Mandat z fotoradaru - procedura. Co robić, gdy przyjdzie i jak go zapłacić?

źródło: Unsplash.com

Przyszedł do ciebie mandat z fotoradaru? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji. Nie zawsze będzie się to wiązać z koniecznością zapłacenia kary. Jeśli sprawcą jest inny kierowca albo okoliczności są niejasne, możesz uniknąć grzywny. Jednak gdy przyznasz się do winy, będzie trzeba zapłacić za mandat od 50 do 500 zł. Jak zapłacić za mandat z fotoradaru przez internet? I jak wygląda cała procedura od strony kierowcy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co robić, gdy otrzymasz mandat z fotoradaru?
  2. Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
  3. Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez internet?
  4. Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?

Co robić, gdy otrzymasz mandat z fotoradaru?

Jednym ze sposobów na dyscyplinowanie zbyt szybko jadących kierowców są fotoradary. W momencie przekroczenia prędkości fotoradar wykonuje zdjęcie, które następnie wysyłane jest do Centralnego Systemu Przetwarzania. Tam na podstawie numeru rejestracyjnego ustalany jest właściciel pojazdu. To do niego trafia oficjalne pismo - wezwanie do wskazania osoby kierującej w momencie zdarzenia. To jeszcze nie jest mandat! W tym momencie w odpowiedzi na list należy wskazać kierowcę lub samemu przyznać się do winy.

Można także nie uznać zdjęcia - np. wtedy, gdy sfotografowane tablice są niewyraźne albo gdy na zdjęciu znajduje się kilka aut. Jeśli jednak znamy sprawcę lub sami nim jesteśmy oraz przyznamy się do popełnionego wykroczenia, policja wystawi nam mandat kredytowany. Będzie on zawierał pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w ciągu 7 dni.

Wskazanie innego kierowcy niż właściciel auta to przekazanie jego danych policji w oficjalnym oświadczeniu. Należy w nim podać imię i nazwisko tej osoby, jej numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego, a także resztę podstawowych danych. Ta osoba zostanie wezwana do złożenia wyjaśnień w ciągu 30 dni. Jeśli nie znamy sprawcy, policja może nam zaproponować mandat za niewskazanie kierowcy. Nie otrzymujemy wtedy punktów karnych. Istnieje jednak szansa, że policjant skieruje wtedy sprawę do sądu. My także możemy to zrobić, jeśli uważamy, że nie ma podstaw do regulowania płatności za wystawiony mandat.

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Mandat z fotoradaru przychodzi pocztą w ciągu 180 dni od momentu popełnienia wykroczenia. W praktyce kierowcy otrzymują zdjęcia z radarów dużo szybciej (w ciągu kilku tygodni). Gdy uznamy mandat, mamy 7 dni na jego opłacenie. Brak płatności będzie skutkować konkretnymi działaniami urzędu skarbowego. Najbardziej prawdopodobne będzie to, że należność zostanie finalnie ściągnięcia z nadpłaty podatku dochodowego lub wyegzekwowana z dochodu (ściągnięta z konta). Dlatego nie ma co zwlekać z płatnością albo złożyć wniosek o rozłożenie mandatu na raty.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez internet?

Mandat z fotoradaru płaci się tak samo, jak mandat otrzymany podczas zwykłego zatrzymania. Procedura jest następująca:

  • Zaloguj się na swój rachunek w bankowości internetowej.
  • Wybierz opcję “przelew do urzędu skarbowego”.
  • Zaznacz typ formularza “mandaty”.
  • Wypełnij dane Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu (zazwyczaj generują się automatycznie).
  • Podaj identyfikator (numer PESEL) oraz dane z mandatu, czyli numer i serię we właściwym polu.
  • Zatwierdź płatność.

W każdym momencie możesz pobrać potwierdzenie wykonania przelewu. Jeśli nie chcesz płacić za mandat z fotoradaru samodzielnie, możesz udać się na pocztę i tam zlecić wykonanie przelewu. Opłata manipulacyjna wynosi wtedy ok. 10zł.

Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?

Najprościej jest jeździć przepisowo. Jednak każdy kierowca czasem się zapomina, a wystarczy przekroczyć prędkość o kilka kilometrów, aby otrzymać zdjęcie z fotoradaru. W związku z tym zalecana jest duża uważność na drodze - co przede wszystkim jest kwestią bezpieczeństwa, a nie kar. Można też skorzystać z licznych aplikacji dla kierowców, które odpowiednio wcześniej informują o miejscach z fotoradarami.

Gdy już otrzymasz wezwanie do złożenia wyjaśnień w związku z popełnieniem wykroczenia, możesz odmówić przyjęcia mandatu. Pamiętaj tylko, że muszą zaistnieć odpowiednie okoliczności, czyli twoja odmowa musi być zasadna. Sprawa może trafić do sądu, dlatego jeśli wiesz, że jesteś winny, lepiej i szybciej będzie po prostu uiścić opłatę.

W sytuacji, gdy naprawdę nie wiesz, kto był kierowcą i nie jesteś w stanie tego ustalić zastanów się, czy lepiej będzie zapłacić mandat za niewskazanie kierowcy czy też chcesz całkowicie uniknąć mandatu, wyjaśniając sprawę w sądzie. Będzie to czasochłonne, ale w wielu przypadkach nie zapłacisz grzywny.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami