Ochrona prawna

Prowadzenie firmy nie należy do najprostszych czynności. Wymaga to odpowiedniej organizacji pracy swojej jak i pracowników, a do tego przestrzegania wielu procedur administracyjnych oraz prawnych. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą często muszą mierzyć się z sytuacjami, w których niezbędna okazuje się pomoc prawnika. Takie usługi zapewnia ubezpieczenie dotyczące ochrony prawnej. Poznaj jego zakres i korzyści.

Czym jest ochrona prawna?

Ochrona prawna to rodzaj ubezpieczenia, które zapewnia pomoc w sytuacjach wymagających porady lub niezwłocznej interwencji prawnika. Posiadanie takiej polisy chroni ubezpieczonego przed ponoszeniem kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Do jej zakresu można zaliczyć:

  • dostęp do usług zaufanego prawnika;
  • pokrycie wynagrodzenia prawnika lub radcy prawnego;
  • pokrycie kosztów poniesienia rozprawy sądowej lub postępowania egzekucyjnego;
  • pokrycie kosztów związanych z dojazdem na rozprawę sądową.

Możesz mieć pewność, że posiadając taki rodzaj ubezpieczenia, niezależnie od sytuacji możesz liczyć na prawnika, który pomoże znaleźć skuteczne rozwiązanie sytuacji, w jakiej znalazłeś się Ty lub Twoja firma. Ponadto posiadanie ubezpieczenia ochrony prawnej to wybór, dzięki któremu unikniemy pokrywania z własnej kieszeni bardzo wysokich kosztów związanych z przebiegiem rozprawy sądowej.

Oprócz tego ochrona prawna może zostać rozszerzona także do strefy prywatnej oraz zapewniać sfinansowanie kosztów związanych z pozasądowymi usługami prawnymi, jak np. analiza wzorów umów, porady i konsultacje prawne w formie telefonicznej, sporządzanie opinii oraz analiz prawnych. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych zawarcie umowy o ochronie prawnej oferują jako rozszerzenie do ubezpieczenia mieszkania lub samochodu oraz jako samodzielne ryzyko.

Ochrona prawna – na co należy uważać?

Ubezpieczenie ochrony prawnej, tak jak i inne rodzaje polis, zawiera informacje na temat wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić nam udzielenia pomocy. Informacje na ten temat zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi zawsze radzimy się zapoznać przed podpisaniem ewentualnej umowy. W przypadku ochrony prawnej wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć:

  • wypadków powstałych w przypadku działania umyślnego;
  • zdarzenia, do którego doszło pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • kosztów ochrony prawnej poniesione w wyniku sporu z ubezpieczycielem.

Jeśli poszukujesz korzystnego ubezpieczenia ochrony prawnej, skontaktuj się z naszym agentem lub odwiedź jedną z placówek Unilink w celu omówienia szczegółów.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: