosztuje przegląd samochodu?

Celem okresowego, obowiązkowego przeglądu samochodu jest sprawdzenie jego stanu technicznego i podzespołów. Nie można jeździć autem, które nie posiada ważnego przeglądu - jeśli policja wykryje takie zachowanie podczas kontroli drogowej, kierowca otrzyma mandat w wysokości do 500 zł. Jak często trzeba wykonywać przegląd samochodu i ile to kosztuje? W jakich sytuacjach badanie techniczne nie będzie konieczne? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy trzeba wykonać przegląd techniczny samochodu?
  2. Ile kosztuje przegląd samochodu w 2021?
  3. Co się stanie, jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Kiedy trzeba wykonać przegląd techniczny samochodu?

Każdy samochód musi posiadać ważny przegląd. To potwierdzenie, że stan techniczny danego auta pozwala na bezpieczne poruszanie się nim po drogach. Okresowy przegląd techniczny wykonuje się raz w roku. Nie można jeździć autem, które nie posiada bądź nie przeszło badania technicznego - grożą za to wysokie kary. Jednak w pewnych sytuacjach nie trzeba co roku udawać się na stację diagnostyczną.

Jeśli auto jest nowe (tzw. prosto z salonu), nie ma obowiązku poddawania go badaniom przez trzy lata. Należy jednak wykonać przegląd od razu po zakupie, który pozwoli na poruszanie się danym samochodem przez kolejne dwa lata. Potem należy już co roku płacić za przegląd auta. Co ciekawe, nie trzeba wykonywać corocznych przeglądów technicznych samochodów zabytkowych. W tym przypadku wystarczy jedynie jeden przegląd okresowy przed rejestracją.

Istnieją też sytuacje, w których trzeba wykonać badanie techniczne częściej niż raz w roku. Dotyczy to samochodów uszkodzonych w wypadkach lub kolizjach, którymi nie można jeździć do czasu naprawy usterki (policja zabiera wtedy dowód rejestracyjny pojazdu). W tym przypadku trzeba najpierw pojechać do warsztatu i naprawić wszystko to, co wymaga naprawy, a dopiero później udać się na przegląd. Po jego przejściu i uzyskaniu zaświadczenia ze stacji diagnostycznej można ubiegać się o zwrot dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2021?

Ceny za badanie techniczne są stałe i ustalone prawnie. W związku tym:

  • za przegląd samochodu osobowego zapłacisz 98 zł,
  • za przegląd samochodu zasilanego gazem - 162 zł,
  • za przegląd motocykla - 62 zł,
  • za przegląd samochodu ciężarowego - 153 zł.

Opłata za przegląd samochodu musi zostać pobrana przed wjazdem pojazdu na kanał diagnostyczny. Koszt przeglądu może być większy, jeśli zostanie wykonany po terminie. Do 45 dni cena powinna być niezmienna, jednak po tym czasie stacja diagnostyczna ma obowiązek podnieść opłatę za przegląd o 50 procent.

Czas przeglądu technicznego to ok. 30 minut. Zazwyczaj nie trzeba specjalnie umawiać się na przegląd, wystarczy pojechać na stację diagnostyczną w godzinach jej funkcjonowania.

Co się stanie, jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Może się zdarzyć tak, że auto nie przejdzie przegląd technicznego. To oznacza, że samochód zostanie uznany za niezdatny do bezpiecznej jazdy. Co wtedy? Oczywiście konieczna będzie naprawa. Właściciel samochodu otrzymuje na nią 14 dni. Po tym czasie należy ponownie udać się na badanie (i ponownie za nie zapłacić). Pewnym pocieszeniem jest fakt, że podczas drugiej kontroli płaci się tylko za diagnostykę naprawionego elementu samochodu, a nie za całość.

To tzw. przegląd cząstkowy. Jego koszt nie jest wysoki. Przykładowo za geometrię kół jednej osi zapłacisz 36 zł, a za mierzenie poziomu hałasu 20 zł. Koszt sprawdzenia działania hamulców także wynosi 20 zł. Aby zapłacić tylko za przegląd cząstkowy, należy udać się ponownie do tej samej stacji po usunięciu usterek.

Jeśli uszkodzenia nie będą zagrażały bezpieczeństwu innych albo środowisku, będzie można samodzielnie pojechać na naprawę. Jeśli pojawi się zagrożenie, to auto pojedzie do warsztatu na lawecie, co zwiększy koszty całej operacji. Nie warto ryzykować i jeździć autem bez ważnego przeglądu technicznego, ponieważ grozi za to mandat w wysokości do 500 zł. W przypadku wzięcia udziału w kolizji lub wypadku ubezpieczyciel weźmie pod uwagę brak ważnego przeglądu, co może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia.

Skontaktuj się z nami