Jakie kontuzje najczęściej występują w siatkówce?

źródło: Adobe Stock

Piłka siatkowa ma w naszym kraju rzeszę fanów. Równie dużą grupę stanowią osoby, które trenują ten sport na co dzień. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, które pierwsze kroki w siatkówce stawiają na szkolnym boisku. Jednak oprócz satysfakcji z gry, siatkarzom dość często przytrafiają się różne kontuzje. Które z nich są najczęstsze? Tłumaczymy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Na czym polega gra w siatkówkę?
  2. Na jakie urazy jesteśmy narażeni podczas gry w piłkę siatkową?
  3. Co zrobić, aby uniknąć kontuzji?
  4. Jakie ubezpieczenie będzie odpowiednie dla sportowców?

Na czym polega gra w siatkówkę?

Siatkówka należy do gier bezkontaktowych. Udział w niej biorą dwie drużyny, przebijające piłkę nad siatką boiska. Czynność tą wykonuje się głównie przy pomocy rąk, tak aby piłka upadła na polu przeciwnika, zanim ten zdąży ją odbić. Częściami ciała, zaangażowanymi w czasie gry są ręce, palce, uda, łydki, kolana i brzuch.

Sport ten jest dość dynamiczny, wymaga zwinności, dobrego tempa i koordynacji ruchów. Nic więc dziwnego, że podczas gry dość często dochodzi do różnych kontuzji. Najczęściej mają one miejsce podczas wykonywania ataków lub blokowania piłki. Zdarza się także, że zawodnicy wpadają na siebie, próbując odebrać i przebić piłkę. Niestety nie zawsze kończy się to dobrze.

Gra w piłkę siatkową - kontuzje

Urazy nóg

Podczas gry w siatkówkę, bardzo często dochodzi do urazów w obrębie kończyn dolnych. Z racji tego, że to nogi odpowiadają za sprawne poruszanie się po boisku, to one najczęściej ulegają kontuzjom. Wszak grze towarzyszy wiele przykucnięć i wyskoków, które kończą się lądowaniem na twardej posadce boiska. Także przypadkowe nadepnięcia – swoich zawodników lub tych z przeciwnej drużyny (podczas blokowania piłki przy siatce) są dość częste.

Najczęściej w czasie gry dochodzi do:

  • skręcenia kostki,
  • złamań w obrębie kończyn,
  • zerwania ścięgien,
  • zerwania lub nadwyrężenia wiązadeł,
  • urazów kolana, w tym uszkodzenia ścięgna, które łączy rzepkę z piszczelem,
  • nadwyrężeń mięśni łydek i ich zerwania.

Na szczęście niektóre z tych urazów goją się samoistnie. Są jednak takie, które wymagają założenia ortezy lub przeprowadzenia operacji. Niestety ta ostania opcja sprawia, że nie będziemy mogli grać w siatkówkę nawet przez wiele tygodni.

Urazy rąk

O ile nogi są siłą napędową podczas gry, o tyle ręce odpowiadają za odbieranie i przebijanie piłki. To one biorą udział w bloku, ataku, nurkowaniu oraz podczas serwowania. To od nich zależy siła uderzenia piłki. Kolejny więc raz nie powinno nas dziwić, że także w obrębie kończyn górnych kontuzje nie należą do rzadkości. Jakich urazów możemy spodziewać się w tym przypadku? Mogą to być:

  • uszkodzenia kości ramiennej na panewce,
  • uszkodzenia nadgarstków,
  • wybicia, złamania czy zwichnięcia palców,
  • otarcia i pęknięcia na skórze dłoni.

Pomimo że urazy rąk nie zdarzają się tak często jak nóg, także i w ich przypadku okres gojenia się uszkodzeń może potrwać wiele tygodni.

Uszkodzenia tułowia i pleców

Gra w siatkówkę wymaga gibkości i elastyczności. Wszak zawodnicy muszą intensywnie wyginać się. Dotyczy to sytuacji zarówno podczas blokowania piłki, jak i podczas serwowania czy jej przyjmowania. To spore obciążenie dla kręgosłupa i jego stawów. W czasie gry może więc dojść do przesunięcia się dysków, powodując ucisk nerwów. Spore obciążenie spoczywa także na barkach zawodników, które także mogą zostać nadwyrężone i powodować ból.

Co zrobić, aby uniknąć kontuzji?

Bez względu na to czy w siatkówkę gramy amatorsko czy zawodowo, aby uniknąć kontuzji musimy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce. Początkujący sportowcy niestety o tym zapominają. A do gry w siatkówkę należy rozgrzać wszystkie partie ciała i mięśnie. Dodatkowo, należy regularnie pracować nad dobrą kondycją fizyczną. To dzięki niej zwiększy się nasza wytrzymałość. Aby chronić kończyny, można też stosować odpowiednie ochraniacze i taśmy.

Odpowiednie ubezpieczenie dla sportowców

Zarówno amatorzy, jak i doświadczeni siatkarze, powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo. Pomoże w tym ubezpieczenie NNW, które obejmuje wiele dyscyplin sportowych. Taka polisa NNW może zagwarantować nie tylko finansowe wsparcie w razie uszczerbku na zdrowiu, ale także dodatkową pomoc medyczną. Dzięki polisie gracz ma szansę na odszkodowanie za obrażenia powstałe w skutek wypadku, otrzyma także zwrot poniesionych kosztów leczenia. Ważne, by upewnić się, czy nasze ubezpieczenie obejmuje uprawiany przez nas sport – taka informacja będzie zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdej polisy NNW.

Dzięki polisie dostaniemy też odszkodowanie za nasz pobyt w szpitalu. Co więcej – z polisy możemy opłacić wszelkie zabiegi i badania, które są niezbędne do naszego powrotu do zdrowia (np. badania obrazowe). Zadbajmy więc o ten dodatkowy komfort.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami