Wizyta u dentysty - czy dostanę zwrot z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Wielu z nas unika spotkania z dentystą do czasu, aż pojawi się ból zęba, który stanie się nie do wytrzymania. Zazwyczaj dopiero wtedy robimy wszystko, aby jak najszybciej skorzystać z pomocy stomatologa. Co więc możemy zrobić, aby przyspieszyć ten proces? I jak uniknąć wysokich kosztów prywatnego leczenia zęba?

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Jak wygląda leczenie stomatologiczne w NFZ?
  2. Co nam daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
  3. Za jaki usługi przysługuje nam zwrot z prywatnej polisy zdrowotnej?
  4. Co nam daje leczenie zębów z prywatnej polisy?
  5. Czy zawsze dostaniemy zwrot kosztów od ubezpieczyciela?

Leczenie stomatologiczne na NFZ

Każdej osobie, którą boli ząb, leczenie stomatologiczne przysługuje w dniu zgłoszenia się do dentysty. Jeśli jednak chcemy umówić się na wizytę profilaktyczną, żeby np. skontrolować stan naszej jamy ustnej, czas oczekiwania może wynieść tygodnie a nawet miesiące. Korzystanie z usług stomatologicznych w ramach NFZ obarczone jest także wieloma wyjątkami.

Otóż ramach ubezpieczenia państwowego, leczenie zębów oparte jest na pakiecie świadczeń gwarantowanych. Niestety nie są one w pełni satysfakcjonujące. Nie przysługują nam bowiem białe plomby czy leczenie kanałowe wszystkich zębów. Jeśli więc liczymy na wyższy standard, musimy dopłacić, skorzystać z prywatnej opieki stomatologicznej lub z prywatnej polisy zdrowotnej.

Co nam daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne polisy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, wszak niedużym kosztem (bo nawet 30 zł miesięcznie) zyskujemy dostęp do lekarzy rodzinnych i lekarzy specjalistów bez kolejki. Na wizytę czekamy raptem kilka dni. Ubezpieczenia zdrowotne to także dostęp do szerokiego pakietu badań laboratoryjnych oraz usług medycznych.

W ramach prywatnego ubezpieczenia nie musimy czekać na wykonanie badania RTG czy rezonansu magnetycznego. Przysługuje nam także dostęp do pomocy chirurga, rehabilitanta czy wsparcia pielęgniarki podczas leczenia w domu. Największą zaletą jest jednak bardzo dobry dostęp do leczenia stomatologicznego. Co więcej, nie musimy wydawać pieniędzy na prywatne wizyty. Płacimy tylko za polisę.

Zwrot kosztów z prywatnej polisy zdrowotnej

Wiele osób może zastanawiać się, czy uzyska zwrot kosztów leczenia zębów z polisy zdrowotnej, jeśli skorzysta z prywatnej służby zdrowia. Wszak w umowie z ubezpieczycielem dość często znajduje się zapis, który informuje, że darmowe leczenie dostępne jest tylko w placówkach wskazanych przez ubezpieczyciela.

Nie oznacza to jednak, że nie mamy szansy na zwrot kosztów. Wystarczy bowiem wykupić polisę z wariantem zwrotu kosztów świadczeń medycznych. Dzięki temu możemy leczyć zęby w każdej placówce (a nie tylko w sieci placówek wskazanych przez ubezpieczyciela), a następnie uzyskać zwrot poniesionych kosztów. Wypłata pieniędzy następuje zazwyczaj po około trzydziestu dniach.

Co nam daje leczenie zębów z prywatnej polisy?

W zależności od oferty ubezpieczyciela oraz wybranego wariantu polisy (rozszerzony daje dostęp do większego pakietu usług) możemy uzyskać dostęp do:

  • przeglądów jamy ustnej,
  • usuwania kamienia nazębnego,
  • leczenia zębów,
  • RTG zębów,
  • leczenia kanałowego,
  • protetyki,
  • chirurgii stomatologicznej (usuwanie zębów czy ropni),
  • usług ortodontycznych.

Musimy mieć jednak na uwadze, że zarówno rodzaj jak i ilość zabiegów mogą być limitowane. Oznacza to, że w niektórych pakietach ubezpieczeniowych nie będziemy mogli np. skorzystać z usług protetyka lub ilość wizyt w ciągu roku będzie ograniczona. Dlatego im szerszy pakiet wybierzemy, tym lepszą ochronę będziemy mogli sobie zapewnić.

Oczywiście każdy właściciel polisy, ma zapewniony niemalże natychmiastowy dostęp do lekarza stomatologa – bez względu na sytuację.

Czy zawsze dostaniemy zwrot kosztów od ubezpieczyciela?

Niestety nie. Jest kilka sytuacji w których ubezpieczyciel nie zwróci nam poniesionych kosztów. Ma to miejsce w sytuacji, w której wyczerpiemy przyznany nam limit na daną usługę stomatologiczną lub gdy nasze ubezpieczenie nie obejmuje usługi z której skorzystaliśmy. Musimy też przesłać do ubezpieczyciela komplet dokumentów, w tym faktury za leczenie zęba. Bez niej niestety nie dostaniemy zwrotu poniesionych kosztów.

Autor:
Zespół redakcyjny Unilink

Skontaktuj się z nami