Złamania, skręcenia i oparzenia – ABC pierwszej pomocy

Drobne wypadki i urazy mogą przytrafić się nawet najbardziej ostrożnym osobom. Złamania, skręcenia i oparzenia należą do najpowszechniejszych z nich. Jesteśmy na nie narażeni zarówno w domu, jak i w pracy. Nie każdy jednak wie, co robić, gdy przydarzy nam się jedno z tych nieszczęść. Jakie jest więc ABC pierwszej pomocy?
Z tego tekstu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny wypadków?
- Jakie są objawy złamań i skręceń?
- Jak wygląda pierwsza pomoc przy złamaniu?
- Na czym polega ABC pierwszej pomocy w zwichnięciach?
- Jakie są objawy oparzeń? Jakie są skutki oparzeń?
- Na czym polega pierwsza pomoc w przypadku oparzeń?
Przyczyny wypadków
Za większość urazów, jakimi są złamania, skręcenia i oparzenia, odpowiada nasza nieuwaga lub zwykły pech. Oparzenia zdarzają się najczęściej podczas gotowania lub na skutek oblania się gorącą kawą czy herbatą. Wypadki te dość często przytrafiają się małym dzieciom, które nie potrafią jeszcze poprawnie chwytać i trzymać naczyń z napojami. Oparzenia mogą też zdarzyć się w miejscu pracy, podczas wykonywania czynności zawodowych.
Złamania i skręcenia to jeszcze bardziej powszechne urazy, zwłaszcza w okresie zimowym. Ich przyczyną są zazwyczaj oblodzone chodniki, choć nie tylko. Możemy nabawić się ich także podczas upadku ze schodów, potknięcia na ulicy, podczas chodzenia w obcasach czy uprawiając sport. Nie ma jednak znaczenia, gdzie przytrafimy nam się uraz. Ważne, abyśmy znali ABC pierwszej pomocy.
Objawy złamania i skręcenia
Złamanie to przerwanie tkanki kostnej (najczęściej w kończynach). Dochodzi w nim do rozdzielenia się kości na co najmniej dwie części z ich przesunięciem. Złamaniu towarzyszy bardzo silny ból, opuchlizna a nawet przebicie skóry kością. Skręcenia i zwichnięcia z kolei, dotyczą przemieszczenia się powierzchni stawowych kości względem siebie. W efekcie dochodzi do zmiany ułożenia kości, poprzez utratę łączności z powierzchniami stawowymi. Objawem skręcenia jest zasinienie skóry, silny ból, ograniczenie ruchomości stawu i jego stabilności.
Pierwsza pomoc przy złamaniu
Udzielając pierwszej pomocy ofiarom złamań, należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Przede wszystkim nie należy samodzielnie próbować nastawiać kości ani poruszać uszkodzonymi kończynami (aby nie uszkodzić okolicznych tkanek i samej kości). Jeśli złamanie jest otwarte (czyli dochodzi do przerwania powłok skóry), należy nakryć je jałowym opatrunkiem (np. gazą).
Bardzo istotne jest unieruchomienie złamanych kończyn: górne – unieruchamia się do tułowia; dolne – jedna noga do drugiej. Pamiętajmy, aby zawsze unieruchamiać dwa sąsiednie stawy. Nie przemieszczajmy też poszkodowanego, aby nie pogorszyć jego sytuacji. Należy jednak ułożyć go w pozycji bezpiecznej, jeśli to możliwe. Koniecznie też wezwijmy pogotowie.
ABC pierwszej pomocy w zwichnięciach
Najbardziej narażonymi na skręcenie częściami ciała są stawy: kolanowy, skokowy oraz nadgarstek. Pierwsza pomoc przy skręceniach uzależniona jest stopnia skręcenia. W przypadku skręceń pierwszego stopnia (lekkie nagięcie torebki i więzadeł), jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie. Przede wszystkim należy okładać uszkodzone miejsce zimnymi okładami, odciążyć staw, usztywnić go oraz ograniczyć poruszanie.
W przypadku skręceń drugiego stopnia, gdy pojawia się krwiak oraz doszło do rozerwania torebki i więzadeł, konieczna jest pomoc lekarza. Wcześniej oczywiście należy unieruchomić staw i nie obciążać go. Po udzieleniu pomocy powinniśmy poruszać się w stabilizatorze, który uniemożliwi wyginanie stawu na boki.
W przypadku skręceń trzeciego stopnia, z przerwaniem torebki i więzadeł, również musimy unieruchomić staw. Następnie jednak potrzebna nam będzie pomoc medyczna, zastrzyki przeciwzakrzepowe a nawet gips.
Objawy oparzeń i ich skutki
Oparzenia termiczne to uszkodzenia skóry (oraz głębiej położonych tkanek i narządów), powstałe na skutek kontaktu z substancją o wysokiej temperaturze. Innymi rodzajami oparzeń są te od porażenia prądem lub chemiczne. Objawem oparzenia jest początkowe zaróżowienie i zaczerwienienie skóry w miejscu, w którym zetknęła się z źródłem silnego ciepła. Kontakt z nim powoduje także duży ból. Przy oparzeniach może dodatkowo dojść do zaburzeń ustrojowych, na skutek rozpadu białka tkanek i utraty osocza krwi w uszkodzonej tkance. W miejscu oparzenia powstają z kolei pęcherze, wypełnione płynem surowiczym.
Pierwsza pomoc w oparzeniach
Przy oparzeniu należy jak najszybciej przerwać miejsce kontaktu ciała ze źródłem ciepła a następnie intensywnie je chłodzić. Najlepiej polewać je zimną wodą, która odbiera ciepło i ogranicza jego przenikanie do głębszych partii ciała. Absolutnie nie powinniśmy też przemywać oparzeń spirytusem ani nakładać maści (dopuszczalny jest jedynie opatrunek hydrożelowy). Nie przekłuwajmy też pęcherzy – może to bowiem doprowadzić do zakażenia. W poważnych oparzeniach musimy jak najszybciej wezwać pomoc.
Przed finansowymi konsekwencjami oparzeń czy złamań warto też zabezpieczyć się odpowiednią polisą. Dzięki niej możemy liczyć na odszkodowanie oraz zwrot kosztów leczenia, gdy doświadczymy uszczerbku na zdrowiu. Warto więc pomyśleć o polisie NNW, która zapewne przyda nam się w codziennym życiu.
Autor:
Zespół Redakcyjny Unilink