Astma u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie i wsparcie z ubezpieczenia

źródło: Freepik.com

Astma to jedna z przewlekłych chorób cywilizacyjnych, związanych z układem oddechowym. Niestety dotyka ona także dzieci a jej pierwsze objawy mogą pojawić się tuż po pierwszym roku życia. Choroba ta jest uciążliwa i utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest zapobieganie występowaniu jej objawów.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Na czym polega astma?
  2. Jakie są przyczyny astmy u dzieci?
  3. Jakie są objawy astmy?
  4. Jak leczyć astmę?
  5. Czy astmę da się wyleczyć?
  6. Czy można liczyć na wsparcie finansowe z ubezpieczenia?

Na czym polega astma?

Astma to choroba dolnych dróg oddechowych, połączona z silną nadaktywnością oskrzeli. Mówiąc o tej chorobie, najczęściej mamy na myśli astmę oskrzelową a nie sercową, w której napady duszności związane są z niewydolnością serca. W przypadku astmy oskrzelowej, mamy natomiast do czynienia ze zwężaniem się dróg oddechowych i nadmiernym skurczaniem oskrzeli. Efektem tego jest utrudnione „łapanie” powietrza.

Przyczyny astmy u dzieci

W rozwoju astmy u dzieci bardzo duży wpływ maja warunki środowiskowe. Zanieczyszczenie powietrza, alergeny (kurz, roztocza, sierść zwierząt) czy nawet dym tytoniowy (w tym palenie tytoniu przez matkę w ciąży), zwiększają ryzyko jej wystąpienia. Na rozwój i przebieg tej choroby wpływa też jakość powietrza w domach i mieszkaniach, które często przesycone są lotnymi związkami organicznymi. Występują one w kosmetykach czy środkach czystości.

Co więcej, także te dzieci, które w dzieciństwie żyją w zbyt sterylnych warunkach, mogą częściej chorować na astmę. Nie zapomnijmy także o czynniku genetycznym, który może odpowiadać za rozwój astmy i uaktywniać się przy kontakcie z jednym z czynników środowiskowych. Ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej zwiększają też inne choroby na które cierpi dziecko. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z atopowym zapaleniem skóry lub cierpiących na przewlekły katar. Astma towarzyszy także chorobom autoimmunologicznym i jest częstsza u dzieci z nadwagą.

Objawy astmy

Astma u dzieci przybiera zazwyczaj postać napadową. Atak występuje najczęściej po kontakcie z czynnikiem alergizującym lub jako następstwo wysiłku fizycznego. Głównymi objawami astmy są przede wszystkim:

  • suchy kaszel,
  • duszność,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • świszczący, spłycony oddech.

Kaszel u dziecka z astmą może trwać kilka lub kilkanaście minut. W tym czasie dochodzi do przyspieszenia akcji serca i oddechu. Utrudnione zostaje mówienie oraz oddychanie. W takiej sytuacji bardzo często niezbędna jest interwencja lekarza, zwłaszcza że w ekstremalnych przypadkach, napad może trwać wiele godzin. Czasem towarzyszy mu sinienie paznokci.

Stan napadu jest niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka, bowiem ilość tlenu dostająca się do organizmu jest zbyt mała. Jeśli nasze dziecko doświadcza wymienionych objawów, powinniśmy niezwłocznie skonsultować je z lekarzem, który potwierdzi lub wykluczy astmę. Co ciekawe – objawy astmy, które nie są związane z jej napadową formą, mogą manifestować się utratą apetytu, zmęczeniem czy bólami brzucha.

Jak leczyć astmę?

Niestety astma jest chorobą przewlekłą, której leczenie polega głównie na kontrolowaniu przypadłości oraz zapobieganiu napadom kaszlu i duszności. Chore dziecko musi przede wszystkim przyjmować leki, które poszerzają oskrzela, umożliwiając prawidłowy przepływ powietrza i wentylowanie organizmu. Jeśli jednak znamy czynnik wywołujący ataki astmy u dziecka, możemy przeprowadzić odczulanie naszej pociechy.

W leczeniu astmy konieczne jest także zapobieganie kontaktom dziecka z czynnikiem, który wywołuje napady. Działania te polegają na eliminowaniu alergenów z otoczenia dziecka (czyli na umiejętnym wietrzeniu mieszkania i sprzątaniu) oraz na ograniczeniu nadmiernego wysiłku fizycznego. Dziecko powinno także wykonywać ćwiczenia oddechowe, które zwiększają pojemność płuc.

Czy astmę da się wyleczyć?

Astma pozostaje z dzieckiem na zawsze, ponieważ jest chorobą przewlekłą i niewyleczalną. Jej leczenie polega na stosowaniu leków rozszerzających oskrzela oraz kortykosteroidów, które mają między innymi działanie przeciwzapalne. Pamiętajmy, że niektóre leki to leki działające natychmiast; inne natomiast cechuje długi czas uwalniania i działania. Zazwyczaj podaje się je inhalatorami wziewnymi w postaci „kieszonkowej”. Wiele z nich przynosi ulgę w chwili napadu kaszlu.

Wsparcie finansowe z ubezpieczenia

Dzieci z astmą wymagają stałej opieki lekarskiej a także leków i terapii. Nierzadko zdarza się także, że konieczna jest hospitalizacja, przez którą dziecko opuszcza szkołę a rodzice muszą brać dni wolne w pracy. Wszystko to oznacza, że choroba dziecka generuje koszty. Jeśli dodatkowo dziecko często miewa silne ataki, może pojawić się konieczność rezygnacji z pracy przez jednego z rodziców.

Dlatego też warto zabezpieczyć się na wypadek choroby dziecka, sięgając po odpowiednie ubezpieczenie na życie z dodatkową umową. Zagwarantuje ono finansowe wsparcie w sytuacji, w której konieczne będzie leczenie dziecka chorego na astmę. Ubezpieczenie zagwarantuje rodzicom dziecka finansowe wsparcie w postaci zwrotu kosztów leczenia czy zakupu leków. Warto po nie sięgnąć, aby zabezpieczyć swoją finansową sytuację.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami