Ubezpieczenie od utraty dochodów

Dynamicznie zmieniający się rynek pracy – szczególnie jeśli kraj znajduje się na etapie kryzysu gospodarczego – może skutkować nagłą utratą zatrudnienia. Zazwyczaj nie jesteśmy przygotowani na taką okoliczność, szczególnie jeśli do tej pory uważaliśmy naszą posadę za pewną i niezagrożoną. Tracąc podstawowe źródło utrzymania, możemy znaleźć się w poważnych kłopotach finansowych. Ratunkiem od takiej sytuacji może być ubezpieczenie od utraty dochodów.

Ubezpieczenie od utraty dochodu – na czym polega?

Polisa chroniąca od utraty dochodu to dość popularny produkt ubezpieczeniowy, który można nabyć jedynie jako dodatek do umowy na udzielenie kredytu hipotecznego przez bank. Takie ubezpieczenie zapewnia nam wypłatę świadczenia na wypadek, gdybyśmy stracili swoje dotychczasowe zatrudnienie. Co szczególnie ważne, zabezpieczenie finansowe zazwyczaj nie jest jednorazowe, a może być wypłacane przez dany okres.

Oczywiście sytuacje, w których ubezpieczenie od utraty dochodu obowiązuje, są ściśle określone. Zazwyczaj na odszkodowanie możemy liczyć w przypadku, gdy:

  • otrzymamy wypowiedzenie;
  • firma, dla której do tej pory pracowaliśmy, ogłosi upadłość;
  • właściciel zatrudniającego nas przedsiębiorstwa zdecyduje się zamknąć działalność i ją wyrejestrować;
  • samodzielnie prowadzimy działalność gospodarczą i postanowimy ją zamknąć oraz wyrejestrować.

Świadczenia z tytułu takiej polisy nie przysługują nam wówczas, kiedy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie, bądź gdy sami zdecydowaliśmy się odejść z pracy. Odszkodowanie nie zostanie również wypłacone, jeśli do zerwania umowy doszło za porozumieniem stron, nasza umowa o pracę wygasła i nie dostaliśmy przedłużenia czy też jeśli do utraty zatrudnienia doszło na skutek np. strajku czy zamieszek.

Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia od utraty dochodów?

Jak już zostało wspomniane, tego rodzaju zabezpieczenie jest zazwyczaj proponowane przez banki, kiedy podpisujemy umowę kredytową. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej pomocy – świadczenia mogą być wypłacane przez okres 3, 6 czy 12 miesięcy, w zależności od warunków, jakie zaproponował ubezpieczyciel. Ich wysokość zazwyczaj pokrywa się z miesięczną ratą pożyczki, co może w dużej mierze uchronić nas przed problemami finansowymi.

Przed wykupieniem takiego ubezpieczenia – podobnie jak w przypadku innych usług tego typu – warto wpierw porównać oferty, by rzeczywiście wybrać tę najlepszą. Doświadczeni agencji Unilink S.A. z przyjemnością Ci pomogą.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: