Usuwanie rys z szyb samochodowych. Jak zlikwidować rysy na szybie?

źródło: Freepik.com

Przejrzystość szyb w samochodzie to jeden z elementów bezpiecznej jazdy. Nie chodzi tu tylko o brud, ale też o drobne uszkodzenia - rysy, które mogą ograniczać widoczność. Ponadto te drobne uszkodzenia z czasem mogą spowodować konieczność wymiany całej szyby. Czy szyby twojego auta są wolne od tego problemu? Jeśli nie, sprawdź, jak usunąć rysy z szyby samochodowej!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Skąd się biorą rysy na szybie?
  2. Za pomocą jakich środków usuwa się rysy z szyby?
  3. Jak wyglądają zestawy naprawcze do usuwania zarysowań?
  4. Jak usunąć rysy domowym sposobem?
  5. Jak dbać o szyby w samochodzie?

Rysy na szybie - skąd się biorą?

Odpryski spod kół innych aut podczas jazdy uderzające w szybę czy rysy spowodowane przez ptaki czy kocie pazury to częsty problem. Uszkodzenia powstają też naturalnie wraz z użytkowaniem auta - im starszy samochód, tym więcej rys będzie posiadał (chyba że cały czas będzie odpowiednio pielęgnowany).

Za rysy na szybkie mogą też odpowiadać uszkodzone pióra wycieraczek, używanie wycieraczek na sucho czy nieumiejętne czyszczenie szyb. Niewłaściwa pielęgnacja szkła to m.in. używanie ściereczek z elementami, które mogą powodować uszkodzenia (np. sztywne szwy) czy nieumiejętne skrobanie szyb zimą. Prościej i bezpieczniej jest używać odmrażacza do szyb.

Naprawa lub wymiana szyby jest kosztowna - można za to zapłacić nawet kilkaset złotych. Tymczasem głębokie uszkodzenia szkła mogą kwalifikować je do wymiany. Dlatego wraz z OC warto kupić ubezpieczenie szyb samochodowych, które może pokryć koszty tego typu napraw i wymian w określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia przypadkach.

Usuwanie rys z szyb samochodowych za pomocą specjalnych środków

Zanim przejdziesz do właściwej pracy, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu samochodu. Szkło musi być czyste, inaczej polerowanie spotęguje problem rys. Usuwanie małych zarysowań z szyb najlepiej wykonać pastą polerską. Przyda się też filc.

Nie można polerować szyby w jednym miejscu - filc z pastą przesuwa się po szerokim fragmencie szyby, do 40 cm wokół uszkodzenia. Należy to robić energicznie, a w miejscu ryzy - nieco mocniej niż w innych obszarach. Na polerowanej powierzchni mogą zostać pozostałości filcu, trzeba je usunąć, aby nie spowodować nowych uszkodzeń. To samo dotyczy się suchych kawałków pasy do polerowania.

Zestawy naprawcze do usuwania zarysowań

Zestaw naprawczy działa nie tylko w przypadku rys, ale może pomóc też nawet przy małych pęknięciach. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. W zestawie naprawczym znajduje się żywica, którą wypełnia się uszkodzoną część szyby. Żywica zlewa się z całą powierzchnią i dana usterka znika. Zestawy naprawcze schną pod wpływem promieni słonecznych, więc nie wolno ich używać w pełnym słońcu ani na rozgrzanej szybie.

W zestawach naprawczych zazwyczaj znajdują się specjalne kleje na bazie żywicy, folie wyrównujące, dozownik kleju, żyletka z bezpiecznym uchwytem i pierścień z przyssawkami. Przed przystąpieniem do usuwania rys na szybkie należy zapoznać się z instrukcją, a następnie wykonywać wszystko w dokładnie taki sposób, w jaki zostało opisane - dzięki temu osiągniesz spodziewany efekt.

Domowy sposób na rysy na szkle

Domowym sposobem na rysy na szybkie jest polerowanie szkła pastą do zębów (najlepiej wybielającą). Nakłada się ją na szmatkę, np. z mikrofibry, a następnie parę minut poleruje rysy. Ten sposób sprawdza się tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń. Domowe sposoby nie sprawdzą się przy głębokich rysach.

Konieczna może być pomoc specjalistów, czyli szlifowanie i polerowanie szyby w zakładzie samochodowym. Mechaniczne próby domowe mogą tylko pogłębić problem. W najgorszym przypadku skończy się to wymianą całej szyby.

Jak dbać o szyby w samochodzie?

Usuwanie rys nie będzie konieczne przy odpowiedniej pielęgnacji - a przynajmniej nie tak często. Przede wszystkim należy właściwie dopasować ustawienia wycieraczek, aby zbyt mocno nie szorowały po powierzchni szkła. Pióra nie powinny rysować szyb - z czasem się zużywają, dlatego trzeba regularnie kontrolować ich stan.

Podczas mycia auta warto zabezpieczać szyby dostępnymi na myjni środkami. Niektórzy kierowcy pokrywają je specjalną powłoką hydrofobową, dzięki której smugi od wody oraz brud nie osadzają się na niej tak szybko, jak zwykle. Dobre środki hydrofobowe radzą sobie w różnych warunkach pogodowych, ale trzeba nałożyć je w taki sposób, aby nie pozostawić widocznych smug - ciężko jest je potem usunąć. W przypadku czyszczenia szyb od wewnątrz można je zabezpieczyć preparatem przeciwko parowaniu.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami