Mandat za brak świateł zaboli kierowcę?

źródło: https://www.freepik.com

Nie mamy niestety dokładnych danych o tym, za jakie wykroczenia Policja najczęściej wystawia rodzimym kierowcom mandaty. Można jednak przypuszczać, że chodzi między innymi o przekroczenie prędkości i wymuszenie pierwszeństwa. Na liście najczęstszych drogowych „grzechów” prawdopodobnie znajduje się również brak oświetlenia wymaganego w danych warunkach. Liczba kierowców pytających w Internecie na przykład o to, jaki jest mandat za brak świateł w 2023 roku sugeruje, że takie przypuszczenie jest trafne. W ramach odpowiedzi postanowiliśmy wyjaśnić, ile obecnie wynosi mandat za jazdę bez świateł. Przy okazji tłumaczymy również, czy taki mandat lub inny mandat za światła może wpłynąć na składkę ubezpieczeniową. To ważna kwestia, bo warto pamiętać, że rodzimi ubezpieczyciele już od pewnego czasu posiadają wgląd w historię mandatów oraz punktów karnych. Najpierw trzeba jednak wyjaśnić, jakie kary kierowca może otrzymać za nieprawidłowe zachowanie związane z oświetleniem pojazdu.

Jaki mandat za brak świateł jest w nowym taryfikatorze?

Kierowcy pytający, jaki mandat za światła może im wymierzyć Policja, mają na myśli różne sytuacje. Warto zatem zajrzeć do aktualnego taryfikatora mandatów, aby dowiedzieć się, ile wynosi mandat za jazdę bez świateł oraz kara za inne wykroczenia związane z oświetleniem. Pamiętajmy, że dla kierowcy, który posiada na przykład niesprawne światła, mandat również jest rodzajem kary i swoistym środkiem wychowawczym.

Każda osoba może samodzielnie sprawdzić, ile wynosi mandat za brak świateł oraz podobne wykroczenia. Odpowiedzi udziela rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. 2021 poz. 2484). Ten akt prawny wskazuje, że kierowca nieprawidłowo używający oświetlenia lub zapominający go zastosować, może zostać ukarany w następujący sposób:

  • jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 300 zł
  • jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 zł
  • jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - 100 zł
  • jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby - 200 zł
  • nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150 zł - 300 zł
  • korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami - 200 zł
  • naruszenie warunków używania przednich świateł przeciwmgłowych - 100 zł
  • używanie tzw. "szperacza" podczas jazdy - 100 zł
  • niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza - 200 zł
  • używanie tylnych świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza - 100 zł
  • niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania - 100 zł
  • zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych - 300 zł
  • umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne - 200 zł

Warto pamiętać, że Policja ma prawo ukarać kierowcę również za używanie nielegalnych zamienników świateł halogenowych. Wykonane w technologii LED tzw. retrofity mogą skutkować mandatem o wysokości do 3000 zł i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Mandat za brak świateł wiąże się z punktami karnymi …

Dla wielu osób większym problemem niż sam mandat za brak świateł może być otrzymanie punktów karnych. Chodzi zwłaszcza o osoby, którym mandat za światła przysporzył dużych kłopotów ze względu na przekroczenie limitu punktów karnych. Liczba punktów karnych za poszczególne wykroczenia została określona przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 2023 r. w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (Dz.U. 2023 poz. 1897). Ten akt prawny przewiduje następującą liczbę punktów za wykroczenia związane z oświetleniem:

  • brak używania wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza lub od świtu do zmierzchu - 2 punkty karne
  • naruszenie zasad używania świateł przeciwmgłowych (przednich lub tylnych) - 2 punkty karne
  • pozostawienie pojazdu bez wymaganego oświetlenia - 3 punkty karne
  • używanie świateł drogowych niezgodnie z przepisami - 4 punkty karne
  • brak używania wymaganych świateł od zmierzchu do świtu lub w tunelu niezależnie od pory doby - 6 punktów karnych
  • zakrywanie lub zasłanianie świateł - 8 punktów karnych

Powyższe informacje potwierdzają, że kierowca często lekceważący obowiązki związane z oświetleniem pojazdu, szybko może uzbierać całkiem pokaźną liczbę punktów karnych.

Zapominalscy kierowcy mogą mieć wyższą składkę OC?

W nawiązaniu do wcześniejszej części artykułu rodzi się pytanie, czy mandat za brak świateł lub inny mandat za światła może wpłynąć na składkę ubezpieczeniową. To istotna kwestia, ponieważ wiemy, że rodzimi ubezpieczyciele oferujący OC i autocasco korzystają z możliwości sprawdzania bazy danych o mandatach oraz punktach karnych. Wydaje się, że pojedynczy mandat za brak świateł nie powinien wpłynąć na poziom składki przy kolejnym zakupie ubezpieczenia komunikacyjnego. Sytuacja może jednak wyglądać inaczej, jeśli kierowca posiada sporo punktów karnych (np. kilkanaście). Wtedy rośnie prawdopodobieństwo podwyżki składki.

Sprawdź u agenta, które firmy ubezpieczeniowe mimo punktów karnych mogą Ci zaoferować tanie OC i AC >

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami