Jak wybrać ubezpieczenie sportowe na ekstremalne sporty wodne?

źródło: https://www.freepik.com

Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych to polisa, która może zostać zawarta albo w ubezpieczeniu na życie, albo w ubezpieczeniu turystycznym. Chroni nas przed skutkami wypadków, do których może dojść podczas uprawiania sportów wodnych. Jeśli chcemy zawrzeć ubezpieczenie od ekstremalnych sportów wodnych w jakiejkolwiek polisie, musimy liczyć się z odpowiednią zwyżką. W jakich sytuacjach warto kupić ubezpieczenie od sportów ekstremalnych? Jaką dokładnie polisę wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy trzeba kupować ubezpieczenie od ekstremalnych sportów wodnych?
  2. Co zalicza się do ekstremalnych sportów wodnych?
  3. Co powinno obejmować ubezpieczenie sportowe?
  4. Czy ubezpieczenie na życie może zawierać ochronę na ekstremalne sporty wodne?

Czy trzeba kupować ubezpieczenie od ekstremalnych sportów wodnych?

Nie jest to obowiązkowe. Jednak każda osoba uprawiająca zawodowo lub amatorsko sporty wodne powinna pomyśleć o zakupie specjalnego ubezpieczenia: czy to turystycznego (związanego z konkretnym wyjazdem sportowym), czy na życie (związanego z codzienną aktywnością). To, jaką polisę wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Osoby uprawiające wybrany sport wodny zawodowo lub amatorsko na co dzień powinny pomyśleć o zawarciu dodatkowej ochrony w ubezpieczeniu na życie.

Osoby, które chcą uprawiać wybrany sport wodny na wakacjach, mogą zastanowić się nad dedykowanym ubezpieczeniem turystycznym. Dobrą analogią będzie tu wykupienie ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd na narty. W przypadku wyjazdu na windsurfing w Grecji czy w Hiszpanii warto zabezpieczyć się dokładnie tak samo - przewidując to, co może stać się podczas aktywności na wodzie.

Co zalicza się do ekstremalnych sportów wodnych?

Za ekstremalne sporty wodne uznawane są m.in.:

  • windsurfing,
  • nurkowanie (z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu),
  • kitesurfing,
  • wszelkie sporty motorowodne,
  • żeglarstwo (chociaż większość TU określa je często jako sport podwyższonego ryzyka, a nie ekstremalny),
  • a nawet kajakarstwo (uprawiane wyczynowo, nie dotyczy wyjazdów rekreacyjnych).

Wszystko zależy nie tylko od tego, co powszechnie uznawane jest za sport ekstremalny, ale także od definicji stosowanych przez danego ubezpieczyciela w jego OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Dla większości towarzystw sporty takie jak windsurfing czy kitesurfing będą już sportem ekstremalnym, który wymaga dodatkowej zwyżki w ubezpieczeniu na życie lub ubezpieczeniu turystycznym.

Zwyżka wynika z faktu, że ekstremalne sporty wodne niosą za sobą zagrożenia, które nas na co dzień nie dotyczą. Podczas pływania na desce może dojść do urazów spowodowanych przez kontakt z rafą koralową albo nawet samym sprzętem. Mogą to być bardzo poważne urazy, wymagające długiego leczenia. W najpoważniejszych przypadkach uprawianie ekstremalnego sportu wodnego może prowadzić do śmierci przez utonięcie - i z tym także trzeba się liczyć. Dlatego ubezpieczenia (turystyczne i na życie) obejmujące sporty wodne są odpowiednio droższe. Statystycznie ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko wypłaty odszkodowania niż podczas normalnego, codziennego funkcjonowania klienta.

Co powinno obejmować ubezpieczenie sportowe?

Wszelkie ryzyka związane z wybranym sportem wodnym oraz ich następstwa. Jeśli wybieramy ubezpieczenie na życie, to najważniejsze będą dla nas informacje czy polisa obejmuje ryzyko uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku oraz czy dostaniemy odszkodowania za pobyt w szpitalu w wyniku wypadku. W przypadku ubezpieczenia turystycznego należy wziąć pod uwagę, czy polisa obejmuje transport medyczny na terenie danego kraju oraz do Polski, a także koszty ratownictwa. Jeśli posiadamy kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), to duża część usług medycznych będzie bezpłatna. Jednak na kartę dostępne są tylko takie usługi, jakie są bezpłatne także dla obywateli danego kraju.

Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne obejmujące sporty wodne może zawierać w sobie także dodatkowe ubezpieczenie bagażu (sprzętu do uprawiania sportu). Sprzęt do nurkowania czy windsurfingu jest drogi, a podczas podróży samolotem może ulec uszkodzeniu albo zagubieniu - wtedy ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania w ustalonej w umowie kwocie. To, co dokładnie daje nam ubezpieczenie od ekstremalnych sportów wodnych (czy to turystyczne, czy to na życie) zależy od ogólnych warunków ubezpieczenia. Dlatego też ten dokument należy mocno przeanalizować przed ostatecznym wyborem oferty ubezpieczeniowej.

Turystyczne ubezpieczenie sportowe na sporty wodne

To najpopularniejsze ubezpieczenie na sporty wodne. Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę, aby móc surfować w naprawdę egzotycznych i ciekawych miejscach. W tym przypadku najważniejsze są koszty leczenia, NNW w ubezpieczeniach turystycznych oraz zabezpieczenie sprzętu. Należy wziąć także pod uwagę OC w życiu prywatnym i zawrzeć to w polisie turystycznej. Jeśli podczas uprawiania sportu dokonamy niechcący szkody materialnej albo osobowej, to ubezpieczyciel zapłaci pokrzywdzonej osobie odszkodowanie właśnie z naszego OC.

A co takiego może stać się na wodzie? Przykładowo podczas surfowania możemy wpaść na inną osobę i znacznie pogorszyć jej stan zdrowia na dłuższy czas. Możemy też przypadkowo uszkodzić sprzęt, którego używa ktoś inny. Może też dojść do tego, że zniszczymy sprzęt wypożyczony specjalnie na wyjazd. Dlatego poza ochroną NNW i KL naprawdę nie warto zapominać o OC. Dodatkowo możemy wykupić pomoc assistance podczas wyjazdu. Zawiera się w niej zazwyczaj telefoniczna pomoc tłumacza języka angielskiego (lub innego języka, to zależy od kraju) w trakcie udzielania pomocy medycznej. Można w tym zawrzeć też wszelką pomoc organizacyjną związaną z problemami w danym kraju.

Ubezpieczenie na życie zawierające ochronę na ekstremalne sporty wodne

To polisa, którą posiadają praktycznie wszyscy zawodowi sportowcy i nieliczni amatorzy, którzy myślą o ewentualnych konsekwencjach tego, gdyby “coś poszło nie tak”. Standardowo ubezpieczenie na życie posiada kilkanaście wyłączeń odpowiedzialności - i narażanie się podczas uprawiania sportów ekstremalnych jest jednym z nich.

Dlatego jeśli chcemy posiadać ochronę także podczas windsurfingu czy kajakarstwa uprawianego zawodowo, to musimy liczyć się z rozszerzeniem ochrony ubezpieczeniowej, a co za tym idzie - zwyżką w cenie polisy. Jeśli ubezpieczenie na życie obejmie uprawiane przez nas sport wodne, to spokojnie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania za skutki wypadków, do których dojdzie na wodzie. Oczywiście tutaj, tak jak zawsze, podstawą jest znajomość ogólnych warunków ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne Planujesz aktywny wypoczynek za granicą? Sprawdź opcje!
Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami