Ubezpieczenie sportowe dla dziecka - jakie ubezpieczenie dla młodych sportowców?

źródło: Unsplash.com

Jak wybrać ubezpieczenie dla młodych sportowców? Wszystko zależy od rodzaju oraz formy aktywności wybranej przez dziecko. W wielu przypadkach sprawdzi się standardowa ochrona z ubezpieczenia szkolnego. Są jednak takie sporty i takie sytuacje, w których trzeba wykupić specjalne ubezpieczenie sportowe dla dziecka. Wyjazd na zawody, profesjonalne uprawianie sportu wyczynowego… W tym przypadku nie ma co liczyć na odszkodowanie z NNW szkolnego. Pomóc może za to specjalne ubezpieczenie sportowe, ubezpieczenie na życie z rozszerzeniem na wybrany sport, a czasem nawet ubezpieczenie turystyczne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy NNW szkolne wystarczy jako ubezpieczenie sportowe?
  2. Jakie ubezpieczenie trzeba kupić pod wyczynowe uprawianie sportu?
  3. Ile kosztuje ubezpieczenie sportowe dla dziecka i jaka jest wysokość odszkodowania?
  4. Jakie są wyłączenia odpowiedzialności w polisie dla szkolnego sportowca?
  5. Kiedy warto kupić ubezpieczenie sportowe dla dzieci?

Kiedy NNW szkolne wystarczy jako ubezpieczenie sportowe?

W wielu przypadkach standardowe ubezpieczenie szkolne NNW, które wykupujemy dla dziecka w szkole, wystarczy jako ubezpieczenie sportowe. Taka polisa obejmuje większość sytuacji związanych z uprawianiem nieekstremalnych sportów (np. jazdy na rowerze, biegania). Dokładny zakres ubezpieczenia zależy od wybranej przez szkołę oferty. Większość ubezpieczycieli zaznacza, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe podczas uprawiania sportów ekstremalnych oraz podczas zawodów, czyli uprawiania sportu w celach zarobkowych. Warto pamiętać, że NNW szkolne obejmuje szkody, które mogą powstać podczas drogi do szkoły, pobytu w domu, na placu zabaw, wakacji w obcym miejscu. W ostatnim przypadku trzeba tylko sprawić zakres terytorialny (część ubezpieczeń działa tylko w Polsce albo tylko w krajach UE).

Szkolne ubezpieczenie NNW nie wystarczy, jeśli dziecko uprawia sporty wyczynowe, sporty, które uznawane są za aktywność fizyczną wysokiego ryzyka oraz jeśli uprawia sport zawodowo. Wtedy należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie sportowe dla dziecka. Można także wykupić dziecku ubezpieczenie na życie z rozszerzonym zakresem, obejmującym konkretne aktywności sportowe. Inną opcją jest jeszcze ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim rozszerzeniem (dotyczy sytuacji, w której dziecko uprawia sport podczas wakacji).

Jakie ubezpieczenie trzeba kupić pod wyczynowe uprawianie sportu?

W tym przypadku konieczne jest kupno dedykowanego ubezpieczenia sportowego. Dedykowanego, czyli dopasowanego do konkretnej sytuacji. Wiąże się to z koniecznością kontaktu z ubezpieczycielem w celu dopasowania najlepszej oferty - inna ochrona będzie potrzebna dzieciom, które wyjeżdżają na zawody karate, a inna będzie potrzebna dzieciom, które biorą udział w wydarzeniach związanych z jazdą konną.

Coraz więcej ubezpieczycieli dodaje do swojej oferty specjalne ubezpieczenie na ekstremalne sporty wodne czy ubezpieczenie narciarskie. To wszystko pokazuje, że za każdym razem trzeba dobrać zakres polisy do wybranego sportu oraz formy jego uprawiania (zawodowa, amatorska lub turystyczna). Jeśli dziecko będzie uprawiać wybrany sport wyczynowy wyłącznie podczas wyjazdu turystycznego, to warto rozważyć ubezpieczenie turystyczne z odpowiednio rozszerzonym zakresem.

Ubezpieczenie sportowe dla dziecka - cena i wysokość odszkodowania

Ubezpieczenie szkolne NNW może kosztować zaledwie 20 zł za rok, ale są placówki, które oferują rodzicom wykupienie oferty za 120-140 zł rocznie. Im wyższa cena ubezpieczenia, tym wyższa jego suma - a to oznacza, że dziecko może liczyć na wyższe odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu podczas uprawiania sportu. Ceny specjalnych ubezpieczeń są bardzo różne i zależą od kilku czynników. Na koszt takiej polisy wpływa rodzaj i forma uprawiania sportu, związane z nim ryzyko, zakres terytorialny, suma i zakres ubezpieczenia. Im szersza ochrona, tym wyższa składka, ale też jednocześnie pewność rodzica, że dziecko jest kompleksowo chronione.

Niedrogie są ubezpieczenia turystyczne, w których zawarte jest uprawianie sportu - takie polisy kosztują tylko kilka złotych za dzień w podstawowym zakresie. Wysokość odszkodowania to kwestia wybranej oferty, ale w przypadku NNW szkolnego są to już sumy, które w zupełności wystarczają na pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji, jeśli jest potrzebna. Za każdym razem należy kompleksowo i ze zrozumieniem przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, aby dokładnie wiedzieć, na jak wysokie odszkodowanie możemy liczyć w konkretnych sytuacjach.

Ubezpieczenie sportowe dla dziecka a wyłączenia odpowiedzialności

Przed wyborem oferty należy dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia. To, co w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym nie będzie objęte ochroną, w drugim bez problemu znajdzie się w podstawowym pakiecie. Przykładowo ubezpieczyciele bardzo różnie podchodzą do tematu uprawiania sportów takich jak aikido, iaido, kendo, kung-fu, kyudo, karate, judo, jujitsu czy taekwondo. Część ubezpieczycieli gwarantuje ochronę NNW podczas uprawiania tych sportów w zwykłym ubezpieczeniu szkolnym. Jednak zazwyczaj za taką ochronę trzeba będzie dodatkowo zapłacić, wykupując specjalne ubezpieczenie sportowe (zwłaszcza, jeśli dziecko jeździ na zawody).

Ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek niedbałości organizatora zawodów. Ochrona ubezpieczeniowa nie będzie też działać poza granicami Polski albo Unii Europejskiej, chyba że wykupimy dodatkowe rozszerzenie. Jeśli dziecko podczas powstania uszczerbku na zdrowiu było pod wpływem alkoholu albo substancji odurzających (a takie sytuacje też się zdarzają), to ubezpieczyciel na pewno odmówi wypłaty odszkodowania.

Kiedy warto kupić ubezpieczenie sportowe dla dzieci?

Nie ma sensu kupno dedykowanego ubezpieczenia sportowego, jeśli dziecko uprawia sport w standardowym zakresie - tj. takim samym, jak jego rówieśnicy. Wszelkie uszczerbki na zdrowiu, do których dojdzie na szkolnym boisku podczas gry w piłkę czy podczas wykonywania ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego, objęte są ochroną z NNW szkolnego. Jednak w wybranych sytuacjach warto pomyśleć o zakupie dodatkowej polisy sportowej. Kiedy?

  • Gdy dziecko uprawia sport zarobkowo - jeździ na zawody, zdobywa medale, wiąże z danym sportem swoją przyszłość zawodową.
  • Gdy dziecko uprawia amatorsko sport ekstremalny lub uznawany za sport wysokiego ryzyka (a takim może być nawet jazda konna czy karate, w zależności od ustaleń ubezpieczyciela).
  • Jeśli podczas wyjazdu turystycznego dziecko uprawia sport podwyższonego ryzyka (np. jazda na nartach na nieoznaczonych/trudnych trasach)

To oznacza, że dodatkowym ubezpieczeniem sportowym dla dziecka powinien zainteresować się każdy rodzic, który ma aktywne dziecko w niestandardowym zakresie. Kupno polisy sportowej zawsze daje pewność, że w razie wypadku możemy uzyskać odszkodowanie, które pokryje koszty rehabilitacji czy kosztownego leczenia - a przecież rodzice mają tyle wydatków, że rzadko kiedy posiadają środki odłożone na tak niespodziewane sytuacje.

Skontaktuj się z nami