Ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty - czy takie ubezpieczenie pracownika się opłaca?

źródło: freepik.com

Pracownicy oświaty obarczeni są podwójnym ryzykiem. Odpowiadają nie tylko za siebie, ale też za dzieci, które podczas pobytu w szkole czy na wycieczce szkolnej znajdują się pod ich opieką. Z tego powodu każdy pracownik oświaty powinien rozważyć kupno ubezpieczenia NNW połączonego z OC. Dzięki temu można ochronić się finansowo na wypadek uszczerbku na zdrowiu i na wypadek roszczeń rodziców, których dziecko dozna urazu pod twoją opieką. Czy finalnie kupno NNW dla pracowników oświaty jest opłacalne? Czy zawsze można je połączyć z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co obejmuje ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty?
  2. Czy można połączyć NNW z OC pracownika?
  3. Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty?
  4. Czy warto kupować ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty?

Co obejmuje ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty?

NNW dla pracowników oświaty w podstawowym zakresie gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Może być to np. złamana ręka. Daje także możliwość ubiegania się o świadczenie, jeśli poważnie zachorujesz i w wyniku tej choroby konieczny będzie pobyt w szpitalu. W przypadku twojej śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku pieniądze z odszkodowania otrzyma twoja rodzina. Będzie się to jednak wiązać z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, czyli złożeniem wniosku o wypłatę świadczenia z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej. Do takiego wniosku należy dołączyć kopię aktu zgonu.

Należy pamiętać, że wypłata odszkodowania z tytułu opłacenia składek za ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty obarczona jest konkretnymi warunkami. Po pierwsze zdarzenie, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub zgonu, musi mieć nagły i niespodziewany charakter. Po drugie nie może być umyślnym działaniem osoby ubezpieczonej. Towarzystwa ubezpieczeniowe za każdym razem dokładnie analizują każdy przypadek przed wypłatą świadczeń - nie inaczej jest w przypadku pracowników oświaty.

Czy można połączyć NNW z OC pracownika?

Jak najbardziej! Takie oferty są bardzo popularne wśród pracowników oświaty. Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem nauczania początkowego czy pracujesz z dorastającą młodzieżą, bierzesz odpowiedzialność za grupę osób, którym w każdym momencie może się coś stać. Duże szanse są na to zwłaszcza podczas wycieczek szkolnych czy na przerwie na korytarzu, gdzie dzieci biegają i się bawią. Nauczyciel, który ma się nimi opiekować, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez rodziców z tytułu niewłaściwego nadzoru - jeśli dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia, w którym dziecko poniesie szkody osobowe oraz szkody materialne (w mieniu).

W takich sytuacjach bardzo pomocne jest właśnie ubezpieczenie OC pracownika oświaty. Wtedy roszczenia rodziców są zaspokajane ze środków ubezpieczyciela. Dzięki temu nauczyciele mniej stresują się opieką nad dziećmi, co samo w sobie jest trudnym zadaniem. Ponadto nie każdą sytuację da się przewidzieć, a łatwo zostać oskarżonym o niewłaściwy nadzór nad niepełnoletnimi.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty?

Ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty można znaleźć w cenie 50 - 230 zł rocznie. Im większy zakres ochrony, tym wyższa składka. Połączenie NNW z ubezpieczeniem OC także zwiększa cenę polisy. W skali roku jest to niewielki wydatek, a nauczyciel nie martwi się o to, że nie będzie w stanie zaspokoić ewentualnych roszczeń rodziców czy o to, że nie będzie miał środków na czas niezdolności do pracy (powinno je zapewnić odpowiednio wysokie odszkodowanie).

Cenę za ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty można zmniejszyć, jeśli przystąpisz do grupowej polisy oferowanej przez pracodawcę. Oferty wyszukiwane indywidualnie zawsze będą nieco droższe. Z drugiej strony dają ci możliwość dopasowania ubezpieczenia dokładnie do swoich potrzeb.

Czy warto kupować ubezpieczenie NNW dla pracowników oświaty?

Tak. Ochrona ubezpieczeniowa gwarantuje wtedy wypłatę odszkodowania za uszczerbek za zdrowiu czy - w najgorszym przypadku - zgon ubezpieczonego. W obu tych sytuacjach można otrzymać środki, które albo pomogą ci finansowo stanąć na nogi w okresie niezdolności do pracy, albo pomogą twojej rodzinie, gdy ciebie już zabraknie. O takich sytuacjach należy myśleć wcześniej, zwłaszcza gdy jest się jedynym żywicielem rodziny.

Bardzo opłacalne jest wykupienie NNW wraz z OC dla pracowników oświaty. Cena takie ubezpieczenia nie jest wysoka, a spokój ducha nauczyciela jest tego wart. Tylko pracownicy oświaty zdają sobie sprawę, jak trudna jest opieka nad kilkoma-kilkunastoma uczniami jednocześnie - właściwe dopilnowanie bezpieczeństwa ich wszystkich czasem bywa wręcz niemożliwe. Dlatego ubezpieczenie NNW połączone z OC jest bardzo polecane dla pracowników oświaty.

Skontaktuj się z nami