Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jak można skorzystać z wizyty u lekarza w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Jak działa umawianie się na zabiegi w tym przypadku? Dowiedz się więcej o zasadach działania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i poznaj wady i zalety dodatkowej polisy zdrowotnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  2. Jak korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
  3. Czy można mieć tylko prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ?
  4. Jakie zalety i wady ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  5. Czy warto inwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To nic innego, jak dodatkowa polisa, której zakres zależy od wybranej oferty. Może to być ubezpieczenie zakupione indywidualnie w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym albo grupowa polisa z zakładu pracy. Koszt takiej ochrony mocno zależy od kilku czynników, czyli zakresu ubezpieczenia oraz ilości usług medycznych, które po zapłaceniu składki staną się dostępne za darmo.

Znaczenie mają też zniżki, które można uzyskać tylko wtedy, gdy przystępuje się do ubezpieczenia z zakładu pracy (grupowego). Z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może skorzystać każdy. W przypadku ubezpieczenie grupowych można nawet dopisać (za dodatkową opłatą) do polisy członków rodziny.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje:

  • wizyty u specjalistów bez skierowania,
  • szeroki zakres badań laboratoryjnych i specjalistycznych, dostępny od ręki (większość ofert ubezpieczeń zakłada kontakt z wybranym specjalistą w ciągu trzech dni od zgłoszenia, co jest bardzo pożądane w pilnych przypadkach),
  • opiekę pielęgniarską,
  • dostęp do placówek medycznych na terenie całej Polski (tych współpracujących z ubezpieczycielem),
  • wizyty domowe.

Czynnikiem, który najczęściej decyduje o kupnie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego jest krótki czas oczekiwania na wizyty u wybranych lekarzy.

Jak korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Jeśli potrzebujemy umówić się do lekarza, należy zadzwonić do TU lub pod wskazany przez ubezpieczyciela numer. Po weryfikacji danych osobowych zostaniemy zapytani, do jakiego specjalisty i w jakim mieście chcemy się umówić. Podczas rozmowy z konsultantem należy podkreślić, czy jest to pilna wizyta.

Zazwyczaj pacjent ma możliwość wyboru preferowanego lekarza z listy specjalistów współpracujących z placówką, w której obowiązuje nasze ubezpieczenie. Po umówieniu się na termin wizyty wystarczy się na niej pojawić. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty w celu weryfikacji, czy jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy.

Czy można mieć tylko prywatne ubezpieczenie zdrowotne zamiast NFZ?

Nie. Każda osoba podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w NFZ. W przypadku osób pracujących składki pobierane są z pensji, a osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą same się z nich rozliczać. Ubezpieczenie w NFZ muszą posiadać także osoby bezrobotne oraz emeryci.

Składki pobierane na państwowe ubezpieczenie mają być gwarancją bezkosztowej hospitalizacji, przeprowadzania zabiegów planowych w szpitalach czy wizyt u lekarzy. Jednak rzeczywistość pokazuje, że często na planowane zabiegi w ramach NFZ czeka się… latami, a konsultacji - miesiącami. W związku z tym mimo tego, że ubezpieczenie w NFZ jest obowiązkowe, ogromna część Polaków decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczania zdrowotnego.

Zalety i wady prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to gwarancja szybkiej wizyty u lekarza. Nawet jeśli główna placówka medyczna, w której możemy korzystać ze świadczeń medycznych nie ma dostępnych terminów, to ubezpieczyciel ma obowiązek zorganizować wizytę u specjalisty w innym, współpracującym ośrodku.

Może być to nawet konsultacja w szpitalu. W takich wypadkach nie trzeba oczywiście płacić za wizytę - jest ona organizowana na koszt ubezpieczyciela. Pacjent musi jedynie podczas rejestracji podać kod, który otrzyma od TU (najczęściej SMS-em), aby móc skorzystać z wizyty bez oczekiwania w kolejce w przychodni. Plusem prywatnego ubezpieczenia jest też fakt, że za badania, które zazwyczaj kosztują ok. kilkaset złotych nie trzeba płacić, ponieważ dużą ich część mieści się w podstawowych pakietach ubezpieczeniowych. Niektóre polisy gwarantują nawet specjalne roszczenia, np. wypłatę świadczenia w razie hospitalizacji.

Wadą prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego może być jego koszt, jeśli zdecydujemy się na szukanie takiej oferty poza pakietem grupowym. W przypadku ofert z zakładów pracy za dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacimy ok. 30 - 60 zł miesięcznie.

Czy warto inwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Zdecydowanie tak. Koszt ubezpieczenia nie jest wysoki, a my mamy pewność, że jesteśmy chronieni w każdej sytuacji. Nie każdy posiada odłożone środki na badania okulistyczne, ginekologiczne czy stomatologiczne - a wszystko to (i wiele innych konsultacji) można mieć prywatnie za cenę kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

W przypadku braku korzystania z tych usług medycznych comiesięczny wydatek na ubezpieczenie może wydawać się stratą pieniędzy. Jednak jeśli dojdzie do konieczności wieloetapowego badania i leczenia, to łatwo będzie docenić komfort szybkiego telefonu do ubezpieczyciela oraz natychmiastowego umówienia się na wizytę do lekarza.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie
Skontaktuj się z nami