Ubezpieczenie opon - czym jest i czy warto je kupić?

Przebite opony? Rozwiązaniem może być ubezpieczenie opon, czyli specjalna polisa, która ma zastosowanie właśnie w takich sytuacjach. Jeśli posiadasz ubezpieczenie opon, możesz liczyć na ich wymianę lub naprawę na miejscu zdarzenia. W razie braku możliwości pomocy doraźnej auto zostanie odholowane do najbliższego warsztatu, gdzie problemem zajmą się specjaliści. Ile kosztuje ubezpieczenie opon, jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela i czy warto kupić taką polisę? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa ubezpieczenie opon?
  2. Ile kosztuje ubezpieczenie opon?
  3. Kiedy ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia opon?
  4. Jak dbać o opony?
  5. Czy warto kupować ubezpieczenie opon?

Jak działa ubezpieczenie opon?

Jeśli jedziesz na ważne spotkanie i przebijesz oponę na jezdni, to z pewnością przyda ci się szybka pomoc - a taką zapewnia ubezpieczenie opon. Jak działa polisa w przypadku ubezpieczenia opon.

Ubezpieczenie opon to polisa, która może zostać zawarta w standardowym AC, pakiecie assistance lub zostać wykupiona osobno. Zapewnia pomoc w kilku sytuacjach związanych z uszkodzeniem opon. W ramach tego ubezpieczenia można liczyć na:

  • wymianę koła z przebitą oponą na miejscu zdarzenia,
  • lub doraźną naprawę,
  • a także transport samochodu do warsztatu wulkanizacyjnego (jeżeli nie można zmienić koła na miejscu).

Osobne ubezpieczenie opon można wykupić na rok. W zależności od oferty firma ubezpieczeniowa może pokryć koszt całkowity lub częściowy wymiany opony. W większości przypadków wymagane jest posiadanie własnego zestawu naprawczego oraz koła zapasowego w aucie.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

To jedno z najtańszych ubezpieczeń. Ceny oscylują w granicach 8-10 zł za jedną oponę za rok. W związku z tym roczny koszt ubezpieczenia opon wynosi do 40 zł. Można znaleźć oferty osobnej polisy na opony za 24 zł za rok, a nawet propozycję darmowego assistance do zwykłego ubezpieczenia OC.

Kiedy ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia opon?

Tak jak każda polisa, tak i ubezpieczenie opon posiada tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dlatego zanim zdecydujesz się na kupno ubezpieczenia opon sprawdź, jaka jest maksymalna suma ubezpieczenia. Koszt holowania samochodu do najbliższego warsztatu może wynieść do 500 zł, w związku z tym należy zadbać o to, aby polisa mogła go pokryć. Do tego należy zwrócić uwagę na limity dotyczące konkretnych usług.

Do jakiej kwoty ubezpieczyciel może sfinansować naprawę lub wymianę opon na miejscu zdarzenia? Ile zdarzeń jest objętych ochroną i jak dany ubezpieczyciel interpretuje zniszczenie opon? Ważne jest także to, w jakich okolicznościach można wezwać pomoc na koszt firmy ubezpieczeniowej. Część TU zapłaci np. za uszkodzenie opony tylko wtedy, gdy będzie to wynikiem wjechania w dziurę w jezdni. Większość ubezpieczycieli obejmuje ochroną opony tylko na terenie Polski.

Jak dbać o opony?

Jeśli okaże się, że na uszkodzenie opony miał wpływ jej zły stan, ubezpieczyciel weźmie to pod uwagę. Dlatego należy pamiętać, aby mimo braku nakazu wymiany opon zawsze zmieniać opony co sezon albo wybrać opony całoroczne. Pod względem bezpieczeństwa wymiana opon na letnie i zimowe jest najlepsza - inna mieszanka gumowa oraz bieżnik sprawiają, że mamy lepszą przyczepność w konkretnych warunkach pogodowych.

Na bieżnik warto zwracać uwagę, bo jazda na łysych oponach jest nie tylko niebezpieczna, ale też grozi mandatem. Po wymianie opon zapasowe ogumienie należy przechowywać w odpowiednich warunkach.

Czy warto kupować ubezpieczenie opon?

Jak najbardziej! Ubezpieczenie opon jest tanie, a często wręcz darmowe jako dodatek do AC, assistance czy OC. Bywa i tak, że podczas kupowania nowych opon od razu otrzymujemy na nie osobne ubezpieczenie. Koszty związane z taką polisą będą więc niewielkie lub żadne, tymczasem w razie zdarzenia drogowego profesjonalna pomoc zaoszczędzi nam mnóstwo stresu i nerwów.

Nie każdy wie jak wymienić oponę albo nie ma możliwości, by zrobić to samodzielnie (mimo posiadanego sprzętu). Ponadto wymiana opony przez fachowców gwarantuje dalsze bezpieczeństwo jazdy. Jeśli na miejscu zdarzenia specjaliści wymienią zniszczoną oponę na zapasową, pamiętaj, że należy z niej korzystać najkrócej jak to możliwe. Koło dojazdowe ma mniejszą średnicę niż standardowe koła, a to negatywnie wpływa na systemy przeciwpoślizgowe samochodu. Opony zapasowe zostały stworzone tylko po to, aby korzystać z nich w sytuacjach awaryjnych - warto o tym pamiętać.

Skontaktuj się z nami