Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika

Prowadzisz firmę transportową? W takim razie z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jeśli przewożony przez Ciebie towar ulegnie uszkodzeniu, to Ty będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów związanych ze stratą. Dlatego też nie należy zapominać o tzw. OC przewoźnika, które stanowi doskonałe zabezpieczenie właśnie na wypadek takich sytuacji.

Na czym polega OC przewoźnika?

OC przewoźnika bywa też nazywane po prostu ubezpieczeniem OCP. To jedna z fundamentalnych kwestii w przypadku każdego przedsiębiorstwa, które oferuje usługi przewozowe, ponieważ od momentu odebrania towaru do chwili dostarczenia je we wskazane miejsce to właśnie firma ponosi pełną odpowiedzialność za załadunek. W trakcie transportu zaś nietrudno o wyjątkowe okoliczności. Diametralnie może zmienić się pogoda, a co za tym idzie – warunki na drodze. Podróż niejednokrotnie obejmuje setki kilometrów i po drodze istnieje ryzyko kolizji czy po prostu utracenia części przewożonych przedmiotów.

OC przewoźnika ma zatem zabezpieczać przedsiębiorcę na wypadek, gdyby transportowany towar został w jakikolwiek sposób uszkodzony, co sprawiłoby, że osoba trzecia – czyli klient – poniósłby straty. Wówczas firma zostanie wezwana do wypłaty stosownego odszkodowania – dzięki polisie to ubezpieczyciel pokryje związane z nią koszty.

Na co zwracać uwagę, poszukując OC dla przewoźnika?

OC przewoźnika to produkt, który powinien zainteresować właścicieli firm proponujących zarówno transport międzynarodowy, jak i krajowy. Jednak podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, również i tutaj trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą jest zdecydowanie zakres ochrony.

Podstawowe OC zapewnia nam wypłatę odszkodowania jedynie w przypadkach, kiedy szkody w przewożonym towarze wynikły z winy przewoźnika. W tak standardowym pakiecie nie znajdziemy zatem zabezpieczenia na wypadek sytuacji, na które firma nie ma większego wpływu. Warto więc odpowiednio rozszerzyć polisę, tak by uzyskać ubezpieczenie również na wypadek:

  • rabunku;
  • uszkodzenia kontenera;
  • strat w trakcie przewozu materiałów niebezpiecznych;
  • strat w trakcie przewozu żywych zwierząt;
  • strat w trakcie przewozu dóbr, które łatwo się psują;
  • strat w trakcie przewozu takiego towaru, jak leki czy części samochodowe.

Dodatkowo należy się też upewnić, że OC obejmuje dokładnie taki zakres terytorialny, jaki jest wymagany przez działalność prowadzonej firmy. W końcu ubezpieczenie musi być aktualne także na terenie innych krajów, jeśli w grę wchodzi transport międzynarodowy – tylko tym sposobem zyskamy pełne bezpieczeństwo.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: