Jak uzyskać prawo jazdy kat. T, czyli prawo jazdy na traktor?

Chcesz jeździć traktorem? W takim razie musisz zdobyć prawo jazdy kategorii T. Od jakiego wieku można zdawać egzamin na prawo jazdy kat. T? Jakie wymagania są stawiane przed kandydatami na kierowców? Sprawdź, jakie kroki musisz wykonać, aby zdobyć uprawnienia na traktor!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie prawo jazdy jest potrzebne na traktor i kto może się o nie ubiegać?
  2. Jak zdobyć prawo jazdy kategorii T?
  3. Jak wygląda egzamin na prawo jazy kategorii T?
  4. Jaki pojazd można prowadzić z prawem jazdy kategorii T?

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na traktor? Kto może się o nie ubiegać?

Aby kierować traktorem, trzeba mieć prawo jazdy kategorii T. Takie uprawnienia mogą zdobyć osoby, które ukończyły 16 rok życia. Wówczas, aby mogły przystąpić do egzaminu, potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego.

Do szkolenia można podejść już trzy miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Jeśli wybrana osoba jest uczniem szkoły rolniczej, to może przejść szkolenie już rok przed ukończeniem 16 lat.

O prawo jazdy kat. T może się ubiegać każdy, kto go potrzebuje. Najczęściej dotyczy to osób, które chcą związać swoją przyszłość z pracami rolnymi. Należy wówczas pamiętać, że odpowiednie prawo jazdy to nie wszystko. Trzeba jeszcze kupić odpowiednie ubezpieczenie OC na traktor.

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii T?

Tak jak w przypadku każdej kategorii należy kupić i ukończyć szkolenie, a potem podejść do egzaminu. Cena szkolenia zależy od ośrodka, w którym zamierzasz się uczyć. Średni koszt przygotowania na kat T. wynosi od 1000 do 1500 zł (30 godzin teorii i 20 godzin jazdy). Tę kwotę często można rozłożyć na raty. Za egzamin teoretyczny zapłacisz 30 zł, a za praktyczny 170 zł. Jeżeli nie uda ci się przy pierwszym podejściu, płacisz ponownie za tę część, która wymaga poprawy.

Zanim przejdziesz szkolenie i twój instruktor wyda pozytywną opinię na twój temat (dopuszczającą do egzaminu), musisz zgłosić się do wydziału komunikacji, a tam złożyć wniosek o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Będą potrzebne ci następujące dokumenty:

  • w przypadku niepełnoletnich - pisemna zgoda rodzica lub opiekuna,
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania traktorami,
  • kolorowe zdjęcie w formacie 3,5x4,5 cm,
  • wniosek o wydanie prawa jazdy.

Dopiero później przychodzi czas na szkolenie. Jeśli mimo wyjeżdżonych, obowiązkowych godzin instruktor uzna, że nie zdasz egzaminu, to konieczne będzie dokupienie dodatkowych jazd doszkalających.

Egzamin na kategorię T - jak wygląda?

Na egzamin umawiasz się osobiście we właściwym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Podczas umawiania zaznacz, o jaką kategorię chodzi. Następnie udaj się na miejsce najlepiej ok. 30 minut przed godziną egzaminu. Po przyjściu do WORD podejdź do rejestracji i daj znać, że oczekujesz na egzaminatora - gdy będzie twoja kolej, zostaniesz poproszony o podejście.

Jako pierwszy odbywa się egzamin teoretyczny (32 pytania, w tym 12 dotyczące bezpośrednio kat. T), który wszyscy zdają jednocześnie w jednej sali. Obowiązują surowe zasady - żadnych podpowiedzi i prób sprawdzania informacji. Potem - jeśli wynik będzie pozytywny, o czym dowiesz się od razu - przychodzi pora na część praktyczną. Każda z egzaminowanych danego dnia osób wzywana jest po kolei.

Egzamin praktyczny odbywa się na placu. Trzeba tam wykonać cztery zlecone zadania - dotyczące manewrów i jazdy w ruchu drogowym. Podczas egzaminu wykorzystywane są podzespoły, czyli ciągnik i przyczepa. Jeśli zdasz, egzaminator od razu cię o tym poinformuje i wystawi ci dokument podsumowujący egzamin. Na jego podstawie możesz podjąć dalsze działania, zmierzające do fizycznego wydania prawa jazdy kat. T.

Prawo jazdy kat T - czym można z nim jeździć?

Samo posiadanie kat. T uprawnia do kierowania traktorem oraz pojazdami wolnobieżnymi, motorowerem i czterokołowcem lekkim. To pojazdy, które są zaliczane do kategorii AM. Często pojawia się także pytanie, czy na kat. B można jeździć ciągnikiem z przyczepą (traktorem)?

Tak! Najpopularniejsza kategoria prawa jazdy uprawnia do kierowania naprawdę wieloma pojazdami. Jednak jest pewien kruczek: z kat. B można prowadzić traktor, ale można nim holować tylko przyczepy lekkie.

Skontaktuj się z nami