Ubezpieczenie bagażu

Mimo licznych zasad bezpieczeństwa problemy z bagażami wciąż są bardzo częste. Dzieje się to zazwyczaj na lotniskach – torby i walizki docierają z dużym opóźnieniem, zostają uszkodzone w trakcie transportu, a nawet zgubione. By mieć całkowitą pewność, że w razie komplikacji z przewozem bagażu będziemy mogli liczyć na pomoc, warto przed wyruszeniem w podróż zadbać o stosowne ubezpieczenie. To właśnie odpowiednia polisa gwarantuje otrzymanie odszkodowania, jeśli nasze rzeczy zostaną zniszczone lub nie dotrą na czas.

Co daje ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu jest możliwe jako dodatek do ubezpieczenia podróżnego.

Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy chronić ubrania, książki, sprzęt fotograficzny czy też wszelkie rzeczy osobiste. Trzeba jednak zwrócić uwagę na tzw. wyłączenie odpowiedzialności, które jest zawarte w OWU przedstawionym przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Dla przykładu polisą mogą nie zostać objęte pamiątki rodzinne lub biżuteria. Takie przedmioty zazwyczaj należy ubezpieczyć osobno.

Jeśli w trakcie transportu nasz bagaż zostanie skradziony lub uszkodzony, ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty pełnego odszkodowania – o jego wysokości stanowi suma samego ubezpieczenia. Na świadczenie pieniężne możemy liczyć także w przypadku, kiedy bagaż dotrze do nas z opóźnieniem z winy linii lotniczych podczas podróży zagranicznej. Wówczas ubezpieczyciel pokrywa koszty zakupu artykułów pierwszej potrzeby, które musieliśmy nabyć ze względu na wydłużony czas oczekiwania.

Co zrobić, by otrzymać odszkodowanie za zgubiony lub uszkodzony bagaż?

Nie wystarczy jedynie wykupić polisę – jako osoba ubezpieczona musimy także dostosować się do pewnych wymagań. Przede wszystkim bagaż musi być odpowiednio zabezpieczony i przewożony zgodnie ze standardami bezpieczeństwa. W razie jeśli ubezpieczyciel wykryje, że to klient dopuścił się rażącego niedbalstwa, co doprowadziło chociażby do kradzieży, będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Dodatkowo każde powierzenie walizek osobie trzeciej – np. obsłudze na lotnisku – musi zostać odpowiednio pokwitowane.

W Unilink S.A. specjalizujemy się we wszystkich ubezpieczeniach, dlatego z chęcią podpowiemy Ci, w jaki sposób zatroszczyć się o swój bagaż. Koniecznie skontaktuj się z nami przed wyjazdem.

Zostaw kontakt
Oddzwonimy do Ciebie

Zobacz także: