Ubezpieczenie NNW

Wypadek na drodze może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Aby mieć pewność, że Ty i Twoi pasażerowie jesteście bezpieczni także w czasie jazdy samochodem, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie NNW. Dzięki niemu osoby poszkodowane w wypadku drogowym lub innej sytuacji komunikacyjnej mogą liczyć na odszkodowanie.

Ubezpieczenie NNW – czym jest i co obejmuje?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, w skrócie nazywane NNW, to rodzaj dobrowolnej polisy, która gwarantuje wypłatę jednorazowego odszkodowania, a także pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, jeśli w trakcie wypadku samochodowego dojdzie do szkody osobowej, w tym śmierci ubezpieczonego lub jednego z pasażerów, jednak tylko wtedy, gdy ich liczba nie przekracza dozwolonej liczby miejsc określonej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

W jakich sytuacjach można liczyć na otrzymanie odszkodowania w ramach NNW? Podstawowy zakres ochrony obejmuje uszczerbek na zdrowiu, do którego mogło dojść w podczas:

  • kolizji drogowej lub wypadku (także w momencie postoju pojazdu);
  • wsiadania lub wysiadania z pojazdu;
  • ładunku i rozładunku;
  • w trakcie naprawy pojazdu na trasie.

Posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia NNW jest niezwykle ważne, szczególnie w przypadku osób, których zarobki stanowią jedyne źródło utrzymania ich rodziny. Ma to znaczenie gdy np. podczas wypadku dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej. W takiej sytuacji jego bliscy mogą liczyć na odszkodowanie.

Ubezpieczenie NNW – wyłączenie odpowiedzialności

Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków jest zawierana na okres 12 miesięcy. W tym czasie ubezpieczony może liczyć na kompleksową pomoc ze strony ubezpieczyciela. Jednak tak jak w przypadku innych polis, tak i przy NNW istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Do wyłączenia odpowiedzialności w przypadku NNW można zaliczyć:

  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • brak zapiętych pasów przez ubezpieczonego w czasie jazdy (jeśli miało to wpływ na powstanie szkody osobowej);
  • w samochodzie znajdowała się większa liczba osób niż jest to podane w dowodzie rejestracyjnym;
  • spowodowanie szkody przez kierującego w wyniku popełnienia przestępstwa lub jego usiłowania;
  • wypadek spowodowany celowo;
  • spowodowanie wypadku podczas kierowania pojazdem, do którego nie posiadamy uprawnień.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada inny zakres polisy NNW. Dlatego też przed wyborem konkretnej oferty warto porównać to, co proponują wybrani ubezpieczyciele, a także zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: