Jak zarejestrować nowy samochód i kupić ubezpieczenie auta?

źródło: https://www.freepik.com/

W czasach największego rynkowego boomu, co kwartał było w Polsce rejestrowanych nawet 130 000 - 140 000 nowych samochodów osobowych. Analogiczny wynik z I kw. 2023 r. wynosił 123 396 według danych GUS. Wszystkie auta opuszczające bramy salonu samochodowego wymagają oczywiście rejestracji. Właśnie dlatego rejestracja nowego samochodu jest dość popularnym tematem, którego dotyczą pytania kierowców. Zadają je najczęściej osoby, które nigdy dotąd nie rejestrowały jeszcze nowego auta. Bardziej doświadczeni kierowcy też mogą skorzystać z naszego artykułu, ponieważ rejestracja nowego samochodu obecnie wygląda nieco inaczej niż jeszcze kilka lat wcześniej. Zwracamy również uwagę na ważny temat, jakim jest ubezpieczenie nowego auta z salonu. Przy zakupie takiej polisy niekoniecznie warto sugerować się poleceniami tak zwanego pakietu dealerskiego. O tym piszemy jednak na końcu naszego artykułu. Przed omówieniem tematu ubezpieczenia warto przedstawić formalności rejestracyjne.

Rejestrujemy samochód jeszcze przed wyjazdem z salonu

Rejestracja nowego samochodu jest specyficzna, ponieważ nabywane auto nie posiada jakichkolwiek tablic rejestracyjnych. Właśnie dlatego formalności związane z rejestracją trzeba załatwić przed wyjazdem autem z salonu. Taka konieczność wynika z faktu, że nie możemy się poruszać po drogach samochodem pozbawionym tablic rejestracyjnych. Oczywiście, istnieje też możliwość zamówienia transportu lawetą i przewiezienia nowego auta bezpośrednio do swojego garażu albo na parking. Taka usługa będzie jednak generowała dodatkowe koszty.

Do czasu rejestracji nowy samochód bez tablic nie powinien wjeżdżać na teren dróg publicznych, stref zamieszkania oraz stref ruchu. W kontekście konieczności zarejestrowania auta jeszcze przed wjazdem na drogę pojawia się czasem pytanie ile trwa rejestracja samochodu. Warto mieć świadomość, że obecnie taka procedura jest załatwiana praktycznie od ręki - pod warunkiem jednak, że wnioskodawca posiada wszystkie wymagane dokumenty. Poniżej opisujemy dokładnie, co trzeba przygotować przed wizytą w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta na prawach powiatu lub urzędzie jednej z dzielnic Warszawy.

Rejestracja nowego auta - co potrzebne oprócz wniosku?

Od 4 czerwca 2021 roku obowiązują przepisy, dzięki którym możliwa jest rejestracja samochodu przez salon. Taka rejestracja samochodu przez dealera wymaga wcześniejszego upoważnienia ze strony kierowcy. Wielu kierowców woli jednak samodzielnie załatwić wymagane formalności. Poza tym nie wszyscy dealerzy oferują pomoc w rejestracji. Właśnie dlatego opisujemy, jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w wariancie tradycyjnym. W celu sprawnego przeprowadzenia takiej procedury kierowca powinien posiadać:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu
  • dokument potwierdzający zakup nowego auta (zwykle jest to faktura VAT)
  • potwierdzenie wniesienia wszystkich opłat rejestracyjnych
  • świadectwo zgodności WE wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe
  • dowód odprawy celnej przywozowej wymagany tylko jeśli pojazd został sprowadzony spoza państwa członkowskiego UE
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, brak obowiązku jej zapłaty lub stosowne zwolnienie - ten dokument będzie konieczny jeśli nowy samochód osobowy sprowadzono z innego państwa Unii Europejskiej

Rejestracja nowego auta nie będzie możliwa bez uprzedniego wniesienia opłat, które są następujące:

  • 66,50 zł - opłata za dowód rejestracyjny oraz komplet znaków legalizacyjnych
  • 13,50 zł - opłata za pozwolenie czasowe
  • 80 zł - opłata za tablice rejestracyjne (lub 1 000 zł za tablice indywidualne)
  • 3 x 50 groszy - opłata ewidencyjna za wydanie odpowiednio: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych

Wymienione wyżej opłat wnosimy w kasie urzędu lub poprzez przelew bankowy. Urzędy coraz częściej posiadają również terminale płatnicze, dzięki którym rejestracja nowego samochodu jest jeszcze łatwiejsza. Pamiętajmy, że właściwa rejestracja następuje w ciągu 30 dni kalendarzowych. Natomiast już w trakcie pierwszej wizyty w urzędzie kierowca otrzyma pozwolenie czasowe i standardowe tablice rejestracyjne. Urzędy czasem wysyłają dowód rejestracyjny pocztą, co oszczędza kierowcy fatygi.

Ubezpieczenie nowego auta z salonu: najlepiej u agenta

Rejestracja nowego auta nie oznacza oczywiście końca formalności. Pamiętajmy, że na drogę publiczną nie można wyjechać bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Artykuł 29 ustawy o ubezpieczenia obowiązkowych wskazuje, że posiadacz auta lub innego pojazdu mechanicznego musi wykupić OC najpóźniej w dniu rejestracji i jednocześnie nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Ubezpieczenie OC samochodu kupionego w salonie to zatem bardzo ważna sprawa. Niekoniecznie trzeba jednak ulegać sugestiom pracowników dealera i decydować się na tak zwany pakiet dealerski.

Wspomniany pakiet zwykle pochodzi z oferty ubezpieczyciela współpracującego z danym producentem samochodów. Wybierając taki pakiet polis (często OC + autocasco + NNW + assistance) niestety od razu pozbawiamy się wyboru. Może się bowiem okazać, że pakiet dealerski wcale nie jest tak atrakcyjny pod względem cenowym, jak nas przekonywano przy zakupie samochodu. Właśnie dlatego o ubezpieczenie auta od dealera warto zapytać dobrego agenta ubezpieczeniowego. Taki ekspert ubezpieczeniowy sprawdzi ofertę co najmniej kilku towarzystw i pomoże w wybraniu optymalnego wariantu.

Kupiłeś nowy samochód lub zamierzasz to zrobić?
Zobacz, gdzie najlepiej wybrać ubezpieczenie OC samochodu od dealera i autocasco

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami