Jak mądrze zapobiegać kontuzjom w sporcie?

źródło: Unsplash.com

Moda na zwiększoną aktywność fizyczną sprawiła, że coraz więcej osób szuka dla siebie jakiegoś sportowego zajęcia. Każdy z nas widuje na pewno biegaczy, rowerzystów czy osoby trenujące nordic walking. O ile aktywność fizyczna jest oczywiście wskazana, o tyle nierzadko na skutek uprawiania sportów nabawiamy się różnych kontuzji. Jak ich uniknąć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie korzyści niesie ze sobą uprawianie sportu?
  2. Jakie są przyczyny kontuzji w sporcie?
  3. Czy polisa NNW zabezpiecza sportowca w przypadku kontuzji?

Korzyści z uprawiania sportu

To, że aktywność fizyczna jest zdrowa, wie chyba każdy. Najważniejsze to znaleźć dla siebie taki sport, który sprawia nam przyjemność. Następnie powinniśmy doskonalić technikę jego uprawiania. Aktywność fizyczna przyniesie nam wtedy jeszcze więcej frajdy oraz korzyści zdrowotnych. Zdecydowanie poprawi nasze samopoczucie oraz kondycję i wydolność.

Uprawianie sportu pozwala także utrzymać prawidłową wagę ciała, pracę układu krążenia oraz zwiększa pojemność oddechową. Dzięki sportowi rozciągamy nasze mięśnie i stawy a także dbamy o sylwetkę. Sport pomaga także obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Jednakże, musimy pamiętać, że sport to także ryzyko urazów. Dlatego trzeba wiedzieć, co robić, aby ich uniknąć.

Przyczyny kontuzji

Aby móc skutecznie zapobiegać kontuzjom, należy najpierw wiedzieć, jakie są ich przyczyny powstawania. Oczywiście nie mówimy tu losowych wypadkach, które mogą przytrafić się każdemu, ale o tych, którym możemy zapobiec. Wiedza na temat tego, jak chronić się przed kontuzjami, pozwala podjąć działania zapobiegawcze. Co więc jest ich przyczyną?

  • brak kondycji organizmu, który nagle poddawany jest wysiłkowi fizycznemu, po długiej przerwie,
  • brak elastyczności mięśni, ścięgien, stawów i wiązadeł,
  • brak umiejętnej rozgrzewki przed treningiem,
  • dawne kontuzje i urazy,
  • przetrenowanie,
  • nieopanowana technika poruszania się lub wykonywania jakiegoś ćwiczenia.

Wszystkie powyższe punkty mogą być przyczyną uszkodzenia ścięgien, nadwyrężenia mięśni, zwichnięć czy skręceń. Nierzadko dochodzi także do stłuczeń i złamań. Niestety ich skutkiem jest wielotygodniowa regeneracja. Pamiętajmy też, że źle wyleczony uraz może doprowadzić do ponownej kontuzji.

Oceńmy siły na zamiary

Zanim przystąpimy do uprawiania jakiejś aktywności, oceńmy, czy nie stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczki. Te osoby, które cierpią na choroby przewlekłe, powinny też zastanowić się, czy dana aktywność jest dla nich wskazana. Jeśli mamy wątpliwości, skonsultujmy się z lekarzem. Pamiętajmy też, że sport ma sprawić nam przyjemność. Nie musimy więc dawać w nim z siebie wszystkiego. Nadmierny wysiłek może bowiem przynieść nam więcej szkód niż korzyści.

Rozgrzewka jest najważniejsza

Przystępując do jakiejś aktywności, pamiętajmy o rozgrzewce. Nie ma znaczenia czy będziemy biegać, grać w tenisa czy też jeździć na rolkach. Rozgrzewka przygotuje nasz organizm do wysiłku, rozgrzeje mięśnie i stawy. Dzięki temu zwiększy się ich ruchliwość i zminimalizuje ryzyko kontuzji. Wykonywanie ćwiczeń na nierozgrzanym organizmie, to proszenie się o uraz!

Odpowiedni sprzęt

Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, powinniśmy także zaopatrzyć się we właściwy sprzęt ochronny. Jeśli jeździmy na rolkach lub łyżwach, warto założyć ochraniacze. Jeśli mamy problem z jakimś stawem – opaski wzmacniające. Jeśli natomiast kupujemy sprzęt do wykonywania ćwiczeń, zwróćmy uwagę na to, aby był dobrej jakości. Ten słabszy, może sprawić, że będziemy źle wykonywać dane ćwiczenie i nabawimy się urazów.

Odpowiednie nawodnienie i relaks

Woda i elektrolity są bardzo ważne podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Bez nich jesteśmy osłabieni. A osłabiony organizm traci koncentrację i dobrą koordynację ruchów. Można przez to stracić czujność i ulec wypadkowi. Po treningu warto natomiast zrelaksować się i delikatnie porozciągać, aby uniknąć zakwasów.

Zadbajmy o dodatkową ochronę

Powyższe zasady pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, lecz nie chronią przed nią całkowicie. Niestety skutki kontuzji mogą być bardzo dotkliwe, zarówno medycznie, jak i finansowo. Niekiedy bowiem wymagają wizyty u lekarza, operacji czy hospitalizacji. Aby zapewnić sobie dodatkową opiekę medyczną oraz odszkodowanie za powstałe urazy, warto wykupić polisę NNW, która może obejmować także aktywności fizyczne sportowców, także zawodowych - jednak dobrze jest się zapoznać z wykluczeniami zapisanymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Gwarantuje ona zwrot kosztów leczenia i dodatkowe usługi medyczne, jak choćby badania obrazowe (RTG, USG, TK, RM) czy pomoc rehabilitanta. Skorzystanie z polisy to często pakiet usług, których w pełni potrzebuje kontuzjowany sportowiec. Warto więc wykupić polisę, aby zwiększyć swoją ochronę i jeszcze lepiej zadbać o zdrowie.

Artur:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami