Sezonowa praca za granicą a ubezpieczenie - jak się chronić podczas pracy za granicą?

źródło: Unsplash.com

Wyjeżdżasz do pracy sezonowej za granicę? Zadbaj o siebie i sprawdź, jak za pomocą ubezpieczenia możesz chronić się w tym czasie. Pamiętaj, że nie zawsze warto liczyć na uczciwość pracodawcy, który powinien cię ubezpieczyć we własnym zakresie czy świadczenia zapewniane przez kartę EKUZ. Sprawdź, jakie ubezpieczenie do pracy sezonowej za granicą możesz wykupić samodzielnie, jaki mają zakres oraz ile wynosi składka za taką polisę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy karta EKUZ wystarczy do pracy sezonowej za granicą?
  2. Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy?
  3. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne za granicą?
  4. Czy sezonowa praca za granicą zawsze wymaga kupna ubezpieczenia?

Czy karta EKUZ wystarczy do pracy sezonowej za granicą?

Nie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może nie wystarczyć. Ten dokument uprawnia nas do uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w takim zakresie, w jakim jest ona darmowa dla obywateli danego kraju. Dlatego z kartą EKUZ nie udamy się na prywatne leczenie stomatologiczne za granicą, nie zrealizujemy też planowych operacji (EKUZ uprawnia bowiem tylko do nieplanowanego leczenia nagłych przypadków).

Nie można także próbować uzyskać opiekę medyczną za granicą na warunkach karty, wyjeżdżając w momencie, w którym zdajemy sobie sprawę, że nasz stan zdrowia może wymagać specjalistycznej pomocy. Jeśli takie działanie zostanie wykryte, to będziemy musieli zapłacić za koszty leczenia. W związku z tym kartę EKUZ owszem, zawsze warto wyrobić, ale nie warto na niej polegać. Każdy, kto wyjeżdża za granicę na dłużej - w tym przypadku do pracy sezonowej - powinien przemyśleć ryzyko, z jaką związana jest dana praca. Następnie powinien znaleźć odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy?

Każdy pracownik musi być ubezpieczony w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak składki na ubezpieczenie zdrowotne płaci się tylko w jednym kraju (co wynika z zasady podlegania wyłącznie jednemu ustawodawstwu). Osoby, które pracują w więcej niż w jednym państwie - np. na stałe w Polsce i sezonowo za granicą - muszą ustalić, w którym kraju mają płacić składki. W tej sprawie należy zwrócić się do ZUS albo KRUS (dotyczy rolników). Jednak mowa tutaj o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, a co do pracy sezonowej za granicą przyda się także dodatkowe ubezpieczenie. Może być to dedykowana polisa do pracy za granicą, obejmująca konkretne ryzyka związane z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. Może być to także polisa na życie, która zostanie rozszerzona o ochronę zdrowotną do pracy poza granicami Polski. Możliwości jest wiele. Należy sprawdzić, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Dobre ubezpieczenie do pracy za granicą powinno obejmować:

  • koszty leczenia w danym kraju,
  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków),
  • pokrycie kosztów zakwaterowania najbliższej osoby, która przyjedzie do kraju, w którym pracujemy, aby się nami opiekować (pomóc),
  • choroby przewlekłe (jeśli na nie cierpimy, należy na polisie włączyć je do zakresu).

Praca sezonowa za granicą zazwyczaj utożsamiana jest z pracą fizyczną. Dlatego należy poinformować ubezpieczyciela, że potrzebujemy ochrony na pracę sezonową, aby ten mógł rozszerzyć ubezpieczenie o tzw. pracę fizyczną.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą - cena

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do pracy za granicę kosztuje ok. 5-20 zł za dzień. Wszystko zależy od wybranej oferty, jej zakresu, wykonywanej pracy oraz sumy ubezpieczenia. Warto szukać ofert, które pokrywają koszt leczenia nie mniejszy niż 30 000 euro. Takie środki wystarczą zarówno na wizytę u specjalisty oraz hospitalizację w większości wypadków. Może też pokryć koszt transportu medycznego do Polski, jeśli taki będzie konieczny.

Należy pamiętać, że cena ubezpieczenia zdrowotnego do pracy sezonowej za granicą jest ważna, ale zbytnia oszczędność może nam nie wyjść na dobre. Jeśli będziemy wykonywać pracę fizyczną i ubezpieczyciel będzie chciał z tego tytułu ustalić nieco wyższą składkę, nie starajmy się jej za wszelką cenę zmniejszyć. Inaczej możemy się potem gorzko rozczarować, gdy przyjdzie do momentu próby skorzystania z pomocy ubezpieczeniowej.

Czy sezonowa praca za granicą zawsze wymaga kupna ubezpieczenia?

Nie ma żadnego przepisu, który nakłada na pracownika obowiązek kupna prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia na życie czy innej polisy na wyjazd do pracy za granicę. Jednak warto mieć na uwadze, że:

  • karta EKUZ ma bardzo ograniczony zakres działania,
  • zazwyczaj praca sezonowa bywa pracą “na czarno”, a pracodawcy “zapominają” o ubezpieczeniu pracowników lub robią to w bardzo ograniczonym zakresie,
  • koszty leczenia w obcym kraju mogą być znacznie wyższe niż standardowe koszty leczenia w Polsce.

Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i jeszcze przed wyjazdem poszukać sprawdzonych ofert ubezpieczeniowych. Finalnie nie jest to wielki koszt, a da nam komfort psychiczny podczas sezonowej pracy za granicą.


Zapytaj o ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy Agenta Unilink.

Skontaktuj się z nami