Gdzie na Sylwester za granicą? Ubezpieczenie podróżne

źródło: Freepik.com

Sylwester za granicą to rozwiązanie, które już od pewnego czasu trudno postrzegać jako ekstrawaganckie. Między innymi dlatego, że sylwestrowe ceny notowane w polskich zimowych kurortach (np. Zakopanem) z całą pewnością nie należą do niskich. W ramach odpowiedzi, spora część rodaków stwierdza, że lepszym rozwiązaniem byłby na przykład tani Sylwester w ciepłych krajach. Innym wyborem jest narciarski Sylwester za granicą, gdzie ceny bywają konkurencyjne względem polskich. Niezależnie od wybranego sposobu spędzenia sylwestrowej nocy poza granicami Polski, warto na tę okazję wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Gdzie na Sylwestra za granicą? Ubezpieczyciel ochroni nas wszędzie

Każda osoba rozważająca Sylwester za granicą, z całą pewnością nie może narzekać na wybór dostępnych opcji. Można bowiem wybierać cele wycieczki od A do Z - począwszy od Austrii aż po Zanzibar. Osoby preferujące bardziej egzotyczne kierunki, nie powinny się obawiać o ochronę ubezpieczeniową. Krajowe towarzystwa oferują ochronę dla turystów obejmującą zdecydowaną większość krajów świata. Wśród osób wybierających tani Sylwester w ciepłych krajach, popularnością cieszy się między innymi Egipt, Turcja, Cypr, Malta oraz Grecja. Z ochroną ubezpieczeniową obejmującą takie państwa nie ma żadnego problemu.

Narciarski Sylwester za granicą - ubezpieczenie będzie niezbędne

Czasem Sylwester za granicą jest powiązany z planami narciarskimi. Chodzi o plany tych wycieczkowiczów, którzy chcą spędzić przełom roku w typowo zimowej scenerii. Dla takich turystów, odpowiednie ubezpieczenie podróżne jest jeszcze bardziej zalecane. Trzeba bowiem pamiętać, że narciarstwo oraz snowboarding to kontuzjogenne sporty. Osoby zamierzające uprawiać takie dyscypliny podczas wyjazdu, powinny zakupić typowe ubezpieczenie narciarskie. W przypadku wielu zakładów ubezpieczeń, rekreacyjne uprawianie sportów zimowych nie będzie oznaczało konieczności dopłacenia składki. Dobry agent ubezpieczeniowy na pewno pomoże w wyborze odpowiedniej polisy.

Karta EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego na Sylwestra

Wiele osób zastanawiających się, gdzie na Sylwestra za granicą warto wyjechać w bieżącym roku bierze pod uwagę kraje Unii Europejskiej oraz EFTA. We wspomnianych państwach Polak posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może korzystać z publicznej pomocy medycznej na identycznych zasadach, jak osoby stale zamieszkałe i ubezpieczone. Nie oznacza to jednak braku odpłatności, co powinny wiedzieć osoby planujące Sylwester za granicą. Ważnym przykładem może być Austria, czyli nieodległy kraj, który w kontekście Sylwestra oraz planów narciarskich dość często wybierają Polacy. Mianowicie, posiadacz karty EKUZ będzie w Austrii musiał zapłacić od 12,00 euro do 20,10 euro za dzień pobytu w publicznym szpitalu (odpłatność za okres do 28 dni w roku).

Znacznie większe koszty może wygenerować transport lotniczy chorego na terenie Austrii oraz akcja ratownicza w górach. Takie usługi są bowiem całkowicie odpłatne - również dla Polaków posiadających kartę EKUZ. Jeżeli Sylwester za granicą, gdzie polski turysta wyjechał na narty skończy się poważniejszym wypadkiem, to nie jest wykluczony wydatek na poziomie np. kilkunastu tysięcy euro. Warto pamiętać, że Polska to jedyny kraj Starego Kontynentu, gdzie usługi ratowników górskich są darmowe. Co więcej, żadne państwo UE oraz EFTA nie finansuje kosztów transportu sanitarnego do Polski (w celu kontynuacji leczenia). Wspomniany transport po wypadku oznacza koszt od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro - w zależności od stanu chorego i dystansu. NFZ może zrefundować przewóz chorego do Polski z kraju UE/EFTA tylko jeśli będzie to uzasadnione tańszym leczeniem w kraju.

Sylwester bez alkoholu to nie konieczność przy ubezpieczeniach …

Wydaje się, że Sylwester bez alkoholu nadal nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Chodzi również o Sylwester za granicą. Właśnie dlatego zwracamy uwagę na kolejną ważną kwestię. Mowa o tak zwanych klauzulach alkoholowych. To rozwiązanie, które jest coraz częściej spotykane w ubezpieczeniach narciarskich oraz turystycznych gwarantuje, że zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał również za niektóre szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu. Warto pamiętać, że w przypadku standardowych ubezpieczeń (nie tylko turystycznych i narciarskich), ubezpieczyciel nie zlikwiduje szkody wyrządzonej przez nietrzeźwego ubezpieczonego lub członka jego rodziny.

Zdaniem ekspertów Unilink, osoba wybierająca Sylwester za granicą powinna wykupić ubezpieczenie z klauzulą alkoholową nawet jeśli nie planuje spożywania większej ilości napojów alkoholowych. Wspomniana klauzula stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie. Zarówno w kontekście kosztów leczenia, jak i ochrony z tytułu NNW oraz assistance. Co ważne, klauzula alkoholowa dość często jest bezpłatna lub wymaga jedynie niewielkiej dopłaty do składki. Poza tym ubezpieczyciele oferujący ochronę osobom nietrzeźwym, zwykle nie ograniczają jej tylko do niewielkiej liczby wybranych krajów. Dlatego o opisywanym rozszerzeniu ochrony powinny pomyśleć też osoby planujące tani Sylwester w ciepłych krajach oraz Sylwester bez alkoholu.

Skontaktuj się z nami