Bezpieczeństwo w ferie zimowe zapewni nam polisa

źródło: Freepik.com

Ferie zimowe to nie tylko okres wypoczynku, ale również wzmożonego ryzyka związanego z wyjazdami. Wspomniany okres cechuje się między innymi zwiększoną liczbą złamań oraz innych obrażeń częstych wśród osób uprawiających sporty zimowe. Wielu amatorów „białego szaleństwa” wyjeżdża za granicę. W takim przypadku, odpowiednia polisa stanowi wręcz konieczność. Dobre ubezpieczenie narciarskie przyda się też osobom preferującym krajowe stoki. Ubezpieczenie na narty to oczywiście nie jedyna polisa, która może zapewnić bezpieczeństwo w ferie zimowe. Dobre i niedrogie ubezpieczenie na ferie z pewnością doradzi sprawdzony agent ubezpieczeniowy.

Ubezpieczenie narciarskie przyda się również w Polsce …

Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych to temat, z którym powiązane jest między innymi ubezpieczenie na wyjazd na narty. Styczeń i luty są miesiącami, w których internauci częściej wyszukują takie frazy, jak chociażby ubezpieczenie snowboard, ubezpieczenie na narty Austria, ubezpieczenie narciarskie Słowacja oraz ubezpieczenie na narty Włochy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczenia narciarskie w Polsce od pewnego czasu cieszą się większą popularnością. Dzieje się tak mimo faktu, że po wypadku narciarskim w Polsce nie trzeba się obawiać rachunku za akcję ratowniczą i transport sanitarny wynoszącego nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Takie zawrotne kwoty stanowią natomiast wielki problem jeśli ubezpieczenie narciarskie nie zapewniło odpowiedniej ochrony osobom wyjeżdżającym na narty lub snowboard np. do Austrii, Francji lub Włoch.

Ubezpieczenie narciarskie na krajowy wyjazd okazuje się bardzo przydatne ze względu na ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW). Taka polisa narciarska często zapewnia także zwrot kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji. Wydatki na prywatne leczenie ortopedyczne w Polsce i rehabilitację mogą się okazać niezbędne ze względu na poziom publicznej służby zdrowia oraz długie kolejki. Poza tym bezpieczeństwo w ferie zimowe jest związane również z odpowiedzialnością cywilną (OC). Zarówno na krajowym, jak i zagranicznym stoku, można bowiem spowodować kosztowne szkody przez swoją nieuwagę lub brak umiejętności.

Podobna sytuacja dotyczy bagażu i sprzętu sportowego. Jego zaginięcie lub kradzież to zdarzenie możliwe nie tylko za granicą. Dlatego krajowe ubezpieczenie narciarskie, tak samo jak ubezpieczenie na narty za granicą może uwzględniać OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Takie dodatkowe elementy ochrony nie skutkują dużym wzrostem składki.

Bezpieczeństwo w ferie zimowe jest kluczowe dla dzieci

Ubezpieczenie narciarskie może zapewnić ochronę dla całej rodziny. Należy jednak pamiętać, że bezpieczne ferie to kwestia związana nie tylko z polisami narciarskimi. Wiele rodzin nie wyjedzie bowiem na narty lub snowboard. Dzieci z tych rodzin mogą natomiast brać udział w różnego rodzaju koloniach, półkoloniach oraz zimowiskach. Przed wyborem takiego wariantu wypoczynku i rekreacji, rodzice powinni sprawdzić, czy ich pociecha posiada odpowiednią ochronę w ramach szkolnej polisy NNW. Takie ubezpieczenie często obejmuje również zajęcia pozaszkolne. Kwota świadczenia w razie wypadku może być jednak niewielka ze względu na niską sumę ubezpieczenia NNW (np. 15 000 zł). Dlatego właściwe ubezpieczenie na ferie dla dziecka to polisa NNW z wyższym poziomem ochrony. Warto dodać, że wypłaty z kilku ubezpieczeń NNW (np. szkolnego i dodatkowego) zawsze się kumulują.

Kolejnym ważnym aspektem dotyczącym ferii jest ochrona dla całej rodziny w czasie zagranicznego wyjazdu turystycznego. Mowa o rodzinnej wycieczce, która nie będzie związana z uprawianiem sportów zimowych, a także o zagranicznym obozie lub kolonii dla dziecka. W tym kontekście warto pamiętać, że posiadanie przez dziecko Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) również nie gwarantuje bezpłatnego leczenia za granicą. Wspomniana karta będzie bezużyteczna w krajach spoza Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zatem konieczne jest ubezpieczenie na ferie zagraniczne, które wyeliminuje ryzyko poniesienia wysokich kosztów w razie wypadku albo choroby dziecka/rodzica.

Ubezpieczenie na ferie to również polisa komunikacyjna

Ponadto istotny wydaje się fakt, że wiele osób w czasie ferii zimowych planuje podróż swoim samochodem osobowym. Takim kierowcom warto doradzić wykupienie polisy NNW, która gwarantuje wypłatę dodatkowego świadczenia dla kierowcy oraz pasażerów w razie wypadku komunikacyjnego. Samochodowe NNW również można traktować jako ubezpieczenie na ferie i wakacje, choć ta polisa działa oczywiście przez cały rok. Podobnie jak assistance, które zwiększa bezpieczeństwo wszystkich osób planujących dalsze wyjazdy.

Agent pomoże zapewnić bezpieczeństwo w ferie zimowe

Bezpieczeństwo i ferie zimowe to niezwykle ważny temat, którego całkowicie nie może wyczerpać nasz artykuł. Właśnie dlatego wszystkim osobom, którym zależy na bezpiecznym wypoczynku w czasie zimy, polecamy kontakt z dobrym agentem ubezpieczeniowym. Taki specjalista na pewno pomoże wybrać odpowiednie ubezpieczenie na ferie zimowe. Przy okazji można go zapytać na przykład o ubezpieczenie domu lub mieszkania pozostawionego na czas zimowego wyjazdu.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami