Wyposażenie apteczki. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

źródło: Unsplash.com

Nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki samochodowej w aucie, ale taką apteczkę można znaleźć u prawie każdego kierowcy. Z czego to wynika? Ze świadomości, że każdy z nas ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach - a bez apteczki jest to albo bardzo utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej, aby spełniała swoją funkcję? I dlaczego samochodowa apteczka pierwszej pomocy nie powinna zawierać żadnych leków?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. W co powinna być wyposażona apteczka i gdzie umiejscowiona w aucie?
  2. Co powinno być w apteczce?
  3. Czy w apteczce pierwszej pomocy powinna znajdować się instrukcja udzielania pierwszej pomocy?
  4. Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Apteczka samochodowa - wyposażenie i umiejscowienie

Apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Jednak każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach (jeśli nie jest to bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia). Wypełnienie tego obowiązku bez apteczki może być niemożliwe, dlatego też praktycznie każdy samochód jest w nią wyposażony. Inną kwestią jest, czy posiadane przez większość kierowców apteczki zawierają w sobie wszystkie niezbędne do udzielenia pomocy rzeczy.

Jeśli kupimy gotową apteczkę samochodową albo otrzymamy taką wraz z kupnem auta (apteczka często znajduje się w nowych autach z salonu), to raczej będziemy posiadać w niej to, co będzie wstępnie potrzebne do opatrywania ran i pozwoli na ewentualne podtrzymanie życia poszkodowanego przed przyjazdem pogotowia. Ważne - raz kupiona apteczka powinna być regularnie sprawdzana, najlepiej raz na rok. Można to sobie zaplanować tak samo jak coroczny przegląd auta. Trzeba weryfikować, czy zawarte w niej rzeczy wciąż są przydatne do użytku.

Apteczka samochodowa powinna być trzymana w łatwo dostępnym miejscu - tak, aby w razie potrzeby móc łatwo po nią sięgnąć. Bagażnik to złe miejsce, ponieważ konieczności dostania się do niego może zabrać cenny czas, potrzebny poszkodowanemu. Sama apteczka powinna być wykonana z trwałego i nieprzemakalnego materiału, z możliwością szczelnego jej zamknięcia.

Co powinno być w apteczce?

Skład apteczki samochodowej różni się od apteczki domowej czy podróżnej. W tym przypadku w środku muszą znaleźć się:

  • koc ratunkowy do ochrony poszkodowanego przed wyziębieniem,
  • plastry z opatrunkiem,
  • jałowa gaza,
  • rozwijane bandaże dziane,
  • opaska elastyczna do stosowania jako środek unieruchamiający stosowany przy zwichnięciach i skręceniach,
  • chusta trójkątna (do stworzenia temblaka),
  • nożyczki do cięcia bandaży,
  • środek dezynfekujący (np. jodynę),
  • instrukcję udzielenia pierwszej pomocy.

Taki zestaw daje nam szansę na skuteczne udzielenie pierwszej pomocy. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do zajmowania się rannymi wezwać pomoc i zabezpieczyć miejsce wypadku. Trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia i nałożyć na siebie kamizelkę odblaskową.

Czy w apteczce pierwszej pomocy powinna znajdować się instrukcja udzielania pierwszej pomocy?

Tak. Nawet jeśli wydaje nam się, że pamiętamy, jak udzielać pierwszej pomocy, to nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo “stracić głowę” w kryzysowej sytuacji. Mimo wielokrotnego powtarzania resuscytacji podczas ćwiczeń na prawo jazdy czy kursów BHP w pracy w momencie zdarzenia możemy mieć całkowitą pustkę w głowie. Wtedy można skorzystać z instrukcji udzielania pierwszej pomocy, która znajduje się w apteczce samochodowej.

Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Zawartość samochodu ze względu na zmienne warunki pogodowe narażona jest na działanie wysokiej i niskiej temperatury. Dlatego apteczka samochodowa nie może zawierać w sobie żadnych farmaceutyków, które mogłyby w różnych warunkach zmienić swoje właściwości. W apteczce nie może być zatem żadnych środków przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, płynnych środków dezynfekcyjnych…

Wszystkie tego typu rzeczy można nosić w bagażu podręcznym jako “apteczkę codzienną”. Ponadto nie ma żadnej potrzeby posiadania leków w apteczce samochodowej, ponieważ i tak podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku nie wolno podawać mu żadnych leków doustnie.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami