Ubezpieczenie na życie dla seniorów – czy warto?

Ubezpieczenie na życie to podstawowy produkt ubezpieczeniowy, na który decyduje się wiele osób. Nie da się jednak ukryć, że zdecydowana większość ofert od towarzystw ubezpieczeniowych jest kierowana do określonej grupy odbiorców, którą wyznacza granica wieku. Czy to jednak oznacza, że emeryci nie mogą w ten sposób zabezpieczyć swojego życia i zdrowia? Wprost przeciwnie – na rynku pojawia się coraz więcej propozycji skierowanych właśnie do seniorów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jaką grupę wiekową obejmuje ubezpieczenie dla seniora?
  2. Dla kogo jest skierowana polisa dla seniora?
  3. Na co może liczyć senior w ramach ochrony?
  4. Jak zakupić polisę dla seniora?

Starzenie się społeczeństwa w Polsce

Przeciętnie żyjemy coraz dłużej – pod koniec 2017 roku na 100 młodych osób (mowa tutaj o dzieciach w wieku do 14 lat) przypadało 112 seniorów. Jak wynika z prognozowanych danych, współczynnik ten będzie się z biegiem czasu zwiększał*. Oznacza to, że w kolejnych latach osób po 60. roku życia będzie coraz więcej, w związku z czym znacząco zwiększy się zapotrzebowanie na usługi ubezpieczeniowe również w tej grupie wiekowej.

Jeszcze do niedawna senior nie miał zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o polisy na życie. Znaczna część osób decydowała się po prostu na przedłużenie ubezpieczenia indywidualnego, które do pewnego czasu zapewniał pracodawca. Później, po przejściu na emeryturę, taką ochronę można kontynuować, jednak składki za taką polisę są zdecydowanie większe. Dlatego bardziej optymalnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie skierowane głównie dla osób starszych – takich między 55. a nawet 85. rokiem życia.

Dla kogo jest skierowana polisa dla seniora?

Ubezpieczenie na życie dla seniora jest z reguły skierowane dla osób, które osiągnęły określony wiek – zazwyczaj jest to 65 lat. Można z niego skorzystać zarówno w przypadku, kiedy w momencie zakończenia pracy zawodowej przestajemy być objęci ubezpieczeniem grupowym proponowanym przez pracodawcę, jak i wówczas, gdy mieliśmy dłuższą przerwę od polisy i chcemy zyskać podstawową ochronę.

Ubezpieczenia na życie dla starszej osoby to znakomite rozwiązanie dla każdego emeryta – w ten sposób może wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań, bez konieczności szczegółowego negocjowania warunków. Oczywiście w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego można spotkać się z ograniczeniem w postaci dolnej granicy wiekowej, do której można zawrzeć umowę. Zazwyczaj o wykupienie polisy należy się postarać przed ukończeniem 80 lat, choć niektórzy ubezpieczyciele dostosowują swoje warunki również dla osób do nawet 85 lat.

Ubezpieczenie na życie dla seniora to bardziej opłacalna forma ochrony, ponieważ zapłacimy za nią znacznie mniej niż za ubezpieczenie kontynuowane po rezygnacji z pracy oraz po przejściu na emeryturę.

Ubezpieczenie na życie dla osoby starszej – na jaką ochronę można liczyć?

Z ubezpieczenia dla seniora są wykluczone powszechne świadczenia, które nie są przydatne w tej konkretnej grupie wiekowej. Mowa chociażby o świadczeniu z tytułu narodzin dziecka bądź w ramach rekompensaty za pobyt pociechy w szpitalu. Niemniej możemy znaleźć oferty, gdzie nie zabraknie świadczenia z tytułu narodzin wnuka, co stanowi poniekąd seniorski odpowiednik tak popularnego wariantu.

Standardowe ubezpieczenie dla osoby starszej zapewnia ochronę przede wszystkim na wypadek śmierci ubezpieczonego – rodzina może wówczas liczyć na odszkodowanie, które przyda się m.in. do pokrycia kosztów związanych z organizacją pogrzebu. Oczywiście polisę można rozszerzyć o bardzo korzystne elementy, takie jak assistance medyczny, który może obejmować m.in.:

  • konsultacje lekarskie;
  • doraźną pomoc profesjonalnej pielęgniarki;
  • dowiezienie leków do pacjenta;
  • dostarczenie niezbędnego sprzętu do rehabilitacji;
  • dostarczenie urządzenia do monitorowania funkcji życiowych;
  • wezwanie szybkiej pomocy w razie potrzeby.

Na popularność ubezpieczeń dla seniorów znacząco wpływa fakt, że wśród najstarszej grupy wiekowej można zaobserwować największą świadomość przydatności takich usług. Podeszły wiek, który nierzadko wiąże się z poważnymi chorobami, a także dotychczasowe doświadczenia z ubezpieczeniem w ramach zakładu pracy sprawiają, że osoba pozostająca na emeryturze doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest posiadanie odpowiedniej polisy.

Jak wykupić polisę dla seniora?

Ponieważ przy wyborze najlepiej dopasowanego ubezpieczenia na życie istotny jest kontakt bezpośredni, warto skorzystać z porady profesjonalnych doradców współpracujących z naszą multiagencją. Nasi wykwalifikowani agenci porównają dla Ciebie oferty od wiodących na polskim rynku towarzystw ubezpieczeniowych, co pozwoli w błyskawicznym czasie zdecydować się na najkorzystniejszą propozycję. Służymy także pomocą podczas wypełniania niezbędnych formalności, tak byś jak najszybciej mógł cieszyć się obowiązującym ubezpieczeniem.

*Na podstawie dokumentu Sytuacja demograficzna osób starszych i konsekwencje starzenia się ludności Polski w świetle prognozy na lata 2014-2050 opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Autor artykułu:
Leszek Osiewacz
Dyrektor ds. Sprzedaży Produktów Życiowych i Zdrowotnych Unilink

Skontaktuj się z nami