Co daje ubezpieczenie od utraty pracy?

Utrata pracy i kredyt hipoteczny to niezbyt szczęśliwe połączenie. Co robić? Jeśli masz poduszkę finansową, nie jest źle. Jednak najpewniejszym zabezpieczeniem będzie połączenie poduszki wraz z ubezpieczeniem kredytu od utraty pracy. Jak działa ubezpieczenie utraty pracy i w jakim zakresie cię chroni? Kiedy ubezpieczyciel przejmie za ciebie spłacanie kredytu?

Spis treści:

  1. Czym jest ubezpieczenie na wypadek utraty pracy?
  2. Jak działa takie ubezpieczenie?
  3. W jakich przypadkach ubezpieczenie od utraty pracy nie działa?
  4. Jaki jest koszt ubezpieczenia od utraty pracy?
  5. Utrata pracy a ubezpieczenie zdrowotne po zwolnieniu
  6. Czy warto kupić ubezpieczenie od utraty pracy?

Czym jest ubezpieczenie na wypadek utraty pracy?

To polisa, którą można kupić jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego (lub innych zobowiązań, ale kredyt hipoteczny jest najczęściej brany pod uwagę). Zobowiązanie na 20 - 30 lat powoduje, że trzeba przewidzieć ewentualne trudności - a statystycznie utrata pracy przydarza się każdemu z nas przynajmniej raz w życiu. Jednak raty za kredyt nie znikają wraz ze źródłem dochodu. Dlatego wiele banków jako warunek otrzymania kredytu hipotecznego stawia kupno ubezpieczenia kredytu od utraty pracy. Takie zobowiązanie można też kupić dobrowolnie w każdym momencie. Warunkiem jest posiadanie kredytu, który można ubezpieczyć.

Jak to działa?

Jeśli stracisz pracę, to bank na określony w umowie czas przejmuje spłatę rat. Ten okres trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie musisz znaleźć nową pracę, ponieważ ubezpieczyciel nie będzie spłacał kredytu dłużej niż wskazuje na to umowa. Jeżeli masz odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia, to być może poza spłatą rat starczy ci też na inne życiowe potrzeby. Najważniejsze, aby suma w pełni pokrywała wysokość comiesięcznych rat.

Tak jak w ubezpieczeniu na życie, tak i tutaj obowiązuje karencja. To czas, w którym już opłacasz składkę, ale nie jesteś objęty ochroną ubezpieczeniową od konkretnych zdarzeń. W tym przypadku utraty pracy. Dlatego jeśli przeczuwasz, że możesz zostać zwolniony z pracy w najbliższym czasie, to na kupno ubezpieczenia może być już za późno.

Kiedy ubezpieczenie od utraty pracy nie chroni?

Ubezpieczenie od utraty pracy nie działa, jeśli odejdziesz w wyniku porozumienia stron, sam odejdziesz z pracy albo zawiesisz lub zamkniesz swoją działalność przed ogłoszeniem upadłości. W sytuacji, w której ubezpieczyciel udowodni, że polisa została wykupiona już po zdobyciu wiedzy o planowanym zwolnieniu, klient także nie będzie chroniony.

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy działa tylko wtedy, gdy nagle stracisz pracę, firma, w której pracujesz ogłosi upadłość i się zamknie albo wtedy, gdy ty sam jako przedsiębiorca ogłosisz upadłość i zamkniesz prowadzoną działalność.

Ile kosztuje ubezpieczenie utraty pracy?

Cena ubezpieczenia od utraty pracy zależy od wysokości kredytu - w tym przypadku sumy ubezpieczenia. Jeśli dodasz do polisy proponowane przez ubezpieczyciela rozszerzenia, koszt ochrony automatycznie się zwiększy.

Istnieją oferty, w których składka ubezpieczeniowa kosztuje tylko 20 zł za miesiąc. Standardowe ceny to ok. 60 - 100 zł miesięcznie. Pamiętaj, że jeśli bierzesz ubezpieczenie kredytu od utraty pracy, to składka może się zwiększać wraz z wypłatami kolejnych transz. Zazwyczaj to koszt ok. kilku złotych. Ubezpieczyciel (lub bank w jego imieniu) ma obowiązek udostępnić klientowi harmonogram pokazujący, jak będzie rosnąć składka wraz z liczbą wypłaconych transz.

Utrata pracy a ubezpieczenie zdrowotne po zwolnieniu

Jeśli stracisz pracę na etacie, tracisz wygodę standardowego ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez firmę, w której byłeś zatrudniony. Pracodawca odpowiada za zapłatę twoich składek na ubezpieczenie zdrowotne tylko do momentu, w którym jesteś u niego oficjalnie zatrudniony. Jednak w tym przypadku musisz jak najszybciej się ubezpieczyć - to ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe!

Możesz się zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego w pracy małżonka, jako przedsiębiorca (otwierając własną działalność) albo jako osoba bezrobotna. To tylko kilka sposobów. Jeśli nie masz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, w razie leczenia czy wizyty w szpitalu czekają cię ogromne koszty.

Czy warto kupować ubezpieczenie od utraty pracy?

Utrata pracy to obok rozwodu i śmierci bliskiej osoby jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Świadomość, że prawie z dnia na dzień można zostać bez środków do życia, jest druzgocąca. Część osób posiadających wysokie kredyty radzi sobie ze stresem przez budowanie poduszki finansowej. To zapasy gotówki na czarną godzinę, które można wykorzystać tylko wtedy, gdy nie ma się już innych opcji. Bardzo rozsądne jest budowanie poduszki finansowej niezależnie od tego, czy masz kredyt, czy nie. Takie środki powinny mieć wartość minimum dwunastu twoich pensji.

Poza poduszką finansową pojawia się ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. To świetne wyjście, chociaż co miesiąc lekko obciąża domowy budżet. Często jednak nie zauważa się nawet tego kosztu, który jest wliczony w wysokość raty za kredyt hipoteczny. Banki wymagają zobowiązania, że klienci biorący kredyt przez minimum 5 lat będą go ubezpieczać. Później zazwyczaj nie ma tego obowiązku. Życie pokazuje jednak, że warto ciągle płacić składkę.

Skontaktuj się z nami