Strefa bezcłowa - co to za miejsce?

źródło: https://www.freepik.com/

Rodacy kupujący polisy turystyczne często mają praktyczne pytania, które są związane z podróżą i niekoniecznie dotyczą ubezpieczeń. Jednym z przykładów jest pytanie o zasady na jakich działa strefa bezcłowa (strefa wolnocłowa). Strefy bezcłowe, które znajdziemy m.in. na wielu międzynarodowych lotniskach wciąż są atrakcyjnym miejscem zakupów dla niektórych turystów. Wyjaśniamy zatem, jakie są prawne i praktyczne zasady działania wspomnianych stref z licznymi sklepami. Warto pamiętać, że pomimo korzystnych przepisów celnych i podatkowych, strefa bezcłowa wcale nie gwarantuje tańszych zakupów. Zawsze trzeba uważnie sprawdzać ceny.

Przepisy unijne tłumaczą jak muszą działać strefy bezcłowe

Polska jako kraj członkowski Unii Europejskiej musi stosować wspólnotowe przepisy dotyczące stref bezcłowych. Wskazują one, że każde państwo członkowskie może wyznaczyć fragment swojego terytorium jako miejsce, gdzie produkty spoza Unii Europejskiej mogą być oferowane bez cła i podatków. Warto wiedzieć, że nie we wszystkich krajach UE funkcjonują obecnie strefy bezcłowe. Przykładowo, Austria i Belgia aktualnie nie posiadają takich obszarów wolnego handlu. Jeżeli natomiast chodzi o Polskę, to obecnie funkcjonują u nas następujące strefy bezcłowe:

  • Wolny Obszar Celny na terenie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie
  • Wolny Obszar Celny w Gliwicach
  • Wolny Obszar Celny w gminie Terespol
  • Wolny Obszar Celny w Szczecinie
  • Wolny Obszar Celny w Świnoujściu
  • Wolny Obszar Celny w Gdańsku
  • Wolny Obszar Celny w Mszczonowie w województwie mazowieckim

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej znajdziemy aktualne informacje o tym, gdzie w poszczególnych krajach członkowskich znajdują się strefy bezcłowe. Odpowiednich informacji dostarczają też strony www lotnisk z całego świata.

Sklepy wolnocłowe wcale nie gwarantują niższych cen

Jak widać powyżej, strefa bezcłowa nie musi być koniecznie położona na lotnisku, choć jest to częsty przypadek. W przypadku lotnisk, strefa bezcłowa jest zlokalizowana w przestrzeni, gdzie pasażerowie już po odprawie i kontroli bezpieczeństwa oczekują na informacje o gotowości przejęcia ich przez samolot. W przypadku zakupów na terenie strefy bezcłowej, wymagane jest okazanie karty pokładowej. Osoby pytające o to, jakie są ceny na lotnisku albo ile kosztują papierosy na lotnisku powinny wiedzieć, że zwolnienie z cła, VAT-u i akcyzy obowiązuje tylko pasażerów niepodróżujących w obrębie Unii Europejskiej. To oznacza, że tańsze zakupy może wykonać osoba lecąca z Warszawy np. do Miami, ale nie podróżny udający się do Barcelony. Osoba wybierająca podróż lotniczą w obrębie UE, oczywiście ma prawo zrobić zakupy w sklepie oznaczonym jako duty - free. Ceny niekoniecznie będą jednak atrakcyjne.

Zakupy za granicą: trzeba pamiętać o limitach wwozowych

Jeżeli chodzi o strefy bezcłowe zlokalizowane poza Unią Europejską, to na zwolnienia podatkowe i celne mogą liczyć osoby opuszczające teren danego kraju. Jednakże wysokie marże, które czasem nalicza sobie sklep bezcłowy na niektóre często sprzedawane dobra (np. perfumy, alkohol, papierosy, elektronikę, biżuterię lub galanterię skórzaną) mogą w całości lub w części skonsumować korzyści podatkowe dla nabywcy towaru. Jeżeli zatem interesuje nas strefa bezcłowa, ceny warto porównać z tymi standardowymi. Obecnie jest to łatwiejsze, gdyż sklepy wolnocłowe coraz częściej posiadają swoje strony internetowe. Niektóre z nich umożliwiają nawet podróżnym zakupy przez Internet - z opcją dostawy do domu lub na pokład samolotu. Obecnie sklepy wolnocłowe nie są już jednak tak atrakcyjne jak kiedyś ze względu na możliwość kupienia wielu przedmiotów za granicą z opcją wysyłki do Polski.

Polacy na pewno powinni pamiętać o limitach przywozowych dla alkoholu i papierosów wwożonych na teren UE. W przypadku alkoholi, limit dla osoby, która ukończyła 17 lat (uprawniający do zwolnienia z cła) to 4 litry wina niemusującego oraz 16 litrów piwa i ponadto:

  • 1 litr napojów spirytusowych powyżej 22% obj. albo
  • 1 litr nieskażonego alkoholu (alkohol etylowy) 80% obj. lub więcej albo
  • 2 litry wina wzmacnianego lub wina musującego

Analogiczne „tytoniowe” limity dla osoby, która ukończyła 17 lat, w przypadku podróży lotniczej to:

  • papierosy - 200 sztuk albo
  • cygaretki o masie nie większej niż 3 g/sztukę - 100 sztuk albo
  • cygara - 50 sztuk albo
  • tytoń do palenia - 250 g

Pamiętajmy również, że towary przywożone spoza UE na użytek własny lub rodziny będą zwolnione z cła jeśli ich wartość nie przekroczy 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski). Do powyższych kwot nie wliczamy ilości tytoniu, wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych, które można przywieźć ze zwolnieniem z cła.

Autor: Andrzej Prajsnar
O ubezpieczeniach pisze od 2014 r. Zajmuje się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiował ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jest autorem artykułów, wypowiedzi i analiz ubezpieczeniowych publikowanych przez liczne media internetowe (np. RP.pl, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl, Bank.pl) oraz tradycyjne (m.in. Rzeczpospolita).
Skontaktuj się z nami