Parujące szyby w aucie - jak szybko odparować szyby w samochodzie?

Parujące szyby w samochodzie to niewielki, ale drażniący problem. Nikt nie chce czekać, aż szyby same odparują, zwłaszcza gdy liczy się czas. Jak szybko odparować szyby w samochodzie i co zrobić, żeby już nie parowały? Poznaj skuteczne metody na zaparowane szyby!

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego parują szyby w samochodzie?

Parujące szyby są przede wszystkim związane z wilgocią i różnicą temperatur. Jeśli we wnętrzu auta panuje duża wilgoć, to woda zacznie się osadzać na szybach. Podczas jazdy prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji. Kierowca musi mieć pełną widoczność.

Parowanie szyb w aucie może być spowodowane:

  • niesprawnymi nawiewami - wtedy wentylator działa prawidłowo i nie pobiera powietrza z zewnątrz, nie ma więc cyrkulacji powietrza,
  • zapchanym filtrem kabinowym - może się w nim gromadzić wilgoć,
  • starymi uszczelkami - gdy woda dostaje się do środka, tapicerka moknie, a potem dochodzi do odparowywania wilgoci - na szyby,
  • brudnymi szybami - powierzchnia szyb staje się porowata, więc łatwiej osadza się na niej wilgoć,
  • niesprawną klimatyzacją - dlatego raz na jakiś czas warto ją włączyć nawet zimą, aby sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo,
  • usterką nagrzewnicy - płyn chłodzący przenika przez klimatyzację, a następnie osadza się na szybie tłustą plamą (w tym przypadku trzeba zobaczyć, czy nie ubywa płynu chłodniczego).

Z parowaniem szyb można sobie poradzić eliminując powyższe problemy. O ile wyczyszczenie szyb jest proste, o tyle naprawa usterek może być już kosztowna. Zanim udasz się do mechanika sprawdź, czy za gromadzenie wilgoci nie odpowiada po prostu nanoszona do środka woda (np. na butach) albo dawno niewyczyszczona od środka szyba. Podczas czyszczenia auta zawsze pamięta się o lakierze czy dokładnym odkurzaniu, ale często zapomina się o umyciu szyb od środka.

Jak szybko odparować szyby w samochodzie?

Najprostszym sposobem jest ustawienie nawiewu w odpowiedni sposób, czyli bezpośrednio na szyby. Najlepiej, jeśli będzie to zimny nawiew (klimatyzacja). Można też wykorzystać ciepłe powietrze, ale musisz zapewnić sprawne odparowywanie wilgoci poza auto (czyli otworzyć okno, co zimą jest mało komfortowe).

Jeśli szyby zaczną ci parować na parkingu jeszcze przed wyruszeniem, możesz ustawić prawidłowo nawiew, otworzyć drzwi i chwilę odczekać, aż wilgoć całkowicie zniknie. Gdy zaczniesz tracić widoczność w trakcie jazdy, przede wszystkim nie panikuj, tylko zwolnij i ustaw albo klimatyzację, albo ciepły nawiew (tu konieczne będzie uchylenie okna). Po chwili wilgoć zniknie z szyb.

Zaparowane szyby w aucie - jaki nawiew ustawić?

Każdy nowy samochód posiada klimatyzację. Gdy szyby zaczną parować, po prostu ją włącz i ustaw nawiew tylko na szyby (przednią i tylną). Wystarczy kilka minut, aby para całkowicie znikła. Jeśli masz stare auto bez klimatyzacji, ustaw ciepły nawiew na przednią i tylną szybę oraz uchyl jedno okno. Wilgoć zacznie odparowywać i uciekać przez szczelinę. Jeżeli już naprawdę musisz przetrzeć szybę mechanicznie, zrób to specjalną ścierką z naturalnej irchy. Taka gąbka nie niszczy szyb i chłonie wilgoć.

Jak zapobiegać parującym szybom w aucie?

Przed wejściem do auta otrzep buty ze śniegu. Jeśli masz materiałowe dywaniki, wymień je na gumowe, ponieważ materiał wchłania dużo wilgoci - a przy podgrzaniu powietrza w aucie będzie ją oddawać. Raz na jakiś czas porządnie wyczyść i wywietrz auto. Szyby od wewnątrz myj specjalnym płynem do mycia szyb - znajdziesz go na każdej stacji benzynowej, a nawet w dużych marketach. Po myciu przetrzyj je ręcznikiem materiałowym i środkiem przeciwko parowaniu szyb.

Pamiętaj, żeby nigdy nie przecierać zaparowanych szyb ręką albo kawałkiem materiału, który “akurat masz pod ręką”. Gąbki do pracujących szyb w aucie wykonane są ze specjalnego materiału, który nie niszczy szyb i nie zostawia smug ani brudu. Z kolei przetarcie ręką szyby pomoże na chwilę, ale powstała smuga będzie ci zasłaniać widok w trakcie jazdy. Może się to wydawać przesadą, ale jako kierowca musisz mieć doskonałą widoczność w każdym punkcie.

Jak kompleksowo dbać o szyby w samochodzie?

Regularnie czyść cały samochód, zwracając uwagę na szyby. Do dbania o nie będziesz potrzebować specjalnych środków, w tym m.in. antypary - sprayu, który zapobiega parowaniu szyb w trakcie jazdy. Podczas przygotowywania samochodu do jazdy zimą używaj specjalnej skrobaczki, aby nie porysować powierzchni szkła.

Podczas obowiązkowego przeglądu samochodu raz do roku poproś mechanika o zwrócenie uwagi na stan uszczelek i klimatyzacji. Być może trzeba będzie wymienić uszczelki albo naprawić nawiew, ale lepiej dowiedzieć się o tym wcześniej niż na autostradzie, gdy zaczną ci pracować szyby podczas deszczu. Aby twój samochód był ubezpieczony kompleksowo od wszystkich zdarzeń, wykup dodatkowo ubezpieczenie szyb samochodowych.

Na desce rozdzielczej możesz umieścić mały woreczek z solą i ryżem. To domowy sposób na wchłanianie nadmiaru wilgoci. Niektórzy w woreczki wsypują też koci żwirek.

Skontaktuj się z nami