Czy za pobyt dziecka w szpitalu należy się wypłata od ubezpieczyciela?

źródło: Freepik.com

Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest zabezpieczenie swojej pociechy na wypadek różnych nieszczęśliwych zdarzeń. Nie myślimy o nich na co dzień, jednak musimy mieć świadomość, że mogą one się przytrafić, zwłaszcza jeśli mówimy o dzieciach, których kreatywność, często w negatywnym znaczeniu tego słowa, przyprawia nas o zawrót głowy. Nigdy nie możesz być pewien, kiedy Twoje dziecko postanowi uczyć się wyczynowo jeździć na rowerze lub wspinać się na najwyższe drzewa. O ile nie możemy kontrolować w stu procentach tego, co nasza pociecha aktualnie wymyśli, to możemy skutecznie zabezpieczyć się na wystąpienie takich sytuacji. Jednym ze sposobów może się tutaj okazać ubezpieczenie dziecka, które pomoże nam sfinansować jego leczenie, rehabilitację czy hospitalizację. Dzisiaj przyjrzymy się temu ostatniemu – jak wygląda kwestia pobytu dziecka w szpitalu, jeśli jest ono ubezpieczone? Czy należy nam się odszkodowanie z tego tytułu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko?
  2. Czym charakteryzuje się ubezpieczenie grupowe dziecka?
  3. Co da Twojemu dziecku ubezpieczenie indywidualne?
  4. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za pobyt dziecka w szpitalu?

Ubezpieczenie dziecka – dlaczego warto?

Zastanówmy się przez chwilę nad kwestią samej polisy i na co możemy liczyć, kiedy zdecydujemy się na ubezpieczenie dziecka. Rodzice często nie zastanawiają się nad kwestią wyboru polisy, decydując się na grupowe ubezpieczenie szkolne, oferowane w niemal wszystkich placówkach edukacyjnych. Oczywiście lepsza taka ochrona niż żadna, rozsądne może okazać się jednak wybranie polisy indywidualnej. Dlaczego?

Grupowe ubezpieczenie dziecka

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta – ubezpieczenie grupowe może być tańsze niż ubezpieczenie indywidualne, ale w większości wypadków nie zapewni nam takiego samego zakresu. Wynika to z tego, że polisa grupowa musi odpowiadać wszystkim, zawiera więc zazwyczaj podstawowe zakresy ochrony, gdyż niektórzy rodzice nie chcieliby opłacać elementów składki zabezpieczających przed czynnikami, które nie dotyczą ich dziecka. Podobnie sytuacja wygląda z ubezpieczeniem grupowym w pracy – najczęściej tam też możemy liczyć tylko na podstawowy zakres ochrony.

Jest to oczywiście w pełni zrozumiałe, co jednak jeśli weźmiemy pod lupę chociażby taki scenariusz, jak uraz dziecka na lekcjach wychowania fizycznego? Pomimo faktu, że teoretycznie to jedna z najbardziej prawdopodobnych sytuacji, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju nieprzewidziane wypadki. Zazwyczaj polisa grupowa nie obejmuje takich zdarzeń. Jeśli chcielibyśmy się przed tym zabezpieczyć, decydując się na indywidualne ubezpieczenie dziecka, oczywiście możemy to zrobić. Podniesie to nieznacznie cenę składki, jednak będziemy mieli pewność, że nasze dziecko jest zabezpieczone na wypadek takich zdarzeń.

Ubezpieczenie dziecka indywidualnie

Jak widać na powyższym przykładzie, ubezpieczenie indywidualne dziecka jest zdecydowanie lepszą opcją, jeśli chcemy zadbać o pełną ochronę swojej pociechy. Jeśli się na nie zdecydujemy, będziemy mogli wybrać, jakie funkcje są dla nas najbardziej istotne. Jeśli nasza pociecha jest niczym wulkan energii, możemy wybrać opcję skupiającą się bardziej na zabezpieczeniu jej przed różnymi rodzajami urazów fizycznych, takich jak złamania, skręcenia czy obicia. Natomiast jeśli nasz maluch jest spokojny, ale za to chorowity, również możemy uwzględnić to podczas zawierania umowy z ubezpieczycielem, uzyskując tym samym gwarancję, że jeśli nasze dziecko trafi na przykład do szpitala, dostaniemy pieniądze z ubezpieczenia. Jak dokładnie wygląda ten proces?

Ubezpieczenie a pobyt dziecka w szpitalu

Oczywiście pobyt dziecka w szpitalu to czarny scenariusz, którego spełnienia nie życzymy nikomu. Jednak jeśli już taka sytuacja nam się przydarzy, na co będziemy mogli liczyć ze strony ubezpieczyciela? No cóż, odpowiedź, jak często w takich wypadkach, brzmi „to zależy”.

Najczęściej umowa odnośnie polisy zakłada wypłacenie odszkodowania za pobyt dziecka w szpitalu, jednak nie można powiedzieć tego ze stuprocentową pewnością. Jak było już mówione wcześniej, bardzo wiele zależy od samej umowy ubezpieczenia, którą mamy podpisaną. Czasami wygląda to w ten sposób, że ubezpieczyciel oddaje pieniądze za pobyt szpitalu, jednakże tylko w określonych placówkach. Niekiedy ubezpieczyciel opłaca hospitalizację z zastrzeżeniem, że nasze dziecko musi spędzić w nim więcej niż x dni, gdzie x określa umowa ubezpieczenia. Wysokość i sposób wypłacania odszkodowania również może być inny w zależności od ubezpieczalni.

Przykłady można by mnożyć, jednak najprawdopodobniej kontekst jest oczywisty – to, czy ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze z tytułu hospitalizacji dziecka, zależy w większości od warunków umowy ubezpieczeniowej. Najczęściej jednak owe odszkodowanie nam przysługuje, warto więc przejrzeć Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie znajdziemy taką informację. Pamiętajmy także, że warunki umowy ubezpieczenia są modyfikowalne – oznacza to, że jeśli chcemy, by nasze dziecko było zabezpieczone na wypadek pobytu w szpitalu, możemy zwyczajnie o to poprosić. W zależności od ubezpieczalni, przybiera to różne formy – czasami odszkodowanie obejmują odgórnie ustaloną kwotę, czasami jego wypłata rozkłada się na liczbę dni, jakie nasza pociecha spędzi w szpitalu.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami