Kiedy wymienić opony na zimowe?

W naszym kraju nie funkcjonuje prawny nakaz wymiany opon na zimowe. Jednak czynność tą wykonujemy ze względu na bezpieczeństwo – nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy więc powinniśmy założyć zimowe ogumienie?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kiedy warto wymienić opony na zimowe?
- Czym cechują się opony zimowe?
- Dlaczego na zimówkach nie można jeździć latem?
- Czemu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie auta?
Wymiana opon a warunki pogodowe
Każdego roku zimowa aura pojawia się o nieco innej porze. Niekiedy pierwsze przymrozki pojawiają się już w październiku, a innym razem dopiero pod koniec listopada. Nieprzewidywalna pogoda sprawia więc, że nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy trzeba będzie wymienić opony z letnich na zimowe. Dlatego też należy bardzo dokładnie śledzić prognozy pogody i przyglądać się warunkom pogodowym.
Temperatura graniczna
W Polsce przyjęło się jednak, że opony powinniśmy wymienić wtedy, gdy temperatura powietrza będzie utrzymywać się na poziomie poniżej 7 stopni Celsjusza. Jest to temperatura, przy której surowiec z którego wykonane są opony letnie, przestaje spełniać swoją rolę. Tak więc warunkiem wymiany opon jest nie tylko pogoda, ale i właściwości techniczne ogumienia.
Aby jednak nie zostać zaskoczonym nagłą zmianą warunków pogodowych, to o wymianie opon można pomyśleć już z początkiem października. Jest to okres kiedy temperatury w nocy i w ciągu dnia różnią się dość znacznie. Dzięki tej zapobiegawczości nie będziemy musieli obawiać się nagłych spadków temperatur, akurat kiedy musimy udać się gdzieś samochodem.
Czym cechują się opony zimowe?
Opony zimowe są tak skonstruowane, aby zapewnić jak największą przyczepność do podłoża – zwłaszcza do zamarzniętej powierzchni drogi. Dzieje się tak za sprawą odpowiednich mieszanek gumy, z których są wykonane opony. Dzięki temu zachowują one swoją elastyczność, także w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza.
Dodatkowo ich bieżnik jest odpowiednio wyprofilowany i głęboki. To z kolei sprawia, że lepiej zachowują się na ośnieżonych lub mokrych ulicach. A dzięki temu ułatwiają kierowanie i prowadzenie pojazdu. Niestety w takich warunkach opony letnie nie spełniają swojej roli. Dlatego dla bezpieczeństwa, należy wymienić je na zimowe.
Symbole na oponach
Na oponach zimowych pojawia się skrót M+S (Mud+Snow), czyli błoto i śnieg. Sugeruje to, że opony te przystosowane są do jazdy po zaśnieżonych i błotnistych drogach. Niestety nie oznacza to, że mamy do czynienia z faktycznie zimowymi oponami. Symbol ten możemy bowiem spotkać także na oponach całorocznych. I niestety nie daje to gwarancji na to, jak nasze opony zachowają się w trudnych warunkach.
W pełni wiarygodny jest natomiast symbol 3PMSF, który jest potwierdzeniem realnej skuteczności opon podczas jazdy na śniegu. Opony te poddawane są szeregowi testów, potwierdzających ich skuteczność. Warto więc wybierać opony z tym oznaczeniem (i symbolem śnieżynki na tle 3 szczytów górskich). Zyskamy wtedy pewność, że posiadane opony zapewnią nam kontrolę nad pojazdem oraz bezpieczeństwo.
Dlaczego na zimówkach nie można jeździć latem?
Pomimo że w Polsce nie ma zakazu zmiany opon z zimowych na letnie, powinniśmy to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Dlaczego? Otóż opony zimowe są miękkie, co zapewnia im lepszą przyczepność do śniegu. Jednak w przypadku jazdy po asfalcie w ciepłe, letnie dni – ich nadmierna przyczepność powoduje szybkie ścieranie się bieżnika.
W lecie oponami tymi nie pokonamy też bezpiecznie zakrętów, podczas nieco szybszej jazdy (może dojść do utraty przyczepności). To samo może wydarzyć się podczas jazdy zimówkami po mokrej nawierzchni (tzw. akwaplancja). Dodatkowo, jeśli jeździlibyśmy oponami zimowymi latem, musielibyśmy liczyć się z o wiele dłuższą drogą hamowania samochodu (nawet o kilka metrów)!
Dodatkowe zabezpieczenie - ubezpieczenie auta
Wraz z nadchodzącą zimą powinniśmy pomyśleć nie tylko o wymianie opon z letnich na zimowe, ale także sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie ubezpieczenie pojazdu. Ci, którzy nie posiadają autocasco, powinni się w nie zaopatrzyć. Dzięki polisie ubezpieczyciel sfinansuje szkody, jakie zostały wyrządzone na naszym aucie. Pamiętajmy jednak, że jeśli uszkodzimy pojazd, nie mając opon zimowych, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów jego naprawy!
Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie polisy AC. W przypadku OC, jej zakres ustala państwo. A skoro opony zimowe nie są w kraju obowiązkowe, ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty świadczenia. Przy okazji pamiętajmy także o pakiecie assistance, który w zimie może okazać się bardzo pomocny. Gwarantuje on holowanie, naprawę auta czy samochód zastępczy. Przygotujmy się więc do zimy kompleksowo.
Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK