Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu ochrony prawnej?

Ubezpieczenie ochrony prawnej - jedno z najmniej popularnych i jednocześnie najbardziej potrzebnych ubezpieczeń w Polsce. Obejmuje pomoc prawną w sytuacjach komunikacyjnych, mieszkaniowych i życiowych. Gwarantuje m.in. opłacenie wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego czy procesu sądowego. Nasza sytuacja prawna nie może się jednak znaleźć na liście wyłączeń odpowiedzialność. O polisie ochrony prawnej powinien pomyśleć każdy, ponieważ jest to przydatna i wielofunkcyjna polisa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej?
  2. Co wchodzi zakres ubezpieczenia ochrony prawnej?
  3. Jakie wyłączenia ma ubezpieczenie ochrony prawnej?
  4. Ile kosztuje ubezpieczenie obejmujące ochronę prawną?
  5. Czy ubezpieczenie ochrony prawej działa poza terytorium państwa?
  6. Kto skorzysta z polisy obejmującej ochronę prawną?

Ubezpieczenie ochrony prawnej - co to jest i jak działa?

Polisa ochrony prawnej może dotyczyć sytuacji komunikacyjnych i/lub mieszkaniowych, a także sytuacji z życia codziennego. Najczęściej spotykamy się jednak z komunikacyjnym ubezpieczeniem ochrony prawnej. Polisa ochrony prawnej gwarantuje dostęp do pomocy prawnej w określonych sytuacjach (wymagających fachowej wiedzy prawniczej) oraz pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów dochodzenia swoich praw w sądzie.

Tak jak każde ubezpieczenie, tak i ochrona prawna objęta jest sumą ubezpieczenia. Praktycznie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaznacza, że każde świadczenie i wypłata odszkodowania pomniejsza tę sumę. Kiedy chcemy skorzystać z ubezpieczenia ochrony prawnej, powinniśmy skontaktować się z naszym TU. To ubezpieczyciel wskaże nam prawnika, do którego możemy się udać po poradę. W przypadku sporów sądowych pokryje koszty założenia sprawy i inne koszty prawne, które nie znajdą się w wyłączeniach odpowiedzialności.

Niektóre zdarzenia mogą zostać objęte karencją - czyli w określonym czasie nie będą objęte umową ubezpieczenia. Jeśli TU bierze pod uwagę takie sytuacje, będą one zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jako że ubezpieczenie ochrony prawnej jest specyficznym produktem, dodatkowo mało popularnym w Polsce, to warto dokładnie zapoznać się z jego warunkami przed podpisaniem umowy. Taka polisa może być bowiem nieoceniona w życiu codziennym, ale tylko jeśli dobrze zrozumiemy jej działanie.

Co obejmuje ubezpieczenie ochrony prawnej?

Ubezpieczenie prawne pokrywa niezbędne koszty, które ponosimy podczas obrony swoich interesów. W tym przypadku oznacza to koszt wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego (zbadania sprawy, napisania odpowiednich pism), procesu sądowego i opłat kancelaryjnych oraz wynagrodzenie rzeczoznawcy, jeśli ubezpieczony zostanie zobowiązany do jego zapłaty (zazwyczaj dzieje się tak przy sprawach mieszkaniowych). Polisa może pokryć także koszty, które zostały zasądzone na rzecz strony przeciwnej lub Skarbu Państwa, jeśli przegramy sprawę w sądzie.

Ważnym elementem ubezpieczenia ochrony prawnej jest też ochrona prawna postępowaniu cywilnym oraz karnym. Dlatego, jeśli będziemy mieli wykupioną polisę, adwokat wskazany przez TU będzie mógł nas reprezentować:

  • jeśli spowodujemy kolizję bądź wypadek,
  • zostanie nam odebrane prawo jazdy albo dowód rejestracyjny pojazdu,
  • zostanie nam postawiony zarzut popełnienia przestępstwa drogowego lub wykroczenia drogowego,
    będziemy stroną w sporze wynikającym z umów dotyczących ubezpieczonego pojazdu,
  • albo stroną w sporze dotyczącą umowy najmu mieszkania.

Najprościej mówiąc dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej nie będziemy musieli szukać pomocy prawnej na własną rękę w sytuacji, która nas przerośnie. Innym atutem tego ubezpieczenia jest fakt, że jest po prostu wygodne w sprawach ciągnących się miesiącami lub powtarzającymi się. Dlatego o takim ubezpieczeniu mogą pomyśleć np. właściciele mieszkania, którzy notorycznie mają problem ze zmieniającymi wynajmującymi.

Jakie wyłączenia obowiązują w ubezpieczeniu prawnym?

Lista wyłączeń zawsze będzie inna - wszystko zależy od oferty. Zazwyczaj w wyłączeniach znajdują się:

  • umyślne działania, tj. zaplanowanie popełnionego przestępstwa przez osobę ubezpieczoną,
  • sytuacje, do których doszło pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • postępowania, które zostały wszczęte przeciwko osobie ubezpieczonej przez bliskie jej osoby,
  • wypadki/kolizje, do których doszło podczas kierowania pojazdu bez uprawnień przez ubezpieczonego,
  • zapłata zaległych kar i grzywien,
  • zdarzenia, do których doszło podczas udziału ubezpieczonego w wyścigach samochodowych.

To, co dokładnie znajdzie się w wyłączeniach w OWU zależy od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia ochrony prawnej wybieramy. Ubezpieczenie komunikacyjne skupi się na sytuacjach drogowych, ubezpieczenie mieszkaniowe - na ewentualnych sporach prawnych z uciążliwymi sąsiadami. Z kolei ubezpieczenie ochrony prawnej interesów prywatnych będzie miało największy zakres, a więc i najwięcej możliwych wyłączeń.

Ubezpieczenie ochrony prawnej - cena polisy

W przypadku polisy prawnej ceny są bardzo zróżnicowane. Wszystko wynika z faktu, że ochrona prawna może dotyczyć wielu aspektów i klienci zazwyczaj wybierają wąski, interesujący ich zakres.

Dodatkowo różnie ustalają sumy ubezpieczenia oraz świadczenia, jakie chcieliby uzyskać. Dlatego ubezpieczenie ochrony prawnej może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Najlepiej jest wybrać wariant ze “średniej półki cenowej”. Z reguły zapewnia on dużą ochronę, jednocześnie nie rujnując naszych finansów. Wyjątkiem jest sytuacja, w której musimy korzystać z pomocy prawnej dużo i często. Ubezpieczyciel weźmie to pod uwagę i odpowiednio zwiększy wysokość składki.

Ubezpieczenie prawne w Polsce albo za granicą - zawsze wybierz zakres!

Polisa prawna najczęściej działa tylko w Polsce. Istnieje możliwość jej rozszerzenia, ale jest to opcja dodatkowo płatna. Polecana jest osobom, które są właścicielami nieruchomości poza terenem kraju oraz kierowcom podróżującym za granicę.

Wybierając ubezpieczenie ochrony prawnej, zawsze musimy określić jego zakres terytorialny. Jeśli tego nie zrobimy, przystaniemy automatycznie na warunki zawarte w podstawie OWU - a te mogą nam nie pasować. Przykładowo kierowca, który wybierze się w podróż po Europie i przywiezie ze sobą jako “pamiątki” z innych krajów mandaty karne, będzie potrzebował pomocy prawnej dotyczącej prawa zagranicznego.

Powinien sprawdzić, czy posiada możliwość odwołania się od decyzji, jak to zrobić albo jak zapłacić dany mandat. Jednak jeśli zadzwoni do swojego TU z prośbą o pomoc prawną, może się okazać, że jego sytuacja znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności, ponieważ do zdarzeń doszło poza Polską. Tymczasem zakres terytorialny polisy obejmuje tylko nasz kraj.

Komu przyda się ubezpieczenie ochrony prawnej?

Taka polisa jest przydatna absolutnie każdemu. Co prawda nikt nie lubi komplikacji prawnych, ale niekiedy nie da się ich uniknąć. Wystarczy, że ktoś poślizgnie się na nieodśnieżonym, należącym do naszej posesji chodniku i już możemy mieć do czynienia ze sprawą w sądzie. Możemy też trafić na lokatorów niepłacących czynszu za wynajmowane mieszkanie oraz odmawiających wyprowadzki. Bywa i tak, że w pracy dochodzi do mobbingu albo bezpodstawnego zwolnienia - wtedy pomoc prawna jest nieoceniona.

Ubezpieczenie ochrony prawnej będzie też dobrym uzupełnieniem do OC dla kierowców. Niezależnie od tego, czy będziemy sprawcą wypadku czy też poszkodowanym, reprezentacja adwokata w sądzie oraz jego wsparcie przy pisaniu oficjalnych pism mogą znacznie przyspieszyć postępowanie.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami