Ile kosztuje ubezpieczenie kampera - OC samochodu ciężarowego do 3,5 tony?

Turystyka kempingowa to sposób na zwiedzanie świata bez konieczności płacenia za hotele. Wszystko, czego potrzebujesz, jest w jednym miejscu - twoim wozie kempingowym. Kamper może ważyć 2900 kg i więcej. Posiada zdecydowanie większe wyposażenie niż standardowy samochód, więc cena jego ubezpieczenia jest wyższa. Ile kosztuje ubezpieczenie kampera i jak ubezpieczyć samochód turystyczny?

Spis treści:

  1. Ile kosztuje wóz kempingowy?
  2. Ile kosztuje ubezpieczenie kampera?
  3. Jak ubezpieczyć wóz kempingowy?
  4. Co obejmuje ubezpieczenie kampera?
  5. Czy warto ubezpieczyć kampera?

Ile kosztuje kamper?

Wóz kempingowy to połączenie samochodu i miejsca do mieszkania. Oprócz standardowego wyposażenia (niezbędnego do poruszania się po drogach) znajdują się w nim: miejsce do spania, przygotowywania posiłków oraz część sanitarna. W kamperze jest miejsce na butle z gazem oraz prysznic i chemiczne toalety przenośne. Do prowadzenia kampera do 3,5 ton potrzebujesz tylko prawa jazdy kategorii B. To wszystko przemawia za tym, aby kupić własny samochód kempingowy i jechać w świat. Przeszkodą może być cena.

Za wóz kempingowy zapłacisz ok. 170 - 200 000 zł, czyli tyle, co za małą kawalerkę w średniej wielkości mieście. Nieco taniej kosztuje używany kamper. Zawsze jednak to spory wydatek i należy się dobrze nad nim zastanowić. Tym bardziej, że kamper jako pojazd podlega pod obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, co generuje dodatkowy koszt.

Ile kosztuje ubezpieczenie kampera?

Podstawowa ochrona, czyli OC dla samochodu ciężarowy do 3,5 tony kosztuje średnio od 500 do 1500 zł rocznie. Nie jest to wygórowana stawka. Znacznie więcej zapłacisz, jeśli rozszerzysz OC na autocasco. Za AC zapłacisz już nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Biorąc pod uwagę fakt, że będziesz podróżować kamperem po wielu krajach i w różnych sytuacjach, warto wziąć pod uwagę ten dodatkowy wydatek.

Aby obniżyć cenę obowiązkowego OC kampera, zadbaj o to, aby twój wóz został opisany w dowodzie rejestracyjnym jako “samochód specjalny”. Do tego musi być pojazdem kategorii M oraz umożliwiać zamieszkanie w nim. Jego wyposażenie musi być umocowane na trwałe w przedziale mieszkalnym. Dopiero wtedy kamper zostanie uznany za samochód specjalny. Pamiętaj jednak, że na pojazd specjalny nie dokupisz ubezpieczenia assistance.

Jak ubezpieczyć wóz kempingowy?

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie ubezpieczenie samochodu kempingowego. Konieczne będzie sprawdzenie, który ubezpieczyciel może ubezpieczyć kampera. Dotyczy to przede wszystkim AC - jeśli chcesz rozszerzyć polisę o autocasco. Ofertę ubezpieczenia OC jest znacznie łatwiej znaleźć, bo tak jak w przypadku każdego pojazdu obejmuje tylko otrzymanie pieniędzy przez poszkodowanych od ubezpieczyciela na pokrycie szkód w momencie spowodowania wypadku lub stłuczki.

Wóz kempingowy możesz ubezpieczyć jako samochód osobowy, samochód ciężarowy albo samochód specjalny. To zależy od tego, co zostało wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Kiedy znajdziesz interesującą cię ofertę, wpisz wymagane dane w kalkulator OC dostępny na stronie wybranego TU i wpisz w niego dane dotyczące ciebie i kampera. Algorytm wylicz po chwili, ile będzie kosztować OC. Jeśli cena będzie ci odpowiadać, system poprowadzi cię przez proces płatności.

Co obejmuje ubezpieczenie kampera?

OC kampera chroni cię tylko w zakresie odpowiedzialności cywilnej, jeśli spowodujesz wypadek albo kolizję. Zakres AC zależy od tego, co zaproponuje ci ubezpieczyciel. W przypadku kampera sprawa jest skomplikowana. Niektóre TU ubezpieczą tylko te części pojazdu, które są ściśle związane z jazdą, inne wezmą pod uwagę wyposażenie, takie jak sanitaria.

Oprócz ubezpieczenia autocasco można dokupić ubezpieczenie szyb samochodowych. Dokładnie sprawdź ogólne warunki ubezpieczenia przed podpisaniem umowy z towarzystwem! Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Czy warto ubezpieczać kampera?

Wóz kempingowy służy nie tylko do poruszania się po drogach, ale i do mieszkania. Niektórzy postanawiają spędzić w podróży nawet kilka lat, a więc zabezpieczenia kampera jest dla nich priorytetem, podobnie jak ubezpieczenie mieszkania dla osób mieszkających gdzieś na stałe.

Dlatego poza obowiązkowym OC warto kupić autocasco, a nawet pomoc assistance za granicą. Mało kto kupuje kampera, aby jeździć nim tylko po Polsce, a często nie wiemy, co robić w razie stłuczki albo awarii w obcym kraju. Mocno rozszerzone ubezpieczenie kampera będzie drogie, ale wciąż tańsze niż załatwianie pomocy na własną rękę.

Skontaktuj się z nami