Ubezpieczenie na życie - czy składka miesięczna musi być wysoka, aby było dobre?

Ceny ubezpieczeń na życie wahają się od 20 do nawet 350 zł za miesiąc. Z czego wynikają te różnice w kosztach? Co wpływa na cenę polisy na życie i czy najtańsze ubezpieczenie może pokrywać wszystkie nasze potrzeby? Sprawdź, jaki koszt ubezpieczenia na życie gwarantuje sprawdzoną ochronę ubezpieczeniową.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Od czego zależą ceny ubezpieczeń na życie?
  2. Czy wysoka składka miesięczna to gwarancja jakości?
  3. Co obejmuje ubezpieczenie na życie?
  4. Czy można zmniejszyć koszt ubezpieczenia na życie?
  5. Czy warto kupować najtańsze ubezpieczenie na życie?

Od czego zależą ceny ubezpieczeń na życie?

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Obecnie najtańszą polisę można kupić za nawet 20 zł miesięcznie. Jednak równie dobrze można znaleźć oferty, za które zapłacimy do 350 zł za miesiąc. Wszystko zależy od kilku czynników:

  • zakresu i sumy ubezpieczenia,
  • stanu zdrowia i wieku ubezpieczonego,
  • rodzaju polisy (tego, czy jest indywidualna czy grupowa),
  • sposobu opłacania składki - w przypadku opłacenia składki jednorazowo za rok towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki, ale zawsze jest możliwość regularnego opłacania składek co miesiąc.

Najwięcej zapłacą osoby starsze oraz osoby przewlekle chore. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę zwiększone ryzyko śmierci oraz nagłego pogorszenia się stanu zdrowia w takich przypadkach.

Ubezpieczenie na życie - czy wysoka składka miesięczna to gwarancja jakości?

Część osób uważa, że im droższe ubezpieczenie, tym lepsza ochrona. To błędne przekonanie! Nawet najtańsza polisa na życie może być wystarczająca, jeśli tylko zostanie dopasowana do naszych potrzeb. W związku z tym podczas wybierania polisy na życie należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim sumą i zakresem ubezpieczenia.

Trzeba także dokładnie poznać wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, aby podczas zgłaszania się po odszkodowanie być pewnym, że uzyskamy środki, o które wnioskujemy. Zawsze istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na życie o wybrane przypadki, jednak wpłynie to na wysokość składki.

Ubezpieczenie na życie - co obejmuje?

Ubezpieczenie na życie gwarantuje wypłatę odszkodowania uposażonym w przypadku śmierci ubezpieczonego. Zapewnia także procentową wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu albo czasowej lub stałej niezdolności do pracy. Polisę na życie traktuje się więc jako dodatkowe zabezpieczenie finansowe na najgorsze możliwe sytuacje.

Można ją oczywiście rozszerzyć o odszkodowanie za leczenie chorób przewlekłych oraz inne spersonalizowane sytuacje. Najczęściej wprowadzoną zmianą jest zwiększenie sumy ubezpieczenia.

Czy można zmniejszyć koszt ubezpieczenia na życie?

Tak, można to zrobić poprzez zmniejszenie sumy ubezpieczenia albo wybierając grupowe ubezpieczenie w miejscu pracy (zamiast ubezpieczenia indywidualnego u dowolnego ubezpieczyciela). Grupowe ubezpieczenia uznawane są za jedne z najtańszych i cieszą się dużą popularnością w zakładach pracy. Istnieje także możliwość dopisania do takiego ubezpieczenia członków rodziny. Jednocześnie ich zakres jest mocno okrojony, dlatego część osób decyduje się na wykupienie indywidualnych ubezpieczeń.

Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie grupowe, nie będziemy pytani o takie kwestie jak stan zdrowia czy sytuacja życiowa - otrzymamy ofertę, jaką otrzymują wszyscy inni pracownicy. Natomiast podczas kupowania ubezpieczenia indywidualnego ubezpieczyciel zapyta m.in. o wykonywany zawód oraz to, czy uprawiamy sporty ekstremalne albo inne czynności, które mogą zwiększać ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Czy warto kupować najtańsze ubezpieczenie na życie?

Niektórzy mogliby wyjść z założenia, że jakiekolwiek ubezpieczenie na życie jest lepsze niż żadne. Jednak jeśli po przeanalizowaniu warunków ubezpieczenia stwierdzisz, że zupełnie ci nie odpowiadają, to nie warto inwestować w najtańszą polisę. Fakt, wydasz mało, ale prawdopodobnie będą to bezsensownie płacone składki - jeśli zakres ubezpieczenia nie zapewni ci ochrony w takich sytuacjach, w jakiej jej potrzebujesz.

Dlatego dobrze jest szukać zarówno tanich jak i dobrych ubezpieczeń na życie, ale nigdy nie warto sugerować się tylko ceną. Czasem warto ponieść nieco większy koszt polisy, aby mieć pewność, że nie płacimy co miesiąc za usługę, z której i tak finalnie nie skorzystamy - nawet gdy będziemy jej potrzebować.

Skontaktuj się z nami