Mandat za złe parkowanie - ile wynosi kara za złe parkowanie?

Kara za złe parkowanie wynosi minimum 100 zł (plus 1 punkt karny). Z kolei maksymalna wysokość mandatu za nieprawidłowe parkowanie to 500 zł (plus 5 punktów karnych) - taki mandat można otrzymać wtedy, gdy zostawimy auto na miejscu dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź aktualne stawki mandatów dla kierowców w 2021 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak należy prawidłowo parkować?
 2. Kiedy można dostać mandat za złe parkowanie?
 3. Ile wynosi mandat za złe parkowanie?
 4. Kiedy za złe parkowanie karą jest odholowanie auta?

Prawidłowe parkowanie - ogólne zasady

Według ustawy Prawo o ruchu drogowym samochód można zatrzymywać tylko w miejscach, w których jest on widoczny dla innych kierujących oraz nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pojazd nie może też tamować ruchu. W zależności od oznaczeń auto można zaparkować równolegle, prostopadle lub też ukośnie do krawędzi jezdni.

Jeśli planujemy zostawić auto na chodniku, to musimy pamiętać o zachowaniu 1,5 m jego szerokości dla pieszych. Poza terenem zabudowanym należy parkować poza drogą. Oczywistym jest, że nie można parkować na zakazach - jeśli zignorujemy znak zakazu, czeka nas mandat za nieprawidłowe parkowanie.

Kiedy można dostać mandat za złe parkowanie?

Mandat można otrzymać m.in. za:

 • parkowanie na zakazie,
 • niezapłacenie za postój na płatnym parkingu,
 • parkowanie na miejscu dla inwalidów,
 • parkowanie przed przejściem dla pieszych,
 • parkowanie na trawniku, chodniku i w strefie zamieszkania.

W każdej sytuacji, w której łamiemy obowiązujące przepisy, narażamy się na mandat oraz otrzymanie punktów karnych (ich liczbę można sprawdzić w systemie CEPiK). W najgorszej sytuacji czeka nas odholowanie samochodu.

Ile wynosi mandat za złe parkowanie?

Wysokość mandatu zależy od tego, w jakim miejscu dokładnie zostawiliśmy auto. Najniższy mandat - 100 zł - można otrzymać za:

 • parkowanie na zakazie, trawniku, chodniku, w bramie, w strefie zamieszkania
 • parkowanie przed przejściem dla pieszych (tutaj można otrzymać mandat w wysokości od 100 do 300 zł),
 • parkowanie przy lewej krawędzi jezdni oraz na pasie między jezdniami,
 • parkowanie na drodze dla rowerów oraz naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu na jezdni jak najbliżej jej krawędzi i równolegle do niej.

Z kolei 200 zł zapłacimy za zatrzymanie pojazdu w tunelu, na moście lub na wiadukcie. Do 300 zł można zapłacić za postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących oraz parkowanie na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów.

Najwyższy mandat płaci się za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych bez uprawnień - 500 zł. Do tego można otrzymać aż 5 punktów karnych. Jeśli auto stojące na niebieskiej kopercie posiada uprawniającą go do tego kartę, ale akurat jej użycie jest nieuprawnione, to dodatkowo zapłacimy 300 zł za nieuprawnione używanie karty parkingowej. Łącznie daje to 800 zł i 5 punktów karnych.

Kara za złe parkowanie - odholowanie samochodu

Mandat to nie jedyna kara za złe parkowanie. Policja oraz straż miejska mają prawo odholować auta, które utrudniają ruch oraz zagrażają bezpieczeństwu innych użytkowników drogi. W takiej sytuacji oprócz mandatu trzeba będzie zapłacić za koszt odholowania. To, ile on wyniesie, zależy od decyzji radnych danego miasta. Maksymalna stawka za odholowanie samochodu osobowego w 2021 roku wynosi 523 zł za samo odholowanie plus 44 zł za każdą dobę przechowywania.

Z kolei maksymalny koszt odholowania motocykla to 242 plus 31 zł za każdą dobę przechowywania. Najwięcej kosztuje odholowanie samochodów dostawczych do 7,5 tony (653 zł plus 57 zł za dobę postoju). Jak widać dodatkowe kary za złe parkowanie potrafią być bardzo wysokie, dlatego lepiej jest nie liczyć na szczęście i zawsze szukać oznaczonego miejsca do postoju (oraz rzetelnie go opłacać).

Skontaktuj się z nami