Brak zapiętych pasów - sprawdź co Ci grozi!

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym skutkuje brak zapiętych pasów bezpieczeństwa?
  2. Jaka kara finansowa grozi za brak zapiętych pasów i komu?
  3. Kto może jeździć bez zapiętych pasów?
  4. Czy kobiety ciężarne mogą nie zapinać pasów podczas jazdy?

Pasy bezpieczeństwa w aucie to wynalazek stosunkowo młody, ale dziś trudno wyobrazić sobie jazdę bez nich. Większość Polaków zdaje sobie świetnie sprawę, że nie zapinając pasów narażamy się nie tylko na mandat, ale przede wszystkim na utratę zdrowia i życia. Sprawdzamy przepisy dotyczące pasów bezpieczeństwa, ale także ich działanie. Czy faktycznie są tak istotne jak się mówi?

Pasy bezpieczeństwa początkowo montowano w samolotach. Ich kariera samochodowa zaczęła się dopiero w latach 50-tych i początkowo nic nie wskazywało na to, że pasy się rozpowszechnią. Były one dodatkowym, nieobowiązkowym elementem wyposażenia.

Sporo czasu zajęło przekonanie kierowców do zapinania pasów, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu, sankcję za ich brak były nie do pomyślenia. Za przekonaniem o tym, że pasy ratują życie, poszło również prawodawstwo, które w większości krajów świata mówi wyraźnie: za brak zapiętych pasów, grozi mandat karny.

Czym może skutkować brak pasów bezpieczeństwa?

Kierowcy bagatelizujący obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa powinni pamiętać, że:

  • brak zapiętych pasów to kilkakrotnie większe ryzyko śmierci i poważnego uszczerbku na zdrowiu
  • brak pasów czy to na przednim, czy na tylnym siedzeniu to ogromna nieodpowiedzialność, także wobec innych użytkowników auta
  • w przypadku braku zapięcia pasów, inne systemy zabezpieczające w samochodzie, np. poduszki powietrzne, mogą nie zadziałać prawidłowo, a nawet zaszkodzić pasażerowi, kierowcy

Z danych uzyskanych podczas testów samochodowych wynika, że brak zapiętych pasów to ogromne ryzyko dla kierowcy i pasażerów - większości z nas trudno je sobie nawet wyobrazić.

Z testów, które przeprowadzono w Szwecji, wynika, że brak zapiętych pasów, może skutkować śmiercią nawet w przypadku jazdy i wypadku z prędkością poniżej 30 km/h. Przy zderzeniu z prędkością 50 km/godz. - a więc dopuszczalną przy jeździe po mieście - ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 2,5 tony. W większości wypadków osoba bez zapiętych pasów, nie ma w takim zdarzeniu żadnych szans.

Przepisy o zapinaniu pasów, jaki mandat grozi za brak pasów i kto go zapłaci?

Zgodnie z kodeksem drogowym, tak kierowca jak i pasażerowie, są zobowiązani do zapinania pasów w czasie jazdy. Jeśli policja złapie nas bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, zapłacimy mandat w wysokości 100 zł. Dostaniemy także 2 punkty karne.

UWAGA!

Kierowca jest zobowiązany do sprawdzenia, czy jego pasażerowie zapięli pasy. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ukarany mandatem solidarnie z pasażerem (pasażerami).

W tym wypadku może otrzymać również 4 punkty karne. Pamiętajmy, że punkty się sumują i przy stwierdzeniu innych wykroczeń, możemy ich otrzymać jednorazowo nawet kilka czy kilkanaście.

Kto może jeździć bez pasów?

Prawo jak to zwykle bywa określa kilka wyjątków od zasady związanej z zapinaniem pasów. Kto pasów zapinać nie musi?

  • Taksówkarze
  • Instruktorzy nauki jazdy oraz egzaminator
  • Funkcjonariusze w czasie wykonywania czynności
  • Zespół medyczny udzielający pomocy medycznej
  • Funkcjonariusze SOP, Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania służbowych czynności
  • Osoba chora, na wózku inwalidzkim lub na noszach
  • Konwojent podczas przewożenia pieniędzy
  • Osoba o innych przeciwskazaniach medycznych, jeśli posiada stosowne zaświadczenie
  • Kobiety w widocznej ciąży

Jazda bez pasów w ciąży - nie ryzykuj!

Chociaż prawo dopuszcza jazdę bez pasów w przypadku kobiet w widocznej ciąży, nie należy z tego przywileju korzystać. Wielu ekspertów jest zgodnych, że ten wyjątek powinien zniknąć z kodeksu drogowego.

Jazda bez pasów w ciąży to ryzyko tak dla matki jak i dla dziecka. Łatwo sobie wyobrazić, czym skutkuje gwałtowne uderzenie w brzuch w przypadku zderzenia. Jeśli ciężarnej z jakiś względów jest niewygodnie w czasie zapinania pasów, może zaopatrzyć się w specjalne adaptery, które ułatwią to zadanie.

Pamiętaj! Jeśli jesteś w ciąży, to bez względu na to czy prowadzisz auto, czy jesteś jego pasażerką, zapnij pasy!

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami