O czym trzeba pomyśleć po zdaniu egzaminu na prawo jazdy?

Wydanie prawa jazdy po zdanym egzaminie nie odbywa się automatycznie. Kiedy już opadną emocje, musimy dokonać pewnych formalności, aby móc odebrać upragniony dokument i móc legalnie prowadzić auto. Podstawą jest udanie się do wydziału komunikacji i złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Do wniosku musimy dołączyć zdjęcia spełniające konkretne wymagania. Naszym obowiązkiem jest też wniesienie opłaty za prawko i okazanie dowodu wpłaty w urzędzie. Dopiero wtedy ruszy cała “machina urzędnicza”, której efektem będzie nasze prawo jazdy. Na dokument poczekamy średnio do 9 dni roboczych.

Z tego artykuły dowiesz się:

 1. Jakie czynności należy wykonać po zdaniu prawa jazdy
 2. Jak można zapłacić za prawo jazdy?
 3. Kiedy prawo jazdy trafi do Ciebie?

Co trzeba zrobić po zdaniu prawa jazdy?

Kiedy zdamy część teoretyczną i praktyczną, otrzymamy od egzaminatora wypełniony oraz podpisany arkusz przebiegu części praktycznej. Nie musimy go nigdzie zanosić. Egzaminator sam wprowadzi nasz wynik do systemu teleinformatycznego. Potem nastąpi zaktualizowanie naszego profilu kandydata na kierowcę. Dzięki tym informacjom Wydział Komunikacji będzie mógł zamówić nasze prawo jazdy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Zanim to się stanie, należy wnieść opłatę za prawo jazdy oraz dostarczyć do Wydziału Komunikacji wniosek o wydanie prawa jazdy oraz zdjęcia w odpowiednim formacie (w wymiarach: 35×45 mm). Wniosek wypełniamy od razu w urzędzie, znajdziemy tam odpowiedni wzór dokumentu do wypełnienia. W przypadku zdjęcia dostarczonego na zewnętrznym nośniku danych, plik musi posiadać rozdzielczość 480×615 pikseli i nie może być większy niż 100 KB. Potem pozostaje nam czekać.

Czy można jeździć samochodem od razu po zdanym egzaminie, kiedy jeszcze nie posiadamy oficjalnego dokumentu? Nie. W końcu prawo jazdy uprawnia nas do prowadzenia pojazdów, dlatego nawet po zdanym egzaminie nie możemy jeździć, dopóki nie mamy oficjalnego potwierdzenia swoich umiejętności.

Jak zapłacić za prawo jazdy?

Za dokument można zapłacić przelewem. Należy go zlecić na rachunek starostwa powiatowego lub urzędu miasta (numer znajdziemy na stronie urzędu). Prawo jazdy można opłacić także za pomocą portalu Info-car.pl. W tym przypadku cena wynosi 2 zł więcej, ponieważ do ceny dokumentu dochodzi opłata manipulacyjna. Najprościej jest zapłacić osobiście w kasie urzędu. Wtedy też od razu otrzymamy potwierdzenie wniesienia opłaty. Za wydanie prawa jazdy zapłacimy 100,50 zł.

Zdany egzamin na prawo jazdy, wniesiona opłata - co dalej?

Kolejnym krokiem jest wizyta w Wydziale Komunikacji. Należy tam okazać potwierdzenie zapłaty za prawo jazdy. Najprościej jest wnieść opłatę osobiście, na miejscu, i załatwić te dwie sprawy jednocześnie. Bądź co bądź i tak musimy się pojawić w urzędzie.

Dopiero po okazaniu potwierdzenia urzędnicy oficjalnie zamówią nasze prawo jazdy. Od tego momentu pozostaje nam czekać na wydanie dokumentu. Kiedy już będzie gotowy do odbioru, znowu będziemy musieli osobiście pojawić się w WK, aby go odebrać. Nie ma możliwości zamówienia prawa jazdy bez wcześniejszej opłaty.

Prawo jazdy - kiedy jest wydawane?

Czas oczekiwania na prawo jazdy wynosi 9 dni roboczych. Zazwyczaj dokument można odebrać już po tygodniu - jeśli Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie ma dużo pracy i nadąża z produkcją dokumentów. Gdyby czas oczekiwania miał się przedłużyć, kierowca powinien zostać o tym poinformowany. Najlepiej jednak jest samemu zapytać o status prawka we właściwym urzędzie.

Status prawa jazdy można sprawdzić w systemie InfoCar. Wystarczy podać swój PESEL, imię i nazwisko (podanie danych w tym systemie jest bezpieczne). Po wpisaniu tych informacji zobaczymy jeden z trzech komunikatów:

 1. "Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne" - to oznacza, że prawo jazdy nie jest jeszcze gotowe do odbioru.
 2. "Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru" - dobra wiadomość, nasze prawo jazdy jest już gotowe do odbioru!
 3. "Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany" - albo wpisaliśmy złe dane, albo wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu bądź też dokument został już wydany w systemie komputerowym Pojazd/Kierowca. Tutaj zawsze warto skontaktować się z właściwym urzędem.

Gotowe prawo jazdy należy odebrać osobiście. Konieczne będzie okazania dowodu osobistego.

Zdałem prawo jazdy - co dalej - podsumowanie

Po tym, jak opadną emocje i radość ze zdanego egzaminu, należy przystąpić do działania. Oto lista konkretnych kroków, które należy wykonać po zdaniu prawka:

 • Najpierw udaj się do właściwego twojemu miejscu zamieszkania Wydziału Komunikacji i zgłoś chęć wyrobienia prawa jazdy. Wynik twojego egzaminu już znajduje się w systemie, więc nie musisz się martwić o wprowadzenie danych. Wypełnij wniosek o wydanie prawa jazdy - wzór dostępny jest na miejscu.
 • Zabierz ze sobą zdjęcia w odpowiednim formacie i spełniające wszystkie oficjalne wymagania. Musisz je załączyć do wniosku.
 • Następnie wnieś opłatę za prawo jazdy w wysokości 100,50 zł. Możesz to zrobić przez internet albo w urzędzie. Najprościej jest to zrobić od ręki, podczas składania wniosku.
 • Udaj się do Wydziału Komunikacji i pokaż dowód wpłaty, jeżeli opłata została wniesiona przez internet.
 • Poczekaj na wydanie prawa jazdy. Potrwa to ok. 9 dni roboczych.
 • Jeśli na portalu Info-Car.pl znajdzie się informacja o prawie jazdy gotowym do odebrania, to możesz udać się do urzędu po odbiór dokumentu.

Jeśli planujesz od razu kupić własne auto, to zapewne wiesz, że należy je od razu ubezpieczyć. Aby wybrać jak najlepszą ofertą sprawdź, co warto wiedzieć o OC.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami