Najczęstsze przyczyny kontuzji i przeciążeń w bieganiu

źródło: Unsplash.com

Moda na bieganie na dobre zagościła w Polsce. Jogging poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Zmniejsza stres, wpływa pozytywnie na kondycję serca, a nawet pomaga złagodzić objawy depresji. Większość biegaczy to jednak amatorzy, którzy np. pomijając rozgrzewkę narażają się na różnego rodzaju przeciążenia. Zobacz zatem jakie są na jakie kontuzję są najczęściej narażeni biegacze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy i jak ich unikać?
  2. Czym jest złamanie zmęczeniowe?
  3. Jakie wybrać ubezpieczenie dla biegacza?

Najczęstsze kontuzje biegaczy i jak ich unikać

Ból piszczeli – shin splints

Ból piszczeli związany jest najczęściej zbyt szybkim zwiększeniem obciążenia, np. kilometrażu lub liczy podbiegów i zbiegów podczas treningu. Kontuzja ta może być też wynikiem zbytniego zadzierania stopy podczas biegu. Ponadto do przyczyn tej dolegliwości zaliczyć można: niewłaściwie dopasowane obuwie, bieg po twardym podłożu, zablokowanie stawu skokowego lub jego mniejsza ruchomość. Problemów związanych z bólem piszczeli można nabawić się także z powodu osłabienia mięśni stóp.

Shin splints najczęściej daje o sobie znać rano lub podczas rozpoczęcia biegu. Odczuwa się go jako kłucie albo ciągnięcie. Ból piszczeli mija najczęściej podczas treningu i powraca po jego zakończeniu. W ostrych stanach może nawet uniemożliwić chodzenie po bieganiu.

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego – ITBS

Przyczyny zespołu pasma biodrowo-piszczelowego związane są z osłabieniem mięśni, które odwodzą udo, asymetrycznym ustawieniem miednicy, blokadą stawów krzyżowo-biodrowych, skróceniem mięśnia biodorowo-lędźwiowego, brakiem równowagi mięśniowej, przeciążenie wynikające ze zbyt intensywnym treningiem, brakiem regeneracji oraz nierozciągnięte mięśnie.

Kontuzja ta charakteryzuje się bólem w okolicy bocznej kolana oraz pod rzepką, pojawiającym się stopniowo, najczęściej po zakończeniu biegania. Aby złagodzić ból pasma biodrowo-piszczelowego najlepiej rozciągnąć mięśnie zginaczy biodra oraz wzmocnić rotatory zewnętrzne stawu biodrowego i mięsień czworogłowy uda.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Przeciążenie należy do najczęstszych przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa. Dolegliwość ta dotyka najczęściej kobiety i osoby, których stopa podczas biegania przetacza się do wewnątrz – tzw. pronatorzy.

Do najczęstszych objawów zapalenia ścięgna Achillesa należy poranna sztywność. Problem ten daje o sobie znać zazwyczaj przy rozpoczęciu biegania. Zdarza się także, że ból ścięgna występuje raz na kilka treningów i ustępuje zaraz po jego zakończeniu. Dyskomfort pojawia się w momencie zbiegów, podbiegów, skipów lub wieloskoków.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

Ból pięty tego rodzaju najczęściej występuje u biegaczy, którzy posiadają zbyt napięte mięśnie łydki, mięśnie, które odpowiadają za zginanie się kolana lub prostownika grzbietu. Ponadto warto wiedzieć, że osoby posiadając stopę wydrążoną, mało elastyczne ścięgno Achillesa oraz pronatorzy są naturalnie predysponowani do tej dolegliwości.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy objawia się przede wszystkim bólem podczas stawiania pierwszych kroków zaraz po wstaniu z łóżka. Ból ten zmniejsza się i zazwyczaj całkowicie ustępuje po kilku minutach biegania. Nie mniej jednak w sytuacji pogłębiania się zapalenia ból zazwyczaj powraca podczas lub po treningu i utrzymuje się nawet do kilku godzin. Przy dużym uszkodzeniu dolegliwość ta pojawia się nawet w trakcie zwykłego poruszania się, szczególnie zaraz po wstaniu.

Złamania zmęczeniowe

Złamania zmęczeniowe, nazywane są także złamaniami przeciążeniowymi, nie są wynikiem nagłych urazów. Ich przyczyną są mikrourazy kości połączone z nadmiernym obciążeniem mięśni i więzadeł. Na złamania tego rodzaju szczególnie narażeni są biegacze, którzy nie posiadają dopasowanego do swoich możliwości programu treningowego oraz osoby uprawiające biegi na długich dystansach.

Ubezpieczenie dla biegacza

Warto wiedzieć, że obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy dedykowane sportowcom – zarówno zawodowym, jak i amatorom. Przy wyborze ubezpieczenia dedykowanego biegaczom warto dokonać szczegółowego porównania oferty i sprawdzić, na jaki zakres ochrony możemy liczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej w ramach tego typu polisy zapewniają zwrot kosztów:

  • leczenia (zabiegi i konsultacje) skutków urazów i wypadków odniesionych podczas uprawiania sportu,
  • rezygnacji ze startu w imprezie biegowej.

Jeżeli posiadamy już ubezpieczenie na życie, to możemy rozszerzyć ochronę, nabywając polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Posiadając takie ubezpieczenie, można liczyć, że odszkodowanie zostanie wypłacone wówczas, gdy w następstwie nieszczęśliwego wypadku doznamy uszczerbku na zdrowiu. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie NNW jest ubezpieczeniem samodzielnym, co oznacza, że nie musimy nabywać ubezpieczenia na życie, aby móc je zakupić.

Możemy także zabezpieczyć się na wypadek wyrządzenia krzywdy innemu biegaczowi i przemyśleć także zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). W takim przypadku koszty leczenia pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, a ty zostaniesz zwolniony z odpowiedzialności finansowej.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami