Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla osób z Ukrainy

źródło: Unsplash.com

Ubezpieczenie zdrowotne to podstawa, aby obcokrajowiec mógł podjąć pracę zarobkową w Polsce. Nie wynika to tylko z kwestii regulowanych prawnie, ale przede wszystkim z kwestii praktycznych. Chociaż nikomu nie życzymy źle, musimy mieć świadomość, że nie jesteśmy niezniszczalni, a nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy nieszczęśliwy wypadek mogą przydarzyć się każdemu z nas. To właśnie z tego powodu konieczne jest posiadanie polisy zdrowotnej, gdyż nigdy nie możemy przewidzieć, kiedy wydarzy nam się coś złego, a w myśl ludowego porzekadła lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dzisiaj przyjrzymy się kwestii prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego dla emigrantów z Ukrainy. Czy prywatna polisa to dobry wybór? O czym musimy pamiętać, jeśli się na nią zdecydujemy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowców od strony formalnej?
  2. Czy cudzoziemcom przysługuje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?
  3. Dlaczego obywatele Ukrainy powinni nabyć prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne na terenie Polski a obcokrajowcy. Jak to wygląda ze strony formalnej?

Ubezpieczenie zdrowotne to jedna z najważniejszych rzeczy, o jaką musi zadbać każdy obcokrajowiec, który planuje dłuższy pobyt na terenie Polski. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze ubezpieczenie zdrowotne jest niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Dzięki niemu możemy choćby pójść do lekarza rodzinnego lub na rutynowe badania, nie narażając się przy okazji na rozległy rachunek. Dodatkowo nie musimy bać się o bankructwo czy kompletne zrujnowanie ciężko wypracowanego budżetu domowego na terytorium Polski, jeśli przydarzy nam się nieszczęśliwy wypadek. Koszty hospitalizacji, specjalistycznych zabiegów czy operacji potrafią być wręcz ogromne, warto jest więc pomyśleć o tym wcześniej, by jednym incydentem nie wpędzić się w poważne finansowe kłopoty. Dotyczy to oczywiście każdego z nas, jednak kwestia stabilności finansowej jest szczególnie istotna dla tych osób, które dopiero próbują ułożyć sobie życie w obcym dla siebie kraju.

Ubezpieczenie zdrowotne jest istotne także z innego powodu, mianowicie – jest ono podstawą prawną do podjęcia pracy w Polsce. Oznacza to, że wykonywanie obowiązków zawodowych będzie niemożliwe, jeśli nie dopełnimy tej formalności i się nie ubezpieczymy. Oczywiście fakt, że polisa zdrowotna jest obowiązkowa, nie odejmuje nic z jej znaczenia praktycznego, musimy mieć jednak świadomość, że jest to po prostu wymóg. Ubezpieczenie zdrowotne musi mieć każdy, kto przebywa i pracuje na terenie Polski, niezależnie od tego, jakim obywatelstwem się posługuje.

30 000 euro – jest to minimalna suma ubezpieczenia zdrowotnego wymagana przez ustawodawcę do tego, żeby cudzoziemiec mógł przebywać na terenie naszego kraju i starać się o podjęcie tutaj pracy. Jeśli komuś po przeczytaniu tej kwoty przeszedł nieprzyjemny dreszcz po ciele, to od razu uspokajamy – nie musimy tyle wydać na prywatne ubezpieczenie zdrowotne! Kwota ubezpieczenia określa tylko, do jakiej sumy będzie refundowana nasza hospitalizacja czy ogólnie cały proces leczenia, sama składka jest natomiast zdecydowanie niższa.

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy przysługuje również cudzoziemcom?

Czy prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce przysługuje także obywatelom innych krajów, jak choćby Ukrainy? Zasadniczo tak, jednak ta kwestia jest nieco bardziej skomplikowana. Z racji faktu, że Ukraina nie jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, by obywatelowi Ukrainy przysługiwało ubezpieczenie zdrowotne, konieczne jest posiadanie przez niego odpowiednich dokumentów. Które z nich trzeba przedstawić, by zyskać prawo do korzystania z usług NFZ w taki sam sposób, jak polski obywatel? Są to:

  • wiza pracownicza;
  • czasowe zezwolenie na pobyt w Polsce;
  • stałe zezwolenie na pobyt w Polsce;
  • dokument zaświadczający o rezydenturze na terenie Unii Europejskiej.

Jeśli obywatel Ukrainy, który przebywa na terytorium Polski, może wykazać przynajmniej jeden z tych dokumentów, podlega takim samym prawom ubezpieczeniowym jak osoba z polskim obywatelstwem. Warto nadmienić tutaj również o tym, że obcokrajowcom także przysługuje prawo ubezpieczania członków rodziny na konto swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli więc obywatel z Ukrainy przenosi się do Polski w celu podjęcia tutaj pracy, jego dzieci podlegają wybranemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obywateli Ukrainy – dlaczego warto?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to opcja, która idealnie uzupełnia się z ubezpieczeniem państwowym. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza obywatele bez polskiego obywatelstwa, gdyż prywatny ubezpieczyciel nie podlega aż tak bardzo kaprysom ustawodawców. Prawo odnośnie pobytu cudzoziemców na terenie Polski nie jest wykute w kamieniu i niestety może się zmienić, jeśli zapragnie tego rząd. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli wiążemy swoją przyszłość i karierę z pobytem w Polsce.

Dodatkowo prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest w stanie zagwarantować nam dostęp do lekarzy różnych specjalizacji oraz specjalistycznych zabiegów, na które czasami musimy czekać miesiącami, jeśli w tym celu planujemy skorzystać z państwowego programu zdrowotnego. To dodatkowa zaleta, która dotyczy zarówno obywateli z polskim, jak i zagranicznym paszportem.

Autor:
Zespół redakcyjny UNILINK

Skontaktuj się z nami