Jak ubezpieczyć pralkę i czy warto to robić? Wszystko o ubezpieczeniu pralki!

Zepsuta pralka? Ochroną przed kosztami naprawy pralki może być przedłużona gwarancja. Jednak przedłużenie gwarancji to jeden z kilku sposobów na ubezpieczenie pralki. Jaką polisą można objąć pralkę? Jak działa i co daje ubezpieczenie pralki w sklepie albo w ramach innej polisy? A przede wszystkim: czy ubezpieczenie pralki się opłaca?

Spis treści:

 1. Czy można ubezpieczyć pralkę?
 2. Jak ubezpieczyć pralkę?
 3. Co daje ubezpieczenie pralki?
 4. Czy warto kupić ubezpieczenie pralki?

Czy można ubezpieczyć pralkę?

Tak, jest to możliwe. Awarie pralki nie zdarzają się często, jednak ich poprawa bywa kosztowna. Z powodu mniejszej niż kilka lat temu wytrzymałości sprzętu zepsuta pralka może nadawać się tylko do wymiany. Koszt zakupu pralki to od ok. 600 do 12 000 zł. Im lepszy sprzęt, tym drożej.

Pralki mogą się zepsuć z powodu przepięcia, pożaru, celowego zniszczenia (wandalizm) czy z powodu wad producenta. Koszt naprawy pralki zaczyna się od ok. 150 zł - tyle kosztuje sama wizyta fachowca. Zazwyczaj należy do tego dodać tzw. “robociznę” i nowe części, co daje ok. kilkaset złotych. Z tego powodu można pomyśleć o ubezpieczeniu pralki.

Jak ubezpieczyć pralkę? Przedłużenie gwarancji i inne sposoby

Ubezpieczenie pralki można wykupić:

 • Jako przedłużoną gwarancję podczas zakupu sprzętu.
 • Jako rozszerzenie ruchomości domowe do polisy mieszkaniowej.
 • Jako część polisy firmowej (jeśli pralka jest częścią mienia firmowego).
 • Jako dodatkowe rozszerzenie home assistance do polisy mieszkaniowej.

Najpopularniejszym sposobem ubezpieczenia pralki jest przedłużona gwarancja. To umowa ubezpieczeniowa, którą podpisuje się w sklepie w momencie zakupu sprzętu elektronicznego. Czas przedłużonej gwarancji standardowo wynosi od dwóch do pięciu lat, w zależności od rodzaju i ceny sprzętu. Pralki obejmowane są często pięcioletnią przedłużoną gwarancją jako sprzęt, który kupuje się raz na kilka lat.

Ubezpieczenie pralki w ramach polisy mieszkaniowej to ochrona sprzętu na wypadek wszystkich zdarzeń objętych Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na rynku ubezpieczeń jest wiele dobrych ofert - należy znaleźć polisę dopasowaną do swoich potrzeb. Objęcie pralki ubezpieczeniem mieszkaniowym zwiększy koszt składki ubezpieczeniowej. Odszkodowanie za zniszczenie pralki w wyniku zdarzeń losowych jest liczone według wartości odtworzeniowej (ceny pralki w momencie zakupu) albo rzeczywistej (cena minus zużycie sprzętu).

Jeśli prowadzimy firmę, w ramach której używana jest pralka, to można ten sprzęt objąć specjalną polisą firmową. W przypadku m.in. zniszczenia lub zepsucia pralki przez pracownika możemy liczyć na odszkodowanie albo naprawdę w ramach ubezpieczenia.

Z kolei usługa home assistance to mocno rozszerzone ubezpieczenie pralki, które zakłada pomoc fachowca w ramach polisy. Awaria lub wymiana pralki może zostać wykonana w ramach ubezpieczenia. Nie ponosimy żadnych kosztów robocizny fachowca.

Co daje ubezpieczenie pralki?

To zależy od rodzaju ubezpieczenia: inny zakres daje przedłużona gwarancja, a inny ubezpieczenie pralki jako ruchomości domowej.

Przedłużenie gwarancji daje:

 • możliwość naprawy sprzętu ze środków ubezpieczyciela (likwidacja szkody),
 • możliwość wymiany sprzętu na nowy, jeśli nie można go skutecznie naprawić,
 • odszkodowanie w razie kradzież z włamaniem.

Aby likwidacja szkody została uznana przez ubezpieczyciela i wykonana jako przedłużenie gwarancji, konieczne jest wykazanie, że pralka była używana zgodnie z instrukcją obsługi. Nie może też zostać celowo zniszczona.

Ubezpieczenie pralki w polisie mieszkaniowej gwarantuje:

 • odszkodowanie w razie kradzieży,
 • włamania,
 • pożaru,
 • uszkodzenia mechanicznego,
 • huraganu,
 • uderzenia pioruna,
 • przepięcia,</li>
 • zalania,
 • upadku statku powietrznego ,
 • brak konieczności zapłaty za pracę fachowca podczas awarii pralki (rozszerzenie home assistance).

Zgłoszenie szkody musi być poparte dowodami. W razie kradzieży z włamaniem konieczny będzie raport policji. W przypadku uszkodzenia trzeba udowodnić, że dana usterka nie podlega pod wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela zawarte w OWU.

Przedłużona gwarancja - opinie. Czy warto kupić ubezpieczenie pralki?

Przedłużona gwarancja oferowana jest często w dużych sklepach (Media Markt, Euro RTV AGD). Opinie na temat tej polisy są różne. Część klientów kupuje przedłużoną gwarancję dla świętego spokoju, nie zwracając uwagi na wyłączenia odpowiedzialności. Potem zgłaszają pralkę do likwidacji szkody, ale dostają decyzję odmowną. Stąd też pojawiają się negatywne opinie o przedłużonej gwarancji. Dlatego przedłużenie gwarancji jest opłacalne, ale tylko wtedy, gdy znamy i rozumiemy warunki umowy. Całkowity koszt przedłużenia gwarancji pralki na 5 lat wynosi ok. 150 - 500 zł. Można go rozbić na części i zawrzeć w ratach za sprzęt.

Prawidłowo dobrany zakres ubezpieczenia pralki w polisie mieszkaniowej też się opłaca. Koszt ubezpieczenia ruchomości domowych zależy od ilości i wartości rzeczy, ale w przypadku sprzętu elektronicznego możemy przyjąć, że cena ubezpieczenia mieszkania wzrośnie o ok. 100 - 300 zł rocznie. Ubezpieczenie pralki pozwala uniknąć kosztów wymiany i/lub naprawy sprzętu. Gwarantuje “spokój ducha” i dodatkowo zabezpiecza majątek.

Skontaktuj się z nami