Oparzenie u dziecka - stopnie oparzeń i pierwsza pomoc

Co należy stosować na oparzenia u dziecka? W przypadku lekkich oparzeń pierwszego stopnia wystarczą preparaty na oparzenia sprzedawane w aptekach czy drogeriach. Jednak oparzenia drugiego stopnia wymagają już konsultacji z lekarzem. Sprawdź, jak leczyć oparzenia termiczne u dziecka oraz co robić w przypadku oparzeń innego rodzaju (elektrycznych, chemicznych).

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Przy jakich oparzeniach można pomóc dziecku we własnym zakresie?
  2. Jak wygląda pierwsza pomoc przy oparzeniu termicznym u dziecka?
  3. Jak leczyć oparzenia u dziecka?
  4. Jak zapobiegać oparzeniom u dzieci?

Stopnie oparzeń - kiedy można pomóc dziecku we własnym zakresie?

Oparzenia występujące u dzieci to najczęściej oparzenia termiczne: dziecko może oparzyć się parą wodną, płomieniami z ogniska, gorącym żelazkiem albo oblać wrzątkiem. Może też cierpieć z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce, która może skończyć się dużymi zmianami na skórze. Mimo tego, że rodzice starają się mieć “oczy dookoła głowy”, to dzieci na co dzień narażone są także na oparzenia chemiczne (np. mogą niepostrzeżenie dostać się do chemii do czyszczenia domu) albo elektryczne (podczas zabawy włączonymi do zasilania urządzeniami elektrycznymi).

Standardowo oparzenia dzielą się na cztery stopnie:

  • Oparzenia pierwszego stopnia- najlżejszy i najłatwiejszy do wyleczenia rodzaj oparzeń. Skóra jest zarumieniona i piecze, a oparzone miejsce jest bolesne.
  • Oparzenia drugiego stopnia - w tym przypadku pojawia się obrzęk, pęcherze (bąble) wypełnione płynem oraz silny ból.
  • Oparzenia trzeciego stopnia - do podanych wcześniej objawów dochodzą białoszare lub żółte strupy, a z czasem, po wyleczeniu pojawia się blizna. Poparzone miejsce staje się niewrażliwe na dotyk.
  • Opatrzenia czwartego stopnia -to skrajna postać oparzenia, która obejmuje wszystkie tkanki aż do kości. Mogą być wynikiem opatrzenia elektrycznego lub długotrwałego działania ognia.

W przypadku oparzeń pierwszego stopnia każdy rodzic jest w stanie skutecznie i szybko pomóc swojemu dziecku. Oparzenia drugiego stopnia powinny już być obejrzane przez lekarza tak szybko, jak to możliwe.

Oparzenie termiczne u dziecka - pierwsza pomoc

Jeśli dziecko przebywało zbyt długo na słońcu albo przypadkowo oblało się wrzątkiem, należy chłodzić oparzone miejsce letnią lub zimną wodą do momentu, aż ból przestanie być odczuwalny. Takie działanie ogranicza głębokość oparzenia. Jeśli na poparzonej skórze znajduje się ubranie, można je zdjąć dopiero po schłodzeniu skóry.

W przypadku lekkich oparzeń słonecznych wystarczy delikatnie smarować zaczerwienione miejsca specjalnymi preparatami na oparzenia. Można używać preparatów zawierających jony srebra czy sól srebrową albo panthenol. Podrażnioną skórę należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, a jeśli dziecko skarży się na ból, można mu podać środek przeciwbólowy. Pęcherzy po oparzeniu u dziecka nie wolno przekłuwać.

Oparzenia u dziecka - jak je leczyć?

Samodzielne leczenie oparzeń można wdrożyć tylko wtedy, gdy są to oparzenia pierwszego stopnia. Leczenie polega na schładzaniu oparzonego miejsca oraz stosowaniu środków łagodzących takich jak panthenol. Przy oparzeniach drugiego i trzeciego stopnia konieczna jest pomoc lekarska. Po wstępnym zabezpieczeniu oparzenia trzeba udać się do lekarza - a gdy mamy do czynienia z poważnym przypadkiem, to należy od razu wezwać karetkę.

Ponadto należy się zgłosić z dzieckiem do lekarza zawsze wtedy, gdy dojdzie do oparzeń chemicznych (po natychmiastowym usunięciu środka żrącego). Jeśli dojdzie do oparzenia elektrycznego, należy natychmiast wyłączyć główny bezpiecznik zasilania. Nie wolno bezpośrednio dotykać dziecka. Trzeba natomiast natychmiast wezwać pogotowie - zmiany na skórze to jedno, tu wchodzą w grę także obrażenia wewnętrzne.

Jak zapobiegać oparzeniom u dzieci?

Przede wszystkim należy trzymać je z daleka od gorących rzeczy - włączonego żelazka, gotującej się wody, kubka z kawą… Ponadto podczas słonecznych dni należy zabezpieczać skórę dziecka przed poparzeniami, smarując je kremem przeciwsłonecznym. Konieczne jest też nakrycie głowy. Z kolei aby zapobiec oparzeniom elektrycznym, można zabezpieczyć gniazdka specjalnymi nakładkami (dziecko nie włoży wtedy palców do środka). Jeśli środki chemiczne będziemy trzymać w bezpiecznym, niedostępnym dla dziecka miejscu, to nie powinno być niebezpieczeństwa poparzeń chemicznych.

Na dobrą sprawę rodzicom zalecana jest podstawowa ostrożność. Wszystkiego nie da się jednak przewidzieć, zwłaszcza jeśli mamy bardzo aktywnego malucha. Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka także w kwestii finansowej, kupując mu wcześniej prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jego zakres i rodzaj najlepiej wybrać podczas rozmowy z agentem - wystarczy wskazać swoje potrzeby oraz oczekiwania. Inne ubezpieczenie przyda się bowiem na wyjazd na wakacje, a inne co co dzień.

Skontaktuj się z nami