Mandat za zbyt wolną jazdę - czy to możliwe?

Mandat za zbyt wolną jazdę - może i brzmi dziwnie, ale można go otrzymać. Maksymalna wysokość takiego mandatu wynosi 200 zł. Problemem jest niestety określenie, co dokładnie oznacza “zbyt wolna jazda”. Wiadomo, że w kierowcy mają obowiązek dopasować prędkość do ograniczeń oraz panujących warunków. Dlatego to, czy jazda była zbyt wolna, czy nie, na dobrą sprawę pozostaje w ocenie policjantów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy zbyt wolna jazda jest zagrożeniem na drodze?
  2. Ile wynosi mandat za zbyt wolną jazdę?
  3. Jaki jest dolny limit prędkości na autostradzie?

Zbyt wolna jazda - zagrożenie na drodze

Wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że należy przestrzegać ograniczeń prędkości - inaczej narażają się na mandat, punkty karne, a w niektórych przypadkach nawet czasowe zatrzymanie prawa jazdy (w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km w terenie zabudowanym). Jednak nie każdy wie, że również zbyt wolna jazda jest niebezpieczna i można za nią otrzymać mandat. Kierowca, który porusza się wyraźnie wolniej niż pozostali uczestnicy ruchu, może zmuszać innych do gwałtownego hamowania (zwłaszcza na autostradzie).

Ponadto zwyczajnie wzbudza podejrzenia - policjanci mogą zatrzymać bardzo wolno jadące auto, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie prowadzi go pijany kierowca. Tak więc otrzymanie mandatu za zbyt wolną jazdę jest jak najbardziej realne. Dlatego jeśli ktoś nie czuje się pewnie na drodze (np. dawno nie prowadził), powinien najpierw poćwiczyć w bezpiecznym miejscu albo wykupić dodatkowe, przypominające technikę jazdy z instruktorem.

Tylko wtedy będzie w stanie zastosować się do pojęcia “bezpiecznej jazdy”, które jest jasno określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Co prawda ustawa ta nie podaje minimalnych prędkości na drodze, ale daje pewne pole do interpretacji: “Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.” To oznacza, że określenie, czy jechaliśmy za wolno czy nie, za każdym razem będzie zależeć od okoliczności. Przykładowo, prędkość bezpieczna na jazdę po gołoledzi będzie zdecydowanie za wolna na jazdę latem po suchej drodze.

Ile wynosi mandat za zbyt wolną jazdę?

Za spowalnianie ruchu można otrzymać mandat w wysokości od 50 do 200 zł oraz dwa punkty karne. To, ile dokładnie mandatu otrzymamy, zależy od sytuacji oraz nastawienia policjanta. Istnieje też możliwość otrzymania pouczenia. W większości przypadków patrol policji, który zauważy podejrzanie wolno jadące auto, będzie chciał sprawdzić, co jest przyczyną tak wolnej jazdy.

Warto pamiętać, że każdy, kto chce zmusić kłopotliwego kierowcę do przyspieszenia za pomocą klaksonu, także naraża się na mandat. Za nieuzasadnione użycie sygnałów dźwiękowych grozi kara w wysokości 100 zł. To policja decyduje, czy wybrany kierowca jedzie na tyle wolno, że należy go zatrzymać i sprawdzić. Jeśli mocno niepokoi nas zachowanie innych kierowców na drodze, to zamiast trąbić, zadzwońmy na policję i podajmy numer rejestracyjny oraz markę auta, którego kierowca ewidentnie zachowuje się w dziwny sposób.

Dolny limit prędkości na autostradzie

Według Prawa o ruchu drogowym na autostradę mogą wjechać pojazdy, które “ mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep". Jednak nie oznacza to, że dolny limit prędkości na autostradzie wynosi 40 km/h - taka prędkość to raczej wyjątek na drogach szybkiego ruchu.

Zazwyczaj na autostradzie za wolną prędkość uznaje się tę poniżej 90 - 100 km/h. Jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku - w końcu prędkość zawsze dopasowuje się do warunków. Ważne, aby jechać płynnie i nie spowalniać innych samochodów.

Skontaktuj się z nami