Co grozi kierowcy za używanie telefonu podczas jazdy?

W tym artykule dowiesz się:

  1. Czemu używanie telefonu podczas prowadzenia jest niebezpieczne?
  2. Co grozi za używanie telefonu podczas prowadzenia auta?
  3. Jakie konsekwencje niesie ze sobą korzystanie z telefonu podczas kierowania pojazdem za granicą?

Telefony komórkowe to element naszej codzienności. Używamy ich właściwie nieustannie. Aplikacje do śledzenia czasu, który spędzamy z telefonem w ręce pokazują nam bezlitosną prawdę. Często ze smartfonem spędzamy kilka godzin dziennie - rekordziści nawet około 7-8 godzin. Co grozi kierowcy za używanie telefonu podczas jazdy?

Telefon wydaje się niewinnym narzędziem, często przedmiotem dostarczającym nam informacji i rozrywki, ale niedocenianie wpływu jaki na nas ma, może skończyć się tragicznie. Dlaczego korzystanie z telefonu może znacznie zwiększyć ryzyko wypadku? Czemu trafiło do kodeksu wykroczeń i jest zabronione?

Dlaczego używanie telefonu podczas jazdy autem jest niebezpieczne?

„Tylko rzucę okiem”, „jeden sms”, „to ważny telefon”, „zerknę jaki jest wynik meczu” - to tylko kilka z setek wymówek jakie mamy korzystając z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Nie pomagają tutaj kampanie informacyjne, ani fakt, że za korzystanie ze smartfonu grozi nam mandat. Warto jednak rozważyć kilka faktów i uwierzyć, że czynność ta naprawdę może wpędzić nas w kłopoty, a co gorsza kosztować ludzkie życie lub zdrowie.

Jakie są fakty?

  • Samochód, który jedzie z prędkością tylko 45 km/h pokonuje w ciągu każdej sekundy blisko 15 metrów. Jeśli kierowca piszący wiadomość lub sprawdzający wiadomości na telefonie oderwie wzrok od jezdni tylko na 2–5 sekund, przejedzie bez żadnej kontroli kilkadziesiąt metrów! Oznacza to ni mniej, ni więcej, że nie jest w stanie w tym czasie zareagować na czyjeś wtargnięcie na jezdnię lub niespodziewany manewr. O bezpieczeństwie na drodze decydują czasem ułamki sekund. Nasza spóźniona reakcja może mieć dramatyczne konsekwencje!
  • Używanie telefonu podczas jazdy jest bardziej niebezpieczne niż prowadzenie auta pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Nieprawdopodobne? A jednak! Z badań przeprowadzonych przez IAM (Institute of Advanced Motorists) wynika, że pisanie wiadomości skraca nasz czas reakcji o ponad 37%, podobnie jak przeglądanie Facebooka, Instagrama czy wiadomości. Warto te dane porównać z informacjami dotyczącymi spożycia alkoholu. Przy zawartości alkoholu poniżej 1 promila, czas reakcji spada o około 6–15%, w przypadku marihuany jest to ok 21%.
  • Zaburzenia percepcji spowodowane prowadzeniem auta w czasie jazdy przyczyniają się w USA do około 100 tys. wypadków rocznie. Polskie statystyki nie są znane, ale rocznie zatrzymuje się za to wykroczenie ponad 70 tys. kierowców, co z pewnością jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy - nawet SMS może Cię drogo kosztować!

Jeśli nie przekonują Cię argumenty powyżej, weź pod uwagę odpowiedzialność finansową i karną.

Po nowelizacji taryfikatora mandatów, korzystanie z komórki podczas jazdy autem, jest zagrożone mandatem w wysokości 200 zł, można otrzymać za to także 5 punktów.

Czy jeśli spowodujesz wypadek prowadząc auto i korzystając ze smartfonu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie? Jeśli chodzi o OC, z pewnością. Jeśli jednak mówimy o AC, to udowodnienie, że przyczyniłeś się do powstania szkód przez nieodpowiedzialne zachowanie, może być argumentem za obniżeniem odszkodowania, czy nawet odmową jego wypłaty.

UWAGA!

Przez telefon możesz rozmawiać przez zestaw głośnomówiący. Takie używanie komórki jest dozwolone, ale także rozprasza. Warto tego unikać w miarę możliwości.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy samochodem za granicą?

W wielu europejskich krajach przepisy dotyczące używania telefonu podczas jazdy, są znacznie bardziej restrykcyjne niż u nas. W Niemczech można za to nawet stracić prawo jazdy na miesiąc! Kiedy silnik samochodu jest uruchomiony, telefonu używać nie można, nie ma tu znaczenia czy stoimy na światłach, czy w korku. Mandat wynosi aktualnie 100 euro, w przypadku stworzenia zagrożenia wypadku może jednak wzrosnąć nawet do 200 euro.

W Wielkiej Brytanii mandat wyniesie 200 funtów, a w przypadku ponownego przyłapania kierowcy na tym wykroczeniu w okresie 1 roku, nawet 1000 funtów!

W Hiszpanii i Francji, nie można także prowadzić z słuchawką w uchu. Za taką czynność również grozi mandat. Przepisy w tej kwestii w poszczególnych krajach są niejednolite, warto więc je sprawdzić przed wyjazdem, żeby nie narazić się na poważne kłopoty.

Autor artykułu:
Marcin Jastrzębski
Dyrektor regionalny Unilink oraz ekspert ds. ubezpieczeń

Skontaktuj się z nami