Ubezpieczenie w ciąży - jak wybrać ubezpieczenie na urodzenie dziecka?

Ciąża to piękny, ale wyjątkowo stresujący czas w życiu każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że osoby, które planują powiększenie rodziny myślą też o tym, jak się zabezpieczyć od wszelkich ryzyk zdrowotnych. Szukają wtedy odpowiedniej polisy, która spełni ich potrzeby. Ubezpieczenie w ciąży może być zwykłą polisą na życie albo polisą zdrowotną, ale może być też ubezpieczeniem turystycznym (kupionym specjalnie na wyjazd). Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla kobiety w ciąży?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy ubezpieczenie na życie obejmuje fakt urodzenie dziecka?
  2. Czy da się kupić ubezpieczenia na urodzenie dziecka bez karencji?
  3. Co obejmuje polisa zdrowotna dla ciężarnych?
  4. Czy ubezpieczenie w ciąży dotyczy też ubezpieczenia turystycznego?

Ubezpieczenie od urodzenia dziecka w polisie na życie

Ubezpieczenie na życie to nie tylko wypłata odszkodowania w razie przedwczesnej śmierci czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. Taka polisa może gwarantować kobietom wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka (żywego lub martwego). Wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia, a także wysokości składek. W przypadku urodzenia dziecka z wadą wrodzoną albo wcześniaka, pieniądze z ubezpieczenia na życie matki gwarantują pokrycie kosztów opieki medycznej. To trudne sytuacje, jednak warto o nich pomyśleć już podczas planowania powiększenia rodziny.

Każdy chce mieć zdrowe dzieci, ale nigdy nie wiemy, co nam przyniesie życie. Ponadto dodatkowe pieniądze za urodzenie dziecka zdrowego także zawsze się przydadzą, ponieważ wydatki z tym związane są naprawdę wysokie. Trzeba jednak pamiętać o okresie karencji w ubezpieczeniu na życie, czyli czasie, w którym ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje (mimo płacenia składek). To zabezpieczenie towarzystw ubezpieczeniowych, które ograniczają możliwości nieetycznego pobierania środków z gwarantowanych świadczeń.

Czy da się kupić ubezpieczenia na urodzenie dziecka bez karencji?

Okres karencji w ubezpieczeniu na życie wynosi średnio od 9 do 12 miesięcy. Dlatego też warto o nim pomyśleć na długo przed planowaną ciążą. Jednak kobiety, które już są w ciąży, mają możliwość wykupienia innej polisy. Mogą dołączyć do programu ubezpieczeń grupowych w swoim miejscu pracy.

W ramach tej usługi otrzymają dostęp do prywatnej opieki medycznej, która w tak ryzykownym czasie jak ciąża jest bardzo ważna. Publiczna opieka zdrowotna wiąże się niestety z długimi kolejkami, a dla ciężarnych, które chcą wykonać specjalistyczne badania liczy się czas. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne można wykupić także indywidualnie. Należy jednak zgłosić ubezpieczycielowi fakt, że jest się w ciąży. W tym przypadku od razu warto się nastawić nad wyższą składkę (niż zazwyczaj). Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę fakt, że ciężarna będzie częściej korzystać z diagnostyki, dlatego wliczy ten koszt w cenę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie w ciąży - co obejmuje polisa zdrowotna dla ciężarnych?

Standardowy zakres ubezpieczenia zdrowotnego w tym przypadku obejmuje świadczenia związane z prowadzeniem ciąży (badania diagnostyczne takie jak USG, echo serca płodu, badania krwi, standardowe wizyty kontrolne u ginekologa, mammografię, cytologię, wymaz i posiew z kanału szyjki z macicy i z pochwy).

Część ubezpieczycieli w rozszerzonym pakiecie udostępnia także:

  • opłacenie prywatnej sali do porodu,
  • opłacenie prywatnej opieki położnej,
  • poród w domu wraz z opieką położniczą oraz pielęgniarską,
  • wynajem jednoosobowej sali na czas przed i po porodzie,
  • wynajem pokoju o podwyższonym standardzie,
  • dodatkową opiekę nad noworodkiem w pierwszy miesiącu życia (np. stałą, wykwalifikowaną pomoc),
  • zwrot wydatków na poród w następstwie leczenia bezpłodności.

Podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej kobieta powinna zwrócić uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia. W tym dokumencie są dokładnie opisane wszystkie sytuacje, w których może liczyć na pomoc finansową. Nie warto oszczędzać na tego typu świadczeniach - zawsze lepiej jest wybrać polisę z nieco wyższą składką, ale też szerszym zakresem, ponieważ ciąża to niepewny czas i nigdy nie wiadomo, jaka pomoc będzie potrzebna.

Ubezpieczenie w ciąży a podróż - dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie w ciąży dotyczy także polisy turystycznej. Jeśli kobieta czuje się dobrze, to może swobodnie podróżować (jeździć i latać) do 30. tygodnia ciąży. Część linii lotniczych wprowadziło ograniczenie, które zabrania kobietom po 30. lub 32. tygodniu ciąży latania (co wynika z dużego ryzyka takiej podróży).

Jeśli ciężarna wybiera się w podróż, powinna wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia i opiekę medyczną w obcym kraju. Oczywiście w krajach należących do UE ogromną część kosztów pokryje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jednak nie wszystkie świadczenia będą bezpłatne. Dlatego pełnią bezpieczeństwa będzie uzupełnienie karty o polisę prywatną.

Skontaktuj się z nami