Ile kosztuje morfologia krwi?

freepik.com

Powszechnie stosowaną metodą wykrywania dolegliwości zdrowotnych są badania profilaktyczne. Najważniejszym z nich jest oczywiście badanie krwi, dzięki któremu możemy diagnozować przeróżne choroby. Sprawdźmy więc, ile kosztuje morfologia krwi i w jaki sposób możemy sfinansować to cenne badanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest morfologia krwi?

W ogólnym ujęciu jest to ilościowe i jakościowe badanie krwi obwodowej, pobranej z żyły łokciowej. Opiera się ono na ocenie elementów morfotycznych krwi, czyli krwinek białych, czerwonych oraz płytek krwi. Badanie służy do wczesnego wykrywania infekcji oraz schorzeń, które nie dają jeszcze objawów. Dotyczy to także poważnych chorób, jakimi są na przykład nowotwory.

Jakakolwiek zmiany w ilości poszczególnych składników krwi (wykraczające poza przyjęte normy) czy też ich struktury (wyglądu), świadczą o stanie chorobowym w organizmie. Wynik badania jest więc kluczowy do postawienia prawidłowej diagnozy. Dodatkowo niesie ze sobą informacje, jakie inne badania powinniśmy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć jakąś dolegliwość.

Wskazania do wykonania morfologii

Morfologia krwi jest badaniem, które powinniśmy wykonywać profilaktycznie co najmniej raz do roku. Nawet jeśli nie chorujemy. To dzięki temu badaniu możemy wykryć (na wczesnym etapie) rozwijające się choroby. Wskazaniem do wykonania morfologii jest także infekcja, choroby immunologiczne, anemia czy nowotwory. Na badanie udajmy się także wtedy, gdy jesteśmy przewlekle zmęczeni lub osłabieni (a dolegliwości te nie mijają z czasem).

Ile kosztuje morfologia krwi?

Jeśli na morfologie skieruje nas lekarz pierwszego kontaktu, badanie zostanie wykonane bezpłatnie w ramach ubezpieczenia NFZ (oczywiście pod warunkiem, że jesteśmy zatrudnieni lub zarejestrowani w urzędzie pracy, czyli odprowadzamy składki zdrowotne). Jeśli jednak z jakiegoś powodu lekarz nie chce nas skierować na bezpłatne badanie, możemy wykonać je we własnym zakresie w laboratorium diagnostycznym lub w ramach prywatnej polisy zdrowotnej.

Za prywatne badanie zapłacimy niewiele, bowiem pomiędzy 9 a 15 zł – za morfologię z rozmazem krwi. Oczywiście badanie możemy (a nawet powinniśmy) poszerzyć o dodatkowe parametry, które jeszcze lepiej określą stan naszego zdrowia. Może to być na przykład zbadanie OB, poziomu żelaza, glukozy czy też cholesterolu. Prywatnie, za każde z tych badań, musimy zapłacić około 5-15 zł.

Morfologia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

Aby jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć swój dostęp do usług medycznych, możemy wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Na krok ten decyduje się coraz więcej osób, zniechęconych długim czasem oczekiwania na lekarzy specjalistów, na specjalistyczne badania (tomografię czy rezonans magnetyczny) czy koniecznością „proszenia się” lekarzy o zlecenie badań.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma ogromną zaletę – jeśli potrzebujemy pomocy lekarza specjalisty, poczekamy na nią maksymalnie kilka dni. Do tego możemy skorzystać z pakietu innych usług, takich jak badania krwi, moczu, RTG (także TK i RM), ginekologiczne, EKG, szczepienia czy rehabilitacja i zabiegi chirurgiczne. Wszystko to możemy zyskać już w podstawowych wariantach polis, w kwocie nawet około 30 zł miesięcznie.

Czy warto sięgnąć po polisę zdrowotną?

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Przede wszystkim prywatna polisa zdrowotna gwarantuje nam szybki dostęp do lekarzy specjalistów i badań laboratoryjnych. Dotyczy to także tych badań, które może zlecić wyłącznie lekarz specjalista. Jeśli więc zależy nam na czasie i nie chcemy wydawać pieniędzy na prywatną służbę zdrowia, prywatne ubezpieczenie jest idealnym rozwiązaniem. I tańszym.

Pamiętajmy też, że dobrowolne ubezpieczenie oferuje możliwość wykonania morfologii dowolną ilość razy w roku (czyli na badania te nie ma limitu). Często dotyczy to także badań biochemicznych krwi. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej kontrolować stan naszego zdrowia. Co więcej, możemy wybrać taki pakiet medyczny, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Zyskamy wtedy gwarancję opieki medycznej na najlepszym poziomie oraz regularną kontrolę stanu zdrowia.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami