Jazda z przyczepą kempingową - technika i zasady

Prowadzenie samochodu z przyczepą kempingową jest nieco trudniejsze niż prowadzenie zwykłego samochodu osobowego. Wymaga większej delikatności oraz dużego wyczucia podczas manewrów. Mimo tego zestaw z przyczepą do 750kg może prowadzić każdy, kto posiada prawo jazdy kat. B. Jak prowadzić samochód z przyczepą kempingową, aby była to bezpieczna jazda? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie prawo jazdy trzeba mieć na przyczepę kempingową?
  2. Jakie są zasady bezpieczeństwa jazdy z przyczepą?
  3. Jaka jest technika jazdy z przyczepą kempingową?
  4. Jak przygotować się do jazdy z przyczepą kempingową?

Jakie prawo jazdy trzeba mieć na przyczepę kempingową?

Prawo jazdy kat. B wystarczy, aby móc jechać z tzw. lekką przyczepą. Jej dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie może przekroczyć 750 kg. Taka przyczepa nie musi posiadać hamulca najazdowego. Maksymalna masa zestawu (samochodu i przyczepy) to 4250 kg. Warto pamiętać, że auto musi posiadać odpowiednią moc do ciągnięcia przyczepy zarówno po płaskiej drodze, jak i pod górkę. Dlatego też auta o mocy 50-60 KM oraz mniejszej powinny mieć dołączone tylko bardzo lekkie przyczepy.

Samochody z przyczepą w terenie zabudowanym mogą jechać z maksymalną prędkością 50 km/h- taką samą, jak w przypadku aut bez przyczepy. Jednak poza terenem zabudowanym na drodze jednojezdniowej maksymalna prędkość to tylko 70 km/h, a na drodze drodze dwujezdniowej 80 km/h. Samochody z przyczepami poruszają się więc znacznie wolniej, wszystko jest jednak kwestią bezpieczeństwa na drodze.

Jazda z przyczepą - zasady bezpieczeństwa

Aby jazda z przyczepą była bezpieczna, to podczas pakowania bagażu należy zastosować się do prostej zasady - czyli lżejsze przedmioty umieścić w przyczepie, a cięższe w samochodzie. Najcięższe przedmioty w przyczepie należy umieścić w schowkach podłogowych albo tuż nad podłogą. Zawartość przyczepy trzeba także zabezpieczyć przed przesunięciami, do których może dojść np. podczas gwałtownego hamowania.

Należy też pamiętać o dobrym spięciu zestawu! Aby to zrobić, należy sprzęgnąć przyczepę z samochodem, zaczepić linkę zabezpieczającą, a następnie włożyć wtyk do gniazda doprowadzającego do przyczepy prąd oraz sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne. Przed wyjazdem warto klęknąć i zajrzeć pod przyczepę, zwracając dużą uwagę na stopki. Z kolei lusterka w samochodzie należy ustawić w taki sposób, aby dobrze widzieć to, co się dzieje z tyłu.

Technika jazdy z przyczepą kempingową

Technika jazdy samochodem z przyczepą kempingową to przede wszystkim duża ostrożność i wyczucie całego zestawu. W przeciwieństwie do auta osobowego, zestaw nie jest jednością - przyczepa nie jest całkowicie zintegrowana z samochodem. W związku z tym będzie zachowywać się inaczej na zakrętach oraz podczas innych manewrów na drodze. Ruszanie samochodem z przyczepą zawsze powinno być delikatne i wolne. Zakręty należy pokonywać szerzej niż w przypadku auta bez przyczepy. Trzeba także nieco wcześniej redukować biegi.

Aby jazda samochodem z przyczepą była bezpieczna, wyprzedzaj innych użytkowników drogi tylko w razie absolutnej konieczności oraz ustępuj tym, którzy chcą cię wyprzedzić (jeśli będziesz mieć taką możliwość). Przyczepa po prostu wymusza znacznie wolniejszą jazdę, co może drażnić innych kierowców. Trzymaj większą niż zazwyczaj odległość od pojazdów przed tobą, ponieważ twoja droga hamowania wydłuża się ze względu na zwiększony ciężar.

Jeśli przyczepa zacznie się kołysać, wciskaj konsekwentnie hamulec (aż do skutku). Takie długotrwałe hamowanie powinno uruchomić hamulec przyczepy, a to doprowadzi do jej stabilizacji. Gdy kołysanie będzie się powtarzać, zatrzymaj się i sprawdź, co może być tego przyczyną. Prawdopodobnie będzie to po prostu źle rozłożony ładunek w przyczepie.

Jak przygotować się do jazdy z przyczepą kempingową?

Przed wyruszeniem w drogę należy się upewnić, że przyczepa posiada aktualne badanie techniczne. Warto też skontrolować ciśnienie w oponach oraz działanie świateł i hamulca najazdowego.

Kontroli należy poddać także część mieszkalną przyczepy - jeśli lodówka czy kuchenka nie będą sprawne, to warto je naprawić przed wyruszeniem w daleką trasę. Należy pamiętać, że wymiary pojazdu muszą się mieścić w przepisowych limitach, tj. nie mogą przekraczać 2,55 m szerokości, 4 m wysokości i 18,75 m długości. Obowiązkiem każdego kierowcy jest także zadbanie o to, aby samochód z przyczepą posiadał ważne ubezpieczenie OC - bez ważnej polisy nie mamy prawa do poruszania się po drogach.

Skontaktuj się z nami