Samochód zastępczy z OC sprawcy - jak i na jak długo można go otrzymać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy można otrzymać zarówno w przypadku szkody całkowitej, jak i częściowej. Kto może otrzymać auto zastępcze? Na jak długo przysługuje ono osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach? Dowiedz się więcej na temat tego, jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
  2. Jak uzyskać samochód zastępczy z OC?
  3. Na jak długo można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?
  4. Jakie brzmią przepisy używania auta zastępczego z OC sprawcy?

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Każdy właściciel auta zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jego zakres umożliwia dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela kierowcy, który wyrządzi nam szkodę osobową lub rzeczową podczas prowadzenia pojazdu, wsiadania lub wysiadania i innych czynności związanych z autem.

Jednym z praw osób poszkodowanych jest wynajem zastępczego auta na koszt ubezpieczyciela w sytuacji, w której dalsze poruszanie się uszkodzonym samochodem jest niemożliwe. Istnieje też możliwość otrzymania zastępczego pojazdu w przypadku tylko drobnej kolizji. Warunkiem jest bycie osobą poszkodowaną, a nie sprawcą. Samochód zastępczy z OC sprawcy można wynająć na użytek własny albo służbowy. Nie można otrzymać zastępczego auta, które będzie wyższej klasy niż samochód, którym się wcześniej poruszaliśmy.

Jak uzyskać samochód zastępczy z OC?

Podczas zgłaszania szkody do ubezpieczyciela należy zadeklarować chęć skorzystania z możliwości wynajęcia auta zastępczego. Wtedy w gestii TU jest wykonanie wszystkich formalności i dostarczenie auta na wskazane/umówione miejsce. Można także skorzystać z pojazdu zastępczego oferowanego przez warsztat samochodowy, w którym likwidujemy szkodę częściową.

Trzecią opcją jest wypożyczenie auta we wskazanej przez ubezpieczyciela podczas rozmowy wypożyczalni. TU współpracują z konkretnymi firmami, co bardzo ułatwia cały proces. Po stronie poszkodowanego jest jedynie dojazd do wypożyczalni i wybranie auta z kilku oferowanych. Formalnościami z ubezpieczycielem zajmują się już pracownicy wypożyczalni. Trzeba tylko sprawdzić warunki wypożyczenia auta zastępczego, aby nie być zaskoczonym np. szybkim terminem zwrotu.

Samochód zastępczy z OC sprawcy na - jak długo można go otrzymać?

Czas przyznania samochodu zastępczego zależy od rodzaju szkody. Jeśli dojdzie do szkody całkowitej, to można używać auta zastępczego tak długo, aż będziemy mieć możliwość kupna nowego pojazdu. W przypadku długiego okresu będzie trzeba udowodnić TU, że nie jesteśmy w stanie kupić nowego auta za otrzymane odszkodowanie. Wtedy firma będzie nam wciąż wynajmować pojazd zastępczy.

Jeżeli dojdzie do szkody częściowej, to samochód zastępczy będzie dla nas dostępny do czasu jej usunięcia. Okres ten obejmuje czas potwierdzenia szkody przez firmę ubezpieczeniową, wykonanie kosztorysu, naprawę i odbiór pojazdu. Może się zdarzyć tak, że TU będzie żądać zwrotu auta zastępczego jeszcze przed zakończeniem naprawy (jeśli np. będzie się ona wyjątkowo długo przeciągać). Należy wtedy samodzielnie wynająć pojazd i poprosić o fakturę. Potem wystarczy napisać odwołanie do ubezpieczyciela. Trzeba mieć tylko odpowiednie argumenty na to, że samochód był nam w danym czasie naprawdę potrzebny.

Auto zastępcze z OC sprawcy - przepisy dotyczące używania pojazdów

W teorii nie można otrzymać samochodu zastępczego wyższej klasy. Jeśli jednak dopłacimy, to ubezpieczyciel dopuści taką możliwość. Trzeba pamiętać, że TU płaci tylko i wyłącznie do takiej kwoty, jaką zapłaciłoby za wynajem auta dokładnie takiej samej klasy, jak to które zostało zniszczone.

Towarzystwo ubezpieczeniowe określi szkodę całkowitą z OC sprawcy, gdy naprawa będzie przekraczała 100% wartości samochodu. Wtedy będzie zobligowane do wypłacenia środków na zakup nowego auta. Poszkodowany właściciel zachowuje wrak auta i musi go sprzedać albo zezłomować.

Jeśli podczas użytkowania samochodu zastępczego dojdzie do jego uszkodzenia, to wszystko zależy od tego, kto był sprawcą. Gdy była to osoba trzecia, którą da się zidentyfikować, można ubiegać się o naprawę z OC sprawcy. Jeżeli osoba jest niemożliwa do zidentyfikowana albo za szkodę odpowiadamy my sami, to ubezpieczyciel zastosuje udział własny w likwidacji szkody.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami