Wycieczka rowerowa z dzieckiem - jak się przygotować na rower z dzieckiem?

Wycieczka rowerowa z dzieckiem to świetna przygoda, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani. Jak zaplanować trasę oraz co ze sobą zabrać? Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze? Sprawdzamy, jak dobrze przygotować się do jazdy na rowerze z dzieckiem oraz jakie ubezpieczenie warto wykupić, aby maluch był w pełni chroniony.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak przygotować się na rower z dzieckiem?
  2. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze?
  3. Na co należy zwrócić uwagę podczas jazdy dziecka na rowerze?

Jak przygotować się na rower z dzieckiem?

Odpowiednie przygotowanie to podstawa każdej wycieczki. Jeśli decydujemy się na na wyprawę rowerową z dzieckiem, to musimy zdawać sobie sprawę, że niezależnie od wieku dziecka logistycznie będzie to trudniejsze zadanie niż samodzielna wyprawa. Przede wszystkim trzeba będzie zadbać o bezpieczeństwo dziecka - najmłodszych trzeba będzie wieźć w specjalnym foteliku albo przyczepce. Foteliki nie są rekomendowane dla dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 miesiąca życia.

Wstrząsy podczas jazdy mogą być dla nich bardzo szkodliwe, ponieważ mięśnie maluchów nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte. Nieco prościej jest ze starszymi dziećmi, które potrafią już samodzielnie jeździć na rowerze - wystarczy zadbać o ich bezpieczeństwo, odpowiednio dobierając rower do ich potrzeb oraz kupując ochraniacze (przede wszystkim kask rowerowy). Niezależnie od tego, czy planujemy wycieczkę jednodniową czy dłuższe wakacje, trasę należy dobrać do możliwości najsłabszego uczestnika (w tym przypadku najmłodszego dziecka).

Wycieczka rowerowa z dzieckiem - co warto na nią zabrać? Na pewno na liście rzeczy niezbędnych powinny się znaleźć woda, przekąski oraz podstawowa apteczka. Sezon rowerowy przypada głównie na lato, dlatego trzeba też zabrać krem z filtrem, aby uniknąć oparzeń u dziecka (i siebie). Reszta wyposażenia zależy już od rodzaju i długości wycieczki. Na kilkudniowe wypady przydadzą się m.in. namioty oraz śpiwory, chyba że planujemy noclegi w hotelach. Takie rzeczy należy ustalić jeszcze przed wyjazdem, aby nic nas ni zaskoczyło w trasie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na rowerze?

Podczas jazdy dziecko musi mieć na sobie kask rowerowy. Można też zaopatrzyć malucha w ochraniacze na kolana i łokcie (jeśli trasa jest trudna albo mocno obawiamy się konsekwencji ewentualnego upadku). Ochraniacze są potrzebne, ale nie należy przesadzać. Jeśli nakolanniki będą mocno przeszkadzać dziecku podczas jazdy (np. z powodu upału), to warto się zastanowić, czy aby na pewno są potrzebne.

W przypadku najmłodszych dzieci (które nie jeżdżą samodzielnie na rowerze) należy dostosować przyczepkę albo fotelik do ich potrzeb. Każdy, kto wybiera fotelik, musi zadbać o to, aby posiadał odpowiednią stabilizację głowy (dodatkowe boki, a nie tylko oparcie z tyłu). Jeżeli maluch zaśnie, istnieje ryzyko, że bez podparcia jego głowa będzie latać na boki, co przy wstrząsach podczas jazdy może mieć złe skutki dla zdrowia.

Przed wyjazdem na rower z dzieckiem warto pomyśleć także o odpowiednim ubezpieczeniu. Dzieci w wieku szkolnym są objęte ubezpieczeniem szkolnym przez cały rok - także podczas trwania wakacji, ale jest to ograniczona ochrona ubezpieczeniowa. Nie za każdy rodzaj zdarzenia uzyskamy odszkodowanie. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowej polisie dla dziecka. Ubezpieczenie turystyczne można kupić nawet na jeden dzień, a jego koszt zaczyna się od kilku złotych. Standardowo taka polisa obejmuje koszty leczenia oraz NNW. Wszystko zależy jednak od wybranej oferty oraz ogólnych warunków ubezpieczenia.

Dziecko na rowerze - na co należy zwrócić uwagę?

Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza, dlatego trasę planujemy w taki sposób, aby nie ryzykować bez potrzeby. Jeśli musimy poruszać się po szosach, to zabezpieczmy siebie i dziecko (kask, fotelik bądź przyczepka). Pamiętajmy, że długość całego zespołu, czyli roweru oraz przyczepki nie może przekroczyć 4 metrów. Sprzęt powinien posiadać działające lampki i odblaski.

Dodatkową rzeczą zwiększającą bezpieczeństwo jest kamizelka odblaskowa. Poruszając się w niej oraz w kasku od najmłodszych lat dajemy dziecku dobry przykład. Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy rower jest sprawny oraz czy fotelik albo przyczepka są zamontowane w prawidłowy sposób.

Każdy, kto decyduje się na fotelik zamontowany z tyłu roweru, musi co jakiś czas sprawdzać, czy u dziecka wszystko w porządku. Logistycznie cała wyprawa powinna zostać zaplanowana w taki sposób, aby była ciekawa dla wszystkich jej uczestników oraz aby pozostawiła po sobie same dobre wspomnienia.

Skontaktuj się z nami