UniBlog

Multiagencja Ubezpieczeniowa: ubezpieczenia zdrowotne, na życie, turystyczne, samochodu - Unilink SA / UniBlog / Na narty tylko z odpowiednią polisą!

Na narty tylko z odpowiednią polisą!

Jak mówi przysłowie „Sport to zdrowie!” ale niektóre aktywności wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. Tak jest między innymi z narciarstwem i snowboardingiem, a koszty związane z pomocą w razie wypadku na stoku mogą być bardzo wysokie.

Odpowiednia polisa jest zatem koniecznością!

Transport połamanego narciarza ze stoku to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, koszt leczenia połamanej nogi wraz z transportem do Polski może sięgnąć i 80 tys. zł, a potrącenie innego narciarza (np. obywatela Austrii) i spowodowanie u niego poważnych urazów nieraz zakończyło się koniecznością wypłacania odszkodowania przekraczającego 100 tys. zł.

Tymczasem koszt polisy na narty zaczyna się już od 4 zł za dobę!

Jak zatem zadbać o pomoc w razie wypadku?

Karta EKUZ to zdecydowanie za mało

Na wyjazd na narty do krajów UE/EFTA można zabrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która wydawana jest przez NFZ. EKUZ wprawdzie pokrywa koszt leczenia nagłych przypadków podczas zagranicznych wyjazdów, ale nie zwalnia z konieczności zakupu polisy. EKUZ pokrywa bowiem tylko koszt leczenia w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem naszego NFZ i mało tego - robi to na zasadach obowiązujących w danym kraju, a nie w każdym kraju refundowane są te same świadczenia, różne są także ich koszty.  

Dodatkowo EKUZ nie zapewni pokrycia kosztów poszukiwania i ratownictwa na stoku oraz kosztów transportu medycznego do kraju.

Ważny jest zakres ochrony

Kupując ubezpieczenie trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy ochrona obejmuje uprawianie narciarstwa czy też trzeba wykupić odpowiednie rozszerzenie. Najlepiej w takiej sytuacji udać się do agenta i poprosić o przedstawienie oferty na polisę potrzebną stricte na wyjazd narciarski.

Polisa powinna obejmować koszty leczenia (KL), koszty poszukiwania i ratownictwa, odpowiedzialność cywilną (OC), następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW), assistance i transport do Polski. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu sprzętu sportowego.  Co ciekawe w niektórych towarzystwach dodatkowo jest opcja zwrotu kosztów za zamknięte trasy zjazdowe, uszkodzony sprzęt sportowy, niewykorzystany karnet czy kontynuację leczenia w RP. Ten kto przeszedł kiedyś etap rehabilitacji w dochodzeniu do pełnej sprawności ruchowej doceni ostatni zapis.

 

… i suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W przypadku kosztów leczenia warto pomyśleć o sumie ubezpieczenia co najmniej 300 tys. zł. (często w tej kwocie będą również usługi assistance, czyli np. transport poszkodowanego do szpitala itp.). Istotną częścią składową ubezpieczenia jest OC w życiu prywatnym, które zapewnia wypłatę odszkodowania, jeśli to my komuś wyrządzimy szkodę. W takich sytuacjach zasądzone odszkodowanie może być bardzo wysokie i obejmować nie tylko koszty leczenia, ale też rekompensatę utraconych dochodów, dlatego warto pomyśleć o sumie gwarancyjnej co najmniej 200 tys. zł. Wyższa suma to także wyższa cena za ubezpieczenie, ale gdy spojrzymy na to od strony ceny to co znaczy przykładowe 100 zł za polisę, gdy koszty mogą wynieść 100 tys. zł.

 

Nie za wszystko zapłaci ubezpieczyciel

Uważajmy też na wyłączenia ochrony, czyli sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności. Najpopularniejszym wyłączeniem ochrony jest jazda poza wyznaczonymi trasami.

Często ubezpieczyciele nie odpowiadają także za szkody po alkoholu, ale upowszechnia się (czasem za dodatkowa opłatą, a czasem w standardzie) - klauzula alkoholowa, czyli zapis w umowie ubezpieczenia, za sprawą którego klient ma pełną ochronę ubezpieczeniową również wtedy, gdy w jego organizmie znajdował się alkohol i był on jedną z przyczyn wypadku, któremu uległ.

Standardowo klauzula alkoholowa wprowadzana jest przy kosztach leczenia, NNW i assistance, ale niektóre towarzystwa oferują ją także w OC.

Tak czy inaczej alkohol nie jest dobrym sprzymierzeńcem dla narciarzy na stoku.

 

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Aby poznać szczegóły i dobrać najbardziej odpowiednią polisę na narty, warto poradzić się specjalisty, czyli agenta. Jeśli lubimy mieć wybór wybierzmy agenta, który w swojej ofercie posiada wiele ubezpieczycieli.


Data publikacji: 2019-01-22

Masz pytanie? Napisz do nas
Click to unlock the map
Unilink SA Lider Ubezpieczeń
Voxen
© 2020 CENTRALA UNILINK SA. Realizacja: ActiveDesign Polityka cookies

Unilink S.A. z siedzibą w Warszawie (02-284), al. Krakowska 2, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr 0000341057, NIP 113-23-98-690, kapitał zakładowy w wysokości 554.991,00 zł, opłacony w całości.